Praktyczne schowki w przedpokoju: jak je wygospodarować? Gotowe pomysły!

2022-06-28 15:03

O udanej aranżacji mieszkania często decyduje funkcjonalne zagospodarowanie każdego metra kwadratowego. Sprytne schowki w przedpokoju nie tylko dodają wnętrzu uroku, lecz także pomagają utrzymać ład i porządek. Sprawdź, jak je zaplanować!

Spis treści

  1. Schowki w przedpokoju: pawlacz i spółka
  2. Schowek zamiast szafki na buty
  3. Szachownica z półek
  4. Szafka wisząca do przedpokoju
  5. Schowek za ścianką
  6. Co zrobić z załomami?
  7. Jak urządzić przedpokój? GALERIE ZDJĘĆ

Książki, buty, ubrania sezonowe, narzędzia, bibeloty, z którymi nie możemy się rozstać... Każdy nieraz stanął przed dylematem, co z tym wszystkim zrobić, a dokładniej: gdzie przechowywać. Nadmiar drobiazgów może bowiem wprowadzić do wnętrza niepotrzebny chaos i bałagan. Czas zatem nad tym zapanować! Prezentujemy pomysły na schowki w przedpokoju, a w galerii zdjęć – 10 rozwiązań.

Schowki w przedpokoju: pawlacz i spółka

Gdy pod sufitem są wiekowe belki, szkoda je obudowywać, bo ich urok jest niepowtarzalny. Wówczas funkcję pawlacza można powierzyć kartonowym pudłom, stawiając je na półce z metalowych prętów, np. nad drzwiami do łazienki. Ładnie pasują do naturalnego wystroju wnętrza. Pomysł sprawdzi się również w nowoczesnym stylu eko.

Schowek zamiast szafki na buty

Jak w niewielkim wnętrzu zmieścić dużo butów? Wykorzystaj płytką i wąską, ale za to wysoką szafę z przesuwnymi drzwiami. Trzeba ją zrobić na wymiar. Wieszak z białego MDF-u z ozdobnymi haczykami też nie zajmie miejsca. Pod wieszakiem zmieści się jeszcze zgrabna tapicerowana ławeczka, która nada styl pomieszczeniu.

..  Szafka na buty do przedpokoju – jaką wybrać? Porady i zdjęcia >>>

Szachownica z półek

Między dwoma skrzydłami szafy do zabudowy warto zaprojektować półki, które urozmaicą jej front i jednocześnie będą praktycznymi schowkami na podręczne rzeczy. Wielkość półek powinna odpowiadać podziałom na skrzydłach, tak by nie wkradł się kompozycyjny chaos. Skrzydła szafy? Najlepiej szklane, ale nieprzejrzyste. Część półek może być otwarta, wtedy rozmieścimy na nich piękne wiklinowe koszyki do przechowywania drobiazgów.

Szafka wisząca do przedpokoju

Dobrym patentem jest szafka wisząca, bo nie zagraca wnętrza – na podłodze pod nią postawisz choćby parasolnik czy stołek do siedzenia. Wygląda lekko, zwłaszcza gdy jej drzwiczki są szklane (nieprzejrzyste ukrywają zawartość szafy), a z jednym frontem fornirowanym nie jest monotonna. Szafa może służyć jako magazyn na szaliki, rękawiczki, drobiazgi, klucze i... maskować mało efektowne liczniki.

Przedpokój wizytówką domu

Autor: Shoko design

Schowki w przedpokoju: z czego fronty?

Do małej przestrzeni zastosuj szklane (matowe, piaskowane, lakierowane, barwione w masie), lustrzane, z jasnych płyt lakierowanych: okleinowanych lub fornirowanych, ale bez wyrazistych wzorów czy rysunku drewna. Maksymalna wysokość płyt to najczęściej 3 m, wypełnień szklanych – około 2,6 m, lustrzanych – 2,8 m.

Schowek za ścianką

Gdy brak miejsca na zabudowę i nie ma wnęki, którą da się zagospodarować, można wykorzystać ekran ustawiony 20–30 cm od jednej ze ścian przedpokoju. Nadają się do tego płyty g-k, meblowe lub gruba sklejka o wysokości równej wysokości pomieszczenia. Na tylnej stronie ekranu trzeba zamontować prowadnice, po których będą się wysuwać szuflady-kosze. Front ekranu to dobre miejsce na lustro, wieszaki, kinkiet. Zmieści się też przy nim płytka szafka na obuwie.

..  Lustro do przedpokoju – jakie wybrać? >>>

Co zrobić z załomami?

Nie zawsze da się je obudować szafą czy regałami. Można natomiast wykorzystać załom do zamocowania wokół niego blatu zrobionego na wymiar. Przyda się na odłożenie kluczy, rękawiczek, komórki.

Jak urządzić przedpokój? GALERIE ZDJĘĆ

Wąski i długi przedpokój, a może mały i słabo doświetlony? Każdy z nich można pięknie i praktycznie urządzić. Jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziesz w naszych galeriach zdjęć.

Nasi Partnerzy polecają