Jak wybielić firanki? Wystarczy jedna tabletka!

2024-07-03 19:59

Palenie tytoniu w domu, kurz, tłuszcz i zanieczyszczenia z zewnątrz… to wszystko sprawia, że firanki żółkną. By przywrócić im piękny wygląd i śnieżnobiały kolor, nie musimy od razu sięgać po chemiczne środki. Jak wybielić firanki domowym sposobem? Wystarczy dodać do prania tabletkę, którą większość z nas ma w apteczce.

Spis treści

  1. Co najlepiej wybiela firanki?
  2. Jak wybielić firanki domowym sposobem?
  3. Firanki do kuchni - galeria zdjęć. Firanka panel do kuchni, tradycyjna, zazdrostka

Co najlepiej wybiela firanki?

Mowa oczywiście o aspirynie, która oprócz walki z bólem czy przeziębieniem, doskonale sprawdza się w domowych porządkach. Niewielka biała tabletka potrafi skutecznie usunąć tłuszcz, zabrudzenia i uciążliwe plamy.

Jest też świetnym środkiem wybielającym, dlatego warto ją wykorzystać podczas prania jasnych i białych rzeczy, w tym firanek.

By wybielić firanki z pomocą aspiryny, wystarczy do wanny lub miski nalać ciepłą wodę, dodać 3 do 5 tabletek aspiryny i poczekać aż się rozpuszczą.

Jeśli używamy tradycyjnych, twardych tabletek, warto je rozkruszyć, by ułatwić proces rozpuszczania. W przypadku tabletek musujących nie musimy tego robić, bo same błyskawicznie rozpuszczą się w wodzie.

Następnie zanurzamy w roztworze pożółkłe lub zszarzałe firanki, lekko je ugniatając. Firanki zostawiamy w wodzie na kilka godzin, najlepiej na noc. Po tym czasie wykręcamy je dokładnie i pierzemy w pralce. I gotowe! Firanki będą jak nowe.

Jak wybielić firanki domowym sposobem?

Aspiryna to nie jedyny domowy sposób na nieestetycznie wyglądające firanki. By przywrócić im piękny blask i śnieżnobiały kolor można skorzystać z innych ekologicznych i naturalnych sposobów.

1. Soda oczyszczona – do miski z ciepłą wodą dodajemy trzy łyżki stołowe sody oczyszczonej i mieszamy. Następnie moczymy w mieszance firanki i zostawiamy na 2-3 godziny. Na koniec pierzemy jak zawsze.

2. Skorupki jaj – niewiele osób wie, że skorupki jajek to świetny środek czyszczący i wybielający. Do pralki wrzucamy firanki i wełniany woreczek ze skorupkami jajek. Następnie dodajemy delikatny środek piorący wedle uznania i włączamy pralkę.

3. Sól kuchenna – popularna przyprawa wykazuje właściwości czyszczące i szczególnie dobrze radzi sobie z pożółkłymi tkaninami. Wystarczy, że do miski z ciepłą wodą wsypiemy dwie łyżki soli i dobrze zamieszamy. W tak przygotowanej solance moczymy firanki przez minimum trzy godziny (ale lepiej przez noc). Po tym czasie firanki należy włożyć do pralki i wyprać.

Tekst: Barbara Ruppel

Firanki do kuchni - galeria zdjęć. Firanka panel do kuchni, tradycyjna, zazdrostka