Usuwa plamy i udrażnia rury. 5 nietypowych zastosowań aspiryny w domu

2022-10-18 10:02

Aspiryna to lek, który od ponad 120 lat pomaga nam w walce z bólem, przeziębieniem i innymi dolegliwościami. Okazuje się, że kwas acetylosalicylowy sprawdza się również jako środek… czyszczący, i to dużo lepiej niż np. soda czy ocet!

aspiryna
Autor: getty images

Zastosowania aspiryny w domu

Aspiryna w swojej obecnej formie sprzedawana jest w aptekach od 1899 roku. Z pomocą białych tabletek możemy skutecznie poradzić sobie z uciążliwym bólem głowy, bólem mięśni, a także objawami grypy i przeziębienia.

Niewiele osób wie, że ten popularny lek świetnie radzi sobie także z uciążliwymi plamami, zabrudzeniami, a nawet zatkanymi rurami! Poniżej zebraliśmy 5 najciekawszych zastosowań aspiryny w domu. Warto wypróbować je wszystkie!

1. Przypalone garnki i osad z tłuszczu

Przypalone garnki to problem, z którym mierzy się większość z nas. Nieestetyczny czarny osad na dnie nie oznacza, że garnek nadaje się do wyrzucenia. Wystarczy, że napełnimy brudny garnek ciepłą wodą, rozpuścimy w niej kilka tabletek aspiryny i zostawimy na 15-20 minut. Po tym czasie brud wystarczy usunąć przy pomocy myjki lub miękkiej szmatki – powinien zejść bez problemu.

Aspiryna świetnie radzi sobie także z tłuszczem na powierzchni sprzętów kuchennych. By wyczyścić kuchenkę lub piekarnik, wystarczy rozkruszyć kilka tabletek aspiryny i dodać odrobinę wody, by wytworzyła się pasta. Następnie należy przetrzeć zabrudzone miejsca aspirynową pastą i usunąć osad gąbką.

2. Srebro

Wiedzieliście, że aspiryną można wyczyścić także srebro? Soda oczyszczona również się tu sprawdzi, ale w porównaniu z aspiryną działa dużo wolniej. Jak wyczyścić aspiryną srebrną biżuterię lub sztućce?

Do naczynia napełnionego ciepłą wodą należy wrzucić 2-3 tabletki aspiryny, a gdy się rozpuszczą – umieścić w roztworze srebro. Po 15-20 minutach osad i zabrudzenia ze srebrnych elementów powinien zejść bez problemu.

Można dla pewności przepłukać srebro pod ciepłą bieżącą wodą. Na koniec koniecznie należy srebro wypolerować suchą miękką szmatką. I gotowe!

3. Muszla klozetowa

Jeśli nie chcemy ciągle używać mocnych środków chemicznych do czyszczenia muszli klozetowej, warto przerzucić się na aspirynę. Kwas acetylosalicylowy świetnie rozprawia się z osadem i kamieniem w muszli. Wystarczy wrzucić do niej kilka tabletek aspiryny i zostawić na 30 minut.

Jeśli ścianki muszli również pokrywa nieestetyczny osad możemy przygotować pastę z aspiryny (rozkruszyć kilka tabletek i zmieszać z odrobiną wody do uzyskania konsystencji pasty) i pokryć nią zabrudzone miejsca, również zostawiając pastę na 30 minut. Potem wystarczy dokładnie wyczyścić muszlę szczotką i spłukać wodę.

4. Zatkany odpływ

By udrożnić zatkane rury i odpływ będziemy potrzebować kilku musujących tabletek aspiryny (lub rozkruszonych zwykłych tabletek) i szklanki octu. Ważne, by podczas wykonywania czynności założyć rękawiczki ochronne i trzymać dystans – czasem ocet i aspiryna mogą bardzo się pienić.

Do odpływu wrzucamy rozkruszoną aspirynę i zalewamy octem. Zostawiamy na około 10 minut. Następnie miksturę zalewamy wrzątkiem, zachowując wszystkie środki ostrożności.

5. Zszarzałe ubrania, plamy z potu

Jak przywrócić ubraniom śnieżną biel bez sklepowej chemii? Jak pozbyć się żółtych, nieestetycznych plam z potu na białych ubraniach? Odpowiedź jest jedna: aspiryna. Kwas acetylosalicylowy wykazuje właściwości wybielające i odplamiające. Warto więc dodać kilka tabletek do prania.

Możemy zrobić to na dwa sposoby: albo pokruszyć dokładnie kilka tabletek aspiryny i wrzucić do bębna pralki, a następnie wyprać ubrania. Albo – do wanny lub miednicy nalać 2 litry wody i rozpuścić w niej 5-6 tabletek aspiryny, a następnie włożyć białe ubrania. Moczyć przez kilka godzin, a następnie wyprać w pralce. Ubrania będą śnieżnobiałe, a po plamach nie będzie śladu!

Jak widzimy aspiryna świetnie radzi sobie nie tylko z silnym bólem i przeziębieniem, ale również doskonale czyści i pomaga pozbyć się uciążliwych plam. Obok octu i sody oczyszczonej, aspiryna jest środkiem, który może skutecznie zastąpić w sprzątaniu sklepową chemię. I jest od niej tańszy!