Zabudowa pod schodami: jak dobrze zagospodarować przestrzeń? 13 ZDJĘĆ z pomysłami na hol i salon

2022-06-26 15:01

Odpowiednia i praktyczna zabudowa pod schodami pozwala świetnie zagospodarować to miejsce. Najlepiej więc urządzić schowki lub szafę pod schodami. Jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.

Spis treści

  1. Zabudowa pod schodami w holu: jak to zrobić?
  2. Zabudowa pod schodami w salonie krok po kroku
  3. Szafy, schowki i inne sposoby na przechowywanie w domu: ZDJĘCIA

Schody we wnętrzu to nie tylko element ciągu komunikacyjnego, ale także fragment wystroju. Zabudowa pod schodami często stanowi niemałe wyzwanie aranżacyjne. Jednocześnie jest ona paradoksalnie wdzięczną przestrzenią, którą możemy dowolnie zaaranżować według własnych potrzeb. Przy próbie zagospodarowania tego miejsca warto wziąć pod uwagę konstrukcję schodów: to, czy są one wylewane, czy może lekkie i ażurowe. Charakter przestrzeni pod schodami warto dopasować także do przeznaczenia wnętrza, w którym znajdują się schody. Innymi kryteriami powinniśmy kierować się w momencie, gdy schody znajdują się w przedpokoju, a innymi kiedy są one elementem aranżacji pokoju dziennego. W każdym jednak przypadku szafa pod schodami albo schowki pod schodami będą doskonałym rozwiązaniem, które zwiększy miejsce do przechowywania rzeczy w domu.

Zabudowa pod schodami w holu: jak to zrobić?

Schody w przedpokoju to klasyczne rozwiązanie w przypadku aranżacji wnętrz domu. Wbrew pozorom przestrzeń pod schodami w przedpokoju to metraż, który wcale nie idzie „na stracenie", a może zostać niezwykle funkcjonalnie zagospodarowany. Rozwiązań na aranżację tego miejsca jest naprawdę sporo. Począwszy od pozostawienia otwartej przestrzeni, poprzez urządzenie w niej np. garderoby, aż po całkowite jej zabudowanie. Wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju schodów, a także naszych potrzeb.

Zobacz też: Przedpokój - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Jeśli decydujemy się zagospodarować przestrzeń pod schodami w holu, możemy, w zależności od wysokości, jaką dysponujemy, zbudować tam zawsze potrzebną szafkę na buty, podręczny schowek gospodarczy, szafę na wierzchnie ubrania lub otwarty wieszak na ubrania z wygodnym siedziskiem. Robiąc taki wieszak pod schodami, możemy w naturalny sposób wyznaczyć przegródki na ubrania domownikom w zależności od ich wzrostu i wieku. Czasem pod schodami da się wygospodarować całkiem sensowną toaletę dla gości, ale o tym dobrze jest pomyśleć jeszcze na etapie projektu, by doprowadzić wszystkie potrzebne media. W holu pod schodami, przy niezbyt dużej wysokości, możemy również wygospodarować, przytulny „domek” dla naszego psa albo po prostu legowisko dla psa.

Rozwiązaniem, które szczególnie polecamy, jest szafa pod schodami. Zabudowę meblową warto zamówić na wymiar. Czasem miejsca pod schodami jest tak dużo, że może być to jedyna szafa garderobiana dla całej rodziny. 

Nie przegap: Jak wybrać idealną szafę do zabudowy? >>>

Zabudowa pod schodami w salonie krok po kroku

W salonie dobrym i niecodziennym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni pod wylewanymi schodami jest zbudowanie kominka. Te dwa duże obiekty osobno zajmują dużo miejsca, a połączone potrafią stworzyć bardzo ciekawą kompozycję przestrzenną.

Natomiast pod lekkimi schodami samonośnymi w salonie można urządzić całkiem przytulne domowe biuro czy oryginalną bibliotekę. Dobrze sprawdzi się biblioteka pomiędzy schodami a ścianą – będziemy mieli dostęp do książek na każdej wysokości, a dodatkowo taka dwupoziomowa biblioteka wzbudzi podziw naszych gości.

Zobacz też: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Inną kolekcją, która może znaleźć swoje miejsce pod schodami, jest wino. Jeśli dysponujemy wystarczająco dużą przestrzenią i nie musimy jej zabudowywać, możemy pod schodami urządzić miejsce „parkingowe” dla ulubionego roweru. Możemy też pokusić się o zamontowanie haków pod schodami i podwieszanie tam naszych rowerów. Jeszcze innym pomysłem na aranżację wolnej przestrzeni pod schodami w salonie jest urządzenie tam ogródka zen.

Szafy, schowki i inne sposoby na przechowywanie w domu: ZDJĘCIA