Wyspa kuchenna z funkcją pełnowartościowej kuchni
Najnowsze trendy wnętrzarskie sytuują wyspę kuchenną na pozycji przejmującej funkcje całej kuchni. Wówczas, zamiast tradycyjnej zabudowy kuchennej – w centrum wnętrza umieszcza się multifunkcjonalny mebel.
Architektka, Agnieszka Stefańska wyjaśnia, że aktualne systemy i możliwości techniczne umożliwiają schowanie wszystkich sprzętów typowo kuchennych tak, aby nie były one widoczne na projektowaniej wyspie w kuchni. W tym celu najczęściej wykorzystuje się okapy i łamane baterie chowane w blacie czy płyty grzewcze zlicowane z blatem. Takie rozwiązanie pozwala na zlokalizowanie wyspy kuchennej w centrum pokoju dziennego, nie ujmując jej aranżacji szyku i stylu.
Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie dość nowoczesnych materiałów do wykończenia wyspy kuchennej, takich jak kamień, szkło czy skały granitowe, które idealnie spisują się w roli zamiennika tradycyjnych frontów szafek kuchennych. Architekci mają także idealne rozwiązanie dla osób z nieco mniejszą przestrzenią kuchenną, uniemożliwiającą zaprojektowanie oddzielnej jadalni. W takim wnętrzach, można połączyć zarówno funkcję wyspy, jak i funkcję jadalną. W tym wypadku, do stołu o tradycyjnej wysokości możemy dobudować elementy nieco podwyższone, np. blat ze zlewozmywakiem. Najlepiej tutaj zaprezentują się zestawienie różnorodnych materiałów.
Funkcjonalny okap bohaterem wyspy kuchennej
Najczęściej okap dostosowywany jest do wyspy kuchennej pod względem funkcjonalności, ale także pod względem jego estetyki. Do wyboru mamy okapy zabudowane - w przypadku górnych szafek nad wyspą, ale także wolno stojące. Projektanci coraz częściej stawiają na okapy montowane w suficie. Projektując wyspę kuchenną, należy zadbać o doskonałe doświetlenie tej sfery.
Warto pamiętać, że okap wyposażony jest dodatkowo w źródło światła i tym samym często może pełnić również rolę lampy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli okapów, które estetyką przypominają dekoracyjną oprawę oświetlenia. Według architektów, Anny i Marka Lorens, nad wyspami, w których zamontowany jest jedynie zlew, dopuszcza się zastosowanie ozdobnych lampy, które mają za zadanie oświetlenie całego pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, że przy blacie roboczym najlepiej zaprezentuje się intensywne skupione światło, natomiast dekoracyjne modele oświetlenia - wyznaczą strefę jadalnianą.
Wyspa kuchenna wymiary
Wyspa kuchenna nie musi być duża, za to wokół niej potrzeba sporo miejsca. Jeśli dysponujemy kuchnią przypominającą wąską kiszkę, zapomnijmy o zabudowie na wyspie. Między nią a ścianami lub przyścienną zabudową musi być zachowany odpowiedni odstęp – przy wyspie i szafkach kuchennych musimy wygodnie się przemieszczać, ale także swobodnie poruszać: obracać się, schylać, sięgać po naczynia i produkty. Minimalna odległość wyspy od szafek lub ścian wynosi 90 cm, ale będzie wygodniej, jeśli będzie ona większa.
Jeśli kuchnia jest zamknięta, jej powierzchnia nie może być mniejsza niż 20 m2. Na większą swobodę można sobie pozwolić w wypadku kuchni otwartej. Wyspa może stanowić wtedy granicę między kuchnią a salonem: wówczas pomieszczenie kuchenne nie musi być tak obszerne, jak w przypadku kuchni zamkniętej. Znacznie ważniejszy jest wtedy kształt: powinno być ono otwarte wzdłuż dłuższego boku.