Przechowywanie w małym mieszkaniu. Skuteczne i sprytne rozwiązania

2024-01-10 11:23

Utrzymanie porządku w małym mieszkaniu nie należy do rzeczy najłatwiejszych – wystarczy nie schować do szafy odkurzacza lub zastawić kuchenny blat robotami kuchennymi – i już mamy wrażenie bałaganu. Dlatego wszelkiego rodzaju schowki, skrytki i meble do przechowywania są w małych mieszkaniach tak ważne. Jak i gdzie przechowywać rzeczy w małych mieszkaniach i kawalerkach? Oto najlepsze sposoby na przechowywanie.

Przechowywanie w małym mieszkaniu
Autor: serwis prasowy marki Elfa, elfa.com System Allies marki Elfa.

Spis treści

  1. Meble do małego mieszkania
  2. Sprytne rozwiązania do małego mieszkania

Meble do małego mieszkania

1. Szafa na wymiar – w małych mieszkaniach meble na wymiar, a szczególnie szafy to najlepsze rozwiązanie. Pozwalają one dopasować pojemność i rozmiar mebla do metrażu i miejsc, które mogą być trudne do zagospodarowania, np. wnęk czy kątów. Dobrze zaprojektowana szafa na wymiar do małego mieszkania pomoże nie tylko zmieścić wszystkie rzeczy (od zimowych kurtek po drobne bibeloty), ale również ułatwi utrzymanie porządku, dzięki różnego rodzaju przegródkom, organizerom itd.

Zaletą szaf do zabudowy jest możliwość dowolnego projektowania półek, szuflad i relingów, co pozwala stworzyć miejsce na pozornie nieporęczne przedmioty jak deska do prasowania, suszarka na ubrania czy odkurzacz. Co więcej, szafy na wymiar najczęściej zajmują całą powierzchnię ściany aż do sufitu, a my zyskujemy dodatkową przestrzeń do przechowywania w górnych częściach mebla (wolnostojące szafy zazwyczaj nie sięgają tak wysoko).

Nie musimy obawiać się, że szafa do zabudowy przytłoczy lub optycznie zmniejszy przestrzeń – tego typu mebel bez problemu zlicujemy ze ścianą, możemy także wybrać fronty w kolorze ściany lub pokryć je dużymi lustrami, co nada wnętrzu przestronności.

2. Komoda – to mebel, którego nie może zabraknąć w żadnym mieszkaniu, niezależnie od jego metrażu. Komoda jest uniwersalna i pasuje do każdego pomieszczenia. W jej szufladach możemy przechowywać nie tylko ubrania, ale również drobne przedmioty, zastawę stołową, ręczniki – co tylko chcemy. Komoda w małym mieszkaniu to doskonały wybór, gdy potrzebujemy dodatkowego miejsca do przechowania, a nie mamy miejsca na obszerne, wolnostojące meble.

3. Łóżko – kupując łóżko do małej sypialni, warto zwrócić uwagę, czy jego korpus wyposażony jest w dodatkowe miejsce do przechowywania. Niektóre modele pod stelażem mają dodatkowe szuflady lub skrzynie, w których można schować pościel, poduszki, ubrania itd. Jeśli wybierzemy stelaż na nóżkach z pustą przestrzenią pod nim, warto zaopatrzyć się w podłużne kosze i pudełka, które z łatwością wsuniemy pod łóżko. W ten sposób maksymalnie wykorzystamy wolną przestrzeń i zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania.

4. Rozkładana kanapa, sofa i puf – rozkładane sofy i kanapy przydają się nie tylko, gdy podejmujemy w naszym mieszkaniu gości. To również doskonałe schowki na zimową odzież, poduszki, a nawet nieporęczne walizki, które trudno ukryć. Z kolei w niewielkich pufach służących jako dodatkowe miejsca do siedzenia możemy schować ciepły pled, pilot od telewizora czy inne, drobne przedmioty, z których na co dzień nie korzystamy, ale które warto mieć pod ręką.

Sprytne rozwiązania do małego mieszkania

5. Szafki wiszące – najczęstszym błędem popełnianym w małych mieszkaniach jest pominięcie sufitu podczas aranżowania przestrzeni. A przecież górne partie ścian i sufit to doskonałe miejsca na szafki czy półki, czyli dodatkowe schowki i miejsca do przechowywania.

6. Szafki narożne – podobnie jak sufit, w małym mieszkaniu nie doceniamy również kątów, rogów i skosów. Szkoda, ponieważ te miejsca mają ogromny potencjał aranżacyjny. Szczególnie rogi, w które można wstawić pojemne narożniki lub półki na wymiar. Dużą popularnością cieszą się różne warianty narożnych szaf, ale w mniejszych narożnikach bez kłopotów zmieścimy m.in. sztućce, bieliznę czy ręczniki.

7. Nowoczesny pawlacz – większość z nas ma przed oczami widok pawlacza obudowanego drewnianą boazerią, który był popularny jeszcze w mieszkaniach z lat 90. Współczesne pawlacze w niczym nie przypominają swoich przysadzistych, nieporęcznych kuzynów. Dzisiaj pawlacz jest dyskretną półką montowaną w przedpokoju lub kuchni, często połączoną zresztą mebli. Na rynku dostępne są również pawlacze z napędem elektrycznym, które opuszczają się i podnoszą za naciśnięciem pilota, dzięki czemu nie musimy stawać na krześle lub wyciągać drabiny, by dostać się do schowka.

8. Pojemniki i pudełka - to najprostszy sposób na wygenerowanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Ozdobne pudełka i pojemniki możemy schować w szafie, pod łóżkiem albo wyeksponować w pomieszczeniu – np. ozdobne pudełko może służyć jako podstawka pod książki lub doniczkę z kwiatem.

Sposobów na przechowywanie w małym mieszkaniu jest naprawdę dużo. Niewielki metraż narzuca pewne ograniczenia, ale korzystając z powyższych rozwiązań możemy zachować porządek i wrażenie przestronności nawet w malutkiej kawalerce.

ZOBACZ TAKŻE: Narożniki i sofy z funkcją spania: oczekiwania i wymagania!

Garderoba czy szafa wnękowa? Sposób na przechowywanie odzieży