Jak wyczyścić ściany bez malowania? Wypróbuj 5 rewelacyjnych sposobów

2024-06-27 15:02

Tłuszcz, zaschnięty brud, marker i kredki świecowe. Nasze ściany są w stanie znieść naprawdę dużo. A czy istnieje sposób, by przywrócić im dawny blask i pozbyć się zabrudzeń bez wielogodzinnego malowania? Jak najbardziej! Oto garść genialnych patentów na czyszczenie ścian bez otwierania puszki z farbą.

dziecko malujące ściany
Autor: getty images

Spis treści

  1. Jak wyczyścić ściany bez malowania?
  2. Jak wyczyścić białe meble: matowe, z połyskiem, z okleiny?

Jak wyczyścić ściany bez malowania?

Zanim przystąpisz do czyszczenia ścian, koniecznie przetrzyj je wilgotną ściereczką, miotełką lub odkurzaczem. Chodzi o to, by w pierwszej kolejności pozbyć się kurzu, pyłu i pajęczyn.

Woda z mydłem

W większości przypadków zabrudzenia na ścianach możesz usunąć przy pomocy szmatki i ciepłej wody z mydłem. To doskonały sposób na świeże plamy – należy uważać, by nie szorować zabrudzeń zbyt mocno, ponieważ możesz zetrzeć farbę.

Ocet z wodą

Jeśli masz do czynienia z trudniejszą do usunięcia plamą – np. tłuszczem, grzybem czy pleśnią, sięgnij po roztwór wody z octem. Środek nie tylko skutecznie pozbędzie się zabrudzeń, ale również odkazi i zdezynfekuje powierzchnię, a przy tym nie zostawi na ścianie żadnych śladów.

Ocet rozcieńcz z przegotowaną wodą w stosunku 4:1, a następnie przelej do butelki z atomizerem. Spryskaj mikstura zabrudzony fragment ściany i zostaw na 15 minut. Po tym czasie przetrzyj ścianę wilgotną, miękką ściereczką.

Soda oczyszczona z wodą

Jak poradzić sobie ze ścianami „ozdobionymi” dziecięcymi malowidłami? Ołówek, tusz, marker, a nawet kredki świecowe usuniesz bez problemu przy pomocy masy z wody i sody oczyszczonej.

Połącz ok. pół szklanki wody z łyżką sody oczyszczonej. Następnie nałóż odrobinę masy na miękką szmatkę i przetrzyj zabrudzony fragment ściany. Pamiętaj, by nie szorować plam zbyt mocno. Czyść ścianę, dopóki ślady po ołówku czy markerze nie znikną.

Płyn do mycia szyb

Z tłustymi plamami na ścianach pokrytych farbami lateksowymi i akrylowymi doskonale poradzi sobie płyn do mycia szyb. Spryskaj zabrudzenia, poczekaj 15 minut, a następnie przetrzyj ścianę wilgotną szmatką lub gąbką. I gotowe!

Pianka do golenia

Z tłustymi plamami na ścianach może poradzić sobie także pianka do golenia. Nałóż na zabrudzone miejsce odrobinę pianki, poczekaj 1-2 godziny, a potem usuń wilgotną ściereczką.

Jak wyczyścić białe meble: matowe, z połyskiem, z okleiny?

Murator Remontuje: Jak dobrze przygotować się do remontu?
Materiał sponsorowany