Spis treści
- Jak wyczyścić poczerniałe srebro?
- Czyszczenie srebra KROK PO KROKU
- Czyszczenie srebra - domowe sposoby. Zdjęcia
Poczerniałe srebrne i posrebrzane przedmioty nie wyglądają ładnie, dlatego warto pomyśleć o ich oczyszczeniu. Jednym z najbardziej negatywnych czynników rozwoju gospodarczego jest silne zanieczyszczenie środowiska. Trujące opary z fabryk i przedsiębiorstw wpływają ujemnie nie tylko na nasze zdrowie. Sprawiają, że powstają zjawiska, które dotąd nie nie miały racji bytu. Jednym z nich jest tzw. oksydacja srebra. Jeszcze 200 lat temu występowanie czarnego lub szarego nalotu na rodowym srebrze (zaśniedziałe srebro) nie istniało!
Jak wyczyścić poczerniałe srebro?
Roztwór z sody i octu
Popularną metodą, powszechnie znaną wśród amatorów domowych sposobów, jest oczyszczanie srebra z nalotu roztworem sody i octu. Przygotowujemy roztwór w proporcji:
- 1 łyżka octu
- 1 łyżka sody
- 1 litr wody
Zanurzamy srebrny zaśniedziały przedmiot w całości w roztworze na około 15 min. Następnie obmywamy wyjęte z roztworu srebro pod bieżącą wodą.
Spirytus i cola
Inną metodą, stosowaną najczęściej do czyszczenia poczerniałej srebrnej biżuterii, jest zanurzanie przedmiotu w spirytusie, wódce lub Coli. Zanurzenie przedmiotu w tym przypadku trwa około 12 godzin.
Pasta do zębów i pasta z popiołu
Doraźnie do czyszczenia srebra stosuje się również pastę do zębów, pocierając nią srebrny bibelot aż do uzyskania pożądanego blasku. Jednak metoda ta, z uwagi na postać pasty, nie płynu, nie jest w stanie skutecznie wniknąć we wszystkie zagięcia i profilowania srebrnego przedmiotu, co gwarantuje metoda zanurzenia go w roztworze. Podobny efekt to tego uzyskanego za pomocą pasty do zębów uzyskamy, czyszcząc srebro za pomocą pasty wykonanej z połączenia popiołu z sokiem z cytryny.

i
Czyszczenie srebra KROK PO KROKU
Aby rozpocząć skuteczne czyszczenie srebra domowym sposobem potrzebne będą:
► duże naczynie (min. 2 litry bądź większe) z tworzywa sztucznego albo szkła (nigdy z metalu!)
► kuchenną folię aluminiową na wyścielenie spodu i boków naczynia
► ciepłą wodę z kranu lub (dla lepszego efektu) destylowaną
► sól kuchenną (5 łyżeczek soli na 1 litr roztworu)
KROK 1: przygotowanie roztworu nienasyconego
Wyłożone (podwójnie) od wewnątrz kuchenną folią aluminiową naczynie napełnij do połowy wrzącą wodą (w proporcji 1 litr wody na 2-litrowe naczynie). Wsyp 5 łyżeczek soli kuchennej i dokładnie wymieszaj.
KROK 2: woda i mydło
Zaśniedziały srebrny przedmiot przygotowany do czyszczenia należy uprzednio przemyć zwykłą wodą z mydłem. Pomoże to pozbyć się dodatkowych zabrudzeń, takich jak np. tłuszcz.
KROK 3: kąpiele solne
Po umyciu srebrnego przedmiotu mydłem zanurzamy go w naczyniu z przygotowanym roztworem solnym i pozostawiamy w kąpieli (w zależności od stopnia zaśniedzenia) od kilkunastu minut do kilku godzin. Ponieważ proces (reakcja redoks) postępuje bardzo agresywnie, możemy w trakcie obserwować stopień oczyszczenia naszego srebrnego przedmiotu.
Starajmy się nie wrzucać do roztworu wszystkich srebrnych przedmiotów naraz - zbyt duża ilość osłabi proces i zniweczy efekt. Lepiej sukcesywnie wkładać pojedyncze elementy kompletu sztućców i wymienić roztwór i folię aluminiową w momencie, kiedy przestanie spełniać swoją funkcję. Poznamy ten moment nie tylko po tym, że zanurzone srebra nie będą rozjaśnione.
Aluminiowa folia, którą wyłożone jest naczynie, przejmując na siebie w procesie reakcji redoks wszelkie zanieczyszczenia tlenku siarki, pokryje się stopniowo ciemnym, szarawym nalotem. To będzie znak, że czas przygotować nową partię roztworu na nowej folii.
Czyszczenie srebra - domowe sposoby. Zdjęcia
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Ekologiczne środki czystości - soda, ocet, sok z cytryny
- Jak oczyścić stare ramy obrazu? DOMOWE SPOSOBY