Jak odkamienić czajnik klasyczny i elektryczny? Domowe sposoby na kamień i osad

2021-12-02 9:18
Jak odkamienić czajnik
Autor: Unsplash.com @lauraadaiphoto

Osad z kamienia wygląda nieestetycznie i negatywnie wpływa na stan i pracę czajnika – jeśli zbagatelizujemy problem, po niedługim czasie będziemy zmuszeni wymienić czajnik na nowy. Jak usunąć kamień z czajnika bez uciekania się do chemicznych środków? Oto najskuteczniejsze domowe sposoby na odkamienianie czajnika tradycyjnego i elektrycznego.

Dlaczego w czajniku osadza się kamień?

Kamień w czajniku powstaje, jeśli wlewamy do niego regularnie twardą wodę. Biały osad na ściankach czajnika to wytrącający się podczas gotowania wody wapń i magnez. Twarda woda nie tylko sprawia, że nasz czajnik wygląda nieestetycznie i nie zachęca do korzystania z niego, ale również może przyczynić się do niszczenia urządzenia. Co więcej, twarda woda, której używamy do przygotowania napojów i posiłków negatywnie wpływa na ich smak i jakość.

Jak zapobiec powstawaniu osadu z kamienia w czajniku?

Twarda woda to problem, z którym boryka się wiele domów w Polsce. Najlepszym sposobem na zmiękczenie wody, a więc wyeliminowania przyczyny białego osadu i poprawy jakości wody jest zainstalowanie w kuchni specjalnych filtrów. Niestety, takie filtry nie należą do najtańszych rozwiązań (chociaż są bardzo skuteczne).

Innym sposobem, który nie nadwyręży domowego budżetu jest zakup dzbanka na wodę z wkładem filtrującym. Po przefiltorwaniu wody, wlewamy ją do czajnika lub używamy do przygotowywania potraw. Dużą zaletą filtrów i wkładów filtrujących jest to, że pomagają pozbyć się nie tylko wapnia, ale również innych szkodliwych substancji z wody.

Jak odkamienić czajnik? Sposoby na odkamienienie czajnika bez chemii

1. Kwasek cytrynowy – by odkamienić czajnik za pomocą kwasku cytrynowego wypełnij urządzenie do połowy wodą i wsyp zawartość jednej saszetki kwasku. Następnie zagotuj wodę i nie wylewaj jej przez 3 godziny. Możesz co jakiś czas poruszać czajnikiem, by zakwaszona woda dotarła do wszystkich zakamarków czajnika. Po upływie czasu wylej wodę i zagotuj świeżą (bez dodatku kwasku), a następnie ponownie opróżnij. Jeśli masz możliwość, do usunięcia kamienia z czajnika użyć soku z cytryny. Wystarczy, że wlejesz szklankę soku z cytryny do czajnika napełnionego wodą, zagotujesz i zostawisz na kilka godzin, a następnie opróżnisz. Trudniej dostępne miejsca możesz potrzeć połówką z cytryny.

2. Soda oczyszczona – biały, kuchenny proszek doskonale sprawdza się do czyszczenia różnych powierzchni i plam, warto go również wykorzystać do usuwania uciążliwego kamienia w czajniku. By odkamienić czajnik sodą oczyszczoną, wsypujemy 3 łyżki stołowe sody do napełnionego wodą czajnika i odstawiamy na kilka godzin (3-4). Pamiętajmy, by nie gotować wody z sodą, gdyż może dojść do chemicznej reakcji. Po upływie czasu wylewamy zawartość czajnika, dokładnie go płuczemy i gotujemy czystą wodę.

3. Obierki z ziemniaków – to nietypowy sposób, który działa cuda! Świeże, oczyszczone obierki z ziemniaków wrzucamy na dno czajnika i zalewamy wodą. Następnie gotujemy wodę i odstawiamy czajnik na 2-3 godziny. Po upływie tego czasu opróżniamy czajnik z wody i obierków, i gotujemy czystą wodę. Proces możemy powtarzać kilka razy, pamiętając, by za każdym razem używać świeżych obierków.

4. Ocet – gdy powyższe sposoby zawiodą, a nasz czajnik wciąż będzie pokryty brzydkim, białym osadem, warto wykorzystać ocet. Ten przezroczysty płyn o intensywnym zapachu jest w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej uciążliwym osadem w czajniku. By odkamienić czajnik octem, wlejmy do niego wodę i ocet w proporcjach 1:1 i zagotujmy. Pozostawmy czajnik na 1-2 godziny, a następnie opróżnijmy urządzenie. Po kuracji octem nasz czajnik będzie lśnił jak nowy, ale może też intensywnie pachnieć, dlatego by pozbyć się zapachu, trzeba kilka razy zagotować w nim czystą wodę.

Na rynku dostępne są również chemiczne środki do odkamieniania czajników, zazwyczaj w formie gotowych proszków, które wsypuje się do urządzenia. Ich dużą zaletą jest wysoka skuteczność i niska cena – gdy mamy do czynienia naprawdę z trudnym do usunięcia osadami i odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną, kwasem cytrynowym czy octem jest nieskuteczne, warto uciec się do środków chemicznych.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE