Nietypowe zastosowania proszku do pieczenia. Czyszczenie kuchni i łazienki proszkiem do pieczenia

2021-10-20 13:30
Czyszczenie proszkiem do pieczenia
Autor: Geo-grafika/GettyImages Proszek do pieczenia nie tylko doskonale spulchnia wypieki, ale jest skutecznym środkiem czyszczącym

Czyszczenie proszkiem do pieczenia nie jest niczym nowym, robiły to już nasze babcie. Ten niepozorny, biały proszek, który nadaje objętości kuchennym wypiekom doskonale radzi sobie również z plamami, osadami, a nawet pleśnią. Co można wyczyścić proszkiem do pieczenia? Odkrywamy jego tajemnice.

Proszek do pieczenia – produkt do zadań specjalnych

Czyszczenie proszkiem do pieczenia jest tak stare jak on sam. Już w połowie XIX wieku niemieccy chemicy próbowali stworzyć substancję, która pomoże spulchnić i nadać objętości chlebom i innym, domowym wypiekom. Wynalezienie proszku do pieczenia i wypuszczenie go na rynek zrewolucjonizowało życie wielu gospodyń domowych. Ale jak się okazuje, proszek do pieczenia doskonale sprawdza się nie tylko w gastronomii – przy jego użyciu można wybielić firanki, usunąć plamy z tłuszczu, krwi, wina, kawy, wyczyścić i odświeżyć fugi, pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów, toalety, pralki i lodówki, nadać objętości cienkim i przetłuszczającym się włosom, a nawet rozwiązać problem mrówek i karaluchów w domu.

Czyszczenie proszkiem do pieczenia jest proste i tanie. Jak wyczyścić srebro proszkiem do pieczenia? By odświeżyć srebrny naszyjnik, bransoletkę czy pierścionek wystarczy włożyć je do pojemnika z ciepłą wodą i wsypać 2-3 łyżeczki proszku do pieczenia. Po odczekaniu kilkunastu minut możemy wyjąć biżuterię, przetrzeć ją szmatką lub miękką szczoteczką. Podobnie z przedmiotami wykonanymi z mosiądzu – by je wyczyścić, do proszku do pieczenia dodajemy sok z cytryny i tak powstałą pastą czyścimy mosiężne powierzchnie. Jeśli mieszkamy w domu z małym artystą, który uwielbia malować kredkami ściany, czyszczenie proszkiem do pieczenia to najlepszy sposób, by poradzić sobie z tego typu zabrudzeniami. Pasta z proszku do pieczenia i wody powinna rozwiązać problem dziecięcych malunków.

Wybierając się w podróż służbową lub wymarzone wakacje dobrze jest odświeżyć swoje walizki, zwłaszcza gdy dawno ich nie używaliśmy. W tym celu wsypmy do nich kilka łyżek proszku do pieczenia, zamknijmy i zostawmy na 1-2 dni, a następnie odkurzmy. Pozbędziemy się tym samym nieprzyjemnych zapachów. Podobny efekt uzyskamy, gdy rozsypiemy proszek do pieczenia na materacu w sypialni lub pokoju naszej pociechy. Dzięki temu zabiegowi już po godzinie nasz materac będzie odświeżony, czysty i wolny od wilgoci. Po godzinie proszek należy odkurzyć odkurzaczem. To samo możemy zrobić z dywanem i wykładziną dywanową.

Czyszczenie proszkiem do pieczenia. Kuchnia i łazienka

Czyszczenie proszkiem do pieczenia doskonale sprawdzi się zwłaszcza w kuchni i łazience. Proszek do pieczenia usunie zabrudzenia i niemiłe zapachy w kilka minut. By wyczyścić przypalony garnek, wystarczy wlać do niego wodę i opakowanie proszku do pieczenia, a następnie gotować na średnim ogniu przez około 20 minut. Czyszczenie mikrofali proszkiem do pieczenia to również bułka z masłem. Warto robić to raz na tydzień lub raz na miesiąc, w zależności czy często korzystamy z mikrofalówki. Jak wyczyścić mikrofalę proszkiem do pieczenia? Do kuchenki mikrofalowej wkładamy naczynie z wodą i kilkoma łyżkami proszku do pieczenia. Włączamy na 3-5 minut, a następnie czekamy około minuty, aż na ściankach mikrofali skropli się woda. Potem wyjmujemy miskę i przecieramy wnętrze kuchenki. Analogicznie możemy wyczyścić piekarnik.

Jak wyczyścić lodówkę proszkiem do pieczenia? To proste! Jeżeli doskwiera nam przykry zapach pochodzący z lodówki, warto rozsypać w niej proszek od pieczenia i zostawić na godzinę lub dwie. Można również wyczyścić lodówkę za pomocą pasty z proszku do pieczenia i wody. Niewiele osób wie, że za cenę kilkunastu groszy możemy własnoręcznie przygotować środek do czyszczenia i przetykania rur. Jak? Połączmy proszek do pieczenia z octem, a następnie wlejmy miksturę do zatkanej rury. I gotowe! Jeżeli to nie rury są naszą największą udręką, a mrówki lub karaluchy w domu, rozsypanie proszku do pieczenia w miejscu drogi tych insektów powinno skutecznie się ich pozbyć.

Jak wyczyścić łazienkę proszkiem do pieczenia? Proszek do pieczenia w łazience najlepiej sprawdza się do czyszczenia fug i pleśni. Pastę z wody i proszku należy nałożyć obficie na fugi i zostawić na 20 minut, a następnie dokładnie wyszorować szczoteczką do zębów i spłukać wodą. Brzydkie zapachy i osady w muszli klozetowej również skutecznie usuniemy za pomocą proszku do pieczenia. Można zrobić to na dwa sposoby – albo wsypać proszek bezpośrednio do muszli, albo pokryć ścianki muszli pastą z proszku i wody, a następnie wyszorować. Niezależnie od sposobu, czyszczenie proszkiem do pieczenia łazienkowej armatury to skuteczny sposób na walkę z brudem. Proszek do pieczenia można również wykorzystać do prania jako środek wybielający i usuwający plamy. Doskonale sprawdzi się do prania firanek, należy wtedy oprócz proszku do prania dodać kilka łyżek proszku do pieczenia. By usunąć plamy z krwi, wina, herbaty czy tłuszczu, należy nanieść na ubrudzony fragment ubrania pastę z proszku i wody. Po kilkunastu minutach usunąć pastę. Można również moczyć zaplamione ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do pieczenia. Proszek do pieczenia doskonale sprawdzi się również podczas domowych zabiegów kosmetycznych. Jeśli mamy problem z osadem na zębach, warto dwa razy w miesiącu (ale nie częściej) umyć zęby pastą z wody i proszku do pieczenia. Nasze zęby będą bielsze już po kilku myciach.

Sprzątamy dom! Jak się za to zabrać z głową?

Elegancka i jasna kuchnia od WZ Studio
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień