Usuwa plamy i udrażnia rury. 5 nietypowych zastosowań aspiryny w domu

2022-10-18 10:02

Aspiryna to lek, który od ponad 120 lat pomaga nam w walce z bólem, przeziębieniem i innymi dolegliwościami. Okazuje się, że kwas acetylosalicylowy sprawdza się również jako środek… czyszczący, i to dużo lepiej niż np. soda czy ocet!

aspiryna
Autor: getty images

Zastosowania aspiryny w domu

Aspiryna w swojej obecnej formie sprzedawana jest w aptekach od 1899 roku. Z pomocą białych tabletek możemy skutecznie poradzić sobie z uciążliwym bólem głowy, bólem mięśni, a także objawami grypy i przeziębienia.

Niewiele osób wie, że ten popularny lek świetnie radzi sobie także z uciążliwymi plamami, zabrudzeniami, a nawet zatkanymi rurami! Poniżej zebraliśmy 5 najciekawszych zastosowań aspiryny w domu. Warto wypróbować je wszystkie!

1. Przypalone garnki i osad z tłuszczu

Przypalone garnki to problem, z którym mierzy się większość z nas. Nieestetyczny czarny osad na dnie nie oznacza, że garnek nadaje się do wyrzucenia. Wystarczy, że napełnimy brudny garnek ciepłą wodą, rozpuścimy w niej kilka tabletek aspiryny i zostawimy na 15-20 minut. Po tym czasie brud wystarczy usunąć przy pomocy myjki lub miękkiej szmatki – powinien zejść bez problemu.

Aspiryna świetnie radzi sobie także z tłuszczem na powierzchni sprzętów kuchennych. By wyczyścić kuchenkę lub piekarnik, wystarczy rozkruszyć kilka tabletek aspiryny i dodać odrobinę wody, by wytworzyła się pasta. Następnie należy przetrzeć zabrudzone miejsca aspirynową pastą i usunąć osad gąbką.

2. Srebro

Wiedzieliście, że aspiryną można wyczyścić także srebro? Soda oczyszczona również się tu sprawdzi, ale w porównaniu z aspiryną działa dużo wolniej. Jak wyczyścić aspiryną srebrną biżuterię lub sztućce?

Do naczynia napełnionego ciepłą wodą należy wrzucić 2-3 tabletki aspiryny, a gdy się rozpuszczą – umieścić w roztworze srebro. Po 15-20 minutach osad i zabrudzenia ze srebrnych elementów powinien zejść bez problemu.

Można dla pewności przepłukać srebro pod ciepłą bieżącą wodą. Na koniec koniecznie należy srebro wypolerować suchą miękką szmatką. I gotowe!

3. Muszla klozetowa

Jeśli nie chcemy ciągle używać mocnych środków chemicznych do czyszczenia muszli klozetowej, warto przerzucić się na aspirynę. Kwas acetylosalicylowy świetnie rozprawia się z osadem i kamieniem w muszli. Wystarczy wrzucić do niej kilka tabletek aspiryny i zostawić na 30 minut.

Jeśli ścianki muszli również pokrywa nieestetyczny osad możemy przygotować pastę z aspiryny (rozkruszyć kilka tabletek i zmieszać z odrobiną wody do uzyskania konsystencji pasty) i pokryć nią zabrudzone miejsca, również zostawiając pastę na 30 minut. Potem wystarczy dokładnie wyczyścić muszlę szczotką i spłukać wodę.

4. Zatkany odpływ

By udrożnić zatkane rury i odpływ będziemy potrzebować kilku musujących tabletek aspiryny (lub rozkruszonych zwykłych tabletek) i szklanki octu. Ważne, by podczas wykonywania czynności założyć rękawiczki ochronne i trzymać dystans – czasem ocet i aspiryna mogą bardzo się pienić.

Do odpływu wrzucamy rozkruszoną aspirynę i zalewamy octem. Zostawiamy na około 10 minut. Następnie miksturę zalewamy wrzątkiem, zachowując wszystkie środki ostrożności.

5. Zszarzałe ubrania, plamy z potu

Jak przywrócić ubraniom śnieżną biel bez sklepowej chemii? Jak pozbyć się żółtych, nieestetycznych plam z potu na białych ubraniach? Odpowiedź jest jedna: aspiryna. Kwas acetylosalicylowy wykazuje właściwości wybielające i odplamiające. Warto więc dodać kilka tabletek do prania.

Możemy zrobić to na dwa sposoby: albo pokruszyć dokładnie kilka tabletek aspiryny i wrzucić do bębna pralki, a następnie wyprać ubrania. Albo – do wanny lub miednicy nalać 2 litry wody i rozpuścić w niej 5-6 tabletek aspiryny, a następnie włożyć białe ubrania. Moczyć przez kilka godzin, a następnie wyprać w pralce. Ubrania będą śnieżnobiałe, a po plamach nie będzie śladu!

Jak widzimy aspiryna świetnie radzi sobie nie tylko z silnym bólem i przeziębieniem, ale również doskonale czyści i pomaga pozbyć się uciążliwych plam. Obok octu i sody oczyszczonej, aspiryna jest środkiem, który może skutecznie zastąpić w sprzątaniu sklepową chemię. I jest od niej tańszy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE