Jak usunąć tłuste plamy? 10 sprawdzonych sposobów, które działają natychmiast

2024-06-07 10:03

Zastanawiasz się, jak usuwać tłuste plamy w prosty i bezpieczny sposób? Przydadzą się do tego takie domowe składniki, jak ocet, mąka, proszek do pieczenia czy kreda. Poznaj 10 sposobów na usuwanie tłustych plam.

spsoby na tłuste plamy
Autor: Konrad Kalbarczyk Tłuste plamy z ubrań i tkanin usuniesz stosując domowe sposoby.

Spis treści:

Tłusta plama może zepsuć nastrój nawet w trakcie najwspanialszego posiłku, zwłaszcza jeśli nie wiesz, jak się jej pozbyć. Poznaj kilka skutecznych domowych sposobów na usuwanie tłustych plam z różnych powierzchni i materiałów.

Jak usunąć tłuste plamy: zastosuj ocet

Ocet ma wiele zastosowań w domowych porządkach. Czyszczenie octem sprawdzi się także do usuwania tłustych plam. Zmieszaj wodę z octem w stosunku 1:1. Zamocz ściereczkę w przygotowanym roztworze. Przetrzyj nią powierzchnię lub tkaninę brudną od oleju albo smaru.

Jak usunąć tłuste plamy: zastosuj puder dla niemowląt

Oto niezawodny sposób na usuwanie tłustych plam z dywanów i tapicerki. Rozprowadź trochę talku lub pudru dla niemowląt na zabrudzonej części tkaniny. Pozostaw proszek na 4-5 godzin, aby zdołał pochłonąć tłuszcz. Usuń plamę za pomocą odkurzacza.

Jak usunąć tłuste plamy: sól

Również sól można zastosować do usuwania tłustych plam np. na podłodze w przedpokoju. Zmieszaj sól z alkoholem w proporcjach 1:4. Potrzyj plamy oleju szczoteczką lub szmatką zamoczoną w roztworze. Tłuste plamy znikną błyskawicznie.

Usuwanie tłustych plam mąką ziemniaczaną

Ten domowy sposób na usuwanie tłustych plam jest zalecany do czyszczenia delikatnych powierzchni i tkanin, których nie można pocierać szczotką lub chropowatą ścierką. Wysyp na plamę niewielką ilość mąki ziemniaczanej. Pocieraj miękką ściereczką plamę oleju pokrytą mąką do momentu, aż zniknie.

Usuwanie tłustych plam kredą

Innym sposobem na usuwanie tłustych plam jest zastosowanie kredy. Potrzyj kawałkiem kredy plamę na ubraniu. Pozostaw ją na kilka godzin, aby w tym czasie pochłonęła tłuszcz. Następnie wyszczotkuj ślad po kredzie. Energicznie pocieraj plamę kredą, jeśli nadal jest widoczna. Po zakończonej czynności wypierz odzież.

Usuwanie tłustych plam proszkiem do pieczenia

Zmocz poplamioną tłuszczem tkaninę w wodzie. Posyp brudne miejsce proszkiem do pieczenia. Następnie trzyj je wilgotną gąbką lub ręcznikiem.

Czym usunąć tłuste plamy? Lakierem do włosów

Materiały i powierzchnie z połyskiem (np. umywalki do łazienki) z tłustych plam można wyczyścić, stosując lakier do włosów. Spryskaj nim tłuste plamy. Następnie spłucz wodą i wysusz. Ten niezawodny domowy sposób pozwoli zachować  naturalny połysk materiału.

Czym usunąć tłuste plamy? Colą

Wylej na tłustą plamę niewielką ilość coli i pozostaw ją na 1-2 godziny. Wypierz tkaninę w ciepłej wodzie z proszkiem, aby pozbyć się śladów po napoju.

Czym usunąć tłuste plamy? Detergentem

Na gąbkę lub szmatkę nałóż niewielką ilość szamponu lub płynu do mycia naczyń. Następnie energicznie trzyj nią tłustą plamę. Wypłucz tkaninę w ciepłej wodzie.

Czym usunąć tłuste plamy? Pastą do zębów

Pasta do zębów z łatwością usunie tłuste plamy z bawełnianych tkanin. Nałóż pastę na szczotkę i delikatnie pocieraj nią brudne miejsce. Wypierz materiał, aby pozbyć się śladów pasty.

Sprawdź też:

Jak czyścić srebro

Jak czyścić miedź

Jak czyścić osad z kamienia

Jak czyścić starą porcelanę

Jak usunąć z ubrań plamy z atramentu lub długopisu?

Jest na to wypróbowany sposób, który działa nie tylko na świeże, ale również na stare plamy. Szczyptę kwasku cytrynowego zwilżyć mocno alkoholem i taką mieszanką za pomocą miękkiej szmatki przecierać poplamione miejsce. Później wystarczy wyprać ubranie i gotowe.

Domowe porządki: zobacz nasze podpowiedzi

Jak poradzić sobie z domowymi porządkami, by posprzątać dom szybko i sprawnie? Porządek w domu jest ważny, bo zwiększa nasze poczucie komfortu. Czysty, zadbany dom daje nam poczucie bezpieczeństwa i pozwala się zregenerować. Skorzystajcie z naszych podpowiedzi i sprawdźcie, jak w prosty sposób poradzić sobie z porządkami!

Robisz remont i nie wiesz jakie kolory ścian wybrać? Porady

Polskie dania regionalne - czy wiesz skąd pochodzi ten przysmak?

Pytanie 1 z 10
Skąd pochodzi rogal marciński?
Rogal Marciński