Wyspa kuchenna to funkcjonalny blat usytuowany poza ciągiem mebli kuchennych. Gdzie się sprawdzi? Wyspa w kuchni stanowi idealne rozwiązanie w dużych i przestronnych wnętrzach. Dobrze zaprojektowana i rozbudowana, może pełnić rolę całej kuchni. Wyspa w kuchni prostopadłościenna, w formie stołu, o jednej lub dwu wysokościach blatu – będzie idealnym zagospodarowaniem kuchennego metrażu i łącznikiem. Nie tylko poszczególnych stref, ale także łącznikiem miejsc i ludzi. Zobacz przewodnik architektów po wnętrzach kuchni z wyspą w roli głównej!

Wyspa kuchenna: raj dla wyspiarzy

Wyspa w kuchni to idealne rozwiązanie dla osób kochających gotowanie, ceniących towarzystwo i lubiących designerskie wnętrza. Ten modny i funkcjonalny element aranżacji kuchni stawia tylko jeden warunek: potrzebuje przestrzeni. Minimum miejsca na sam mebel (czyli wyspę kuchenną) to 120x100 cm. Do tego, trzeba doliczyć wolną przestrzeń umożliwiającą nieograniczony dostęp do wolno stojącej wyspy kuchennej z każdej ze stron. Jeśli zastanawiamy się nad wyspą kuchenną, decyzję warto podjąć na początku projektowania kuchni – radzą architekci Anna i Marek Lorens. Wyspa w kuchni często wymaga poprowadzenia pod posadzką instalacji doprowadzających wodę, prąd czy gaz.

Wyspa kuchenna z funkcją pełnowartościowej kuchni

Najnowsze trendy wnętrzarskie sytuują wyspę kuchenną na pozycji przejmującej funkcje całej kuchni. Wówczas, zamiast tradycyjnej zabudowy kuchennej – w centrum wnętrza umieszcza się multifunkcjonalny mebel. Architektka, Agnieszka Stefańska wyjaśnia, że aktualne systemy i możliwości techniczne umożliwiają schowanie wszystkich sprzętów typowo kuchennych tak, aby nie były one widoczne na projektowaniej wyspie w kuchni. W tym celu najczęściej wykorzystuje się okapy i łamane baterie chowane w blacie czy płyty grzewcze zlicowane z blatem. Takie rozwiązanie pozwala na zlokalizowanie wyspy kuchennej w centrum części dziennej, nie ujmując jej aranżacji szyku i stylu. Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie dość nowoczesnych materiałów do wykończenia wyspy kuchennej, takich jak kamień, szkło czy skały granitowe, które idealnie spisują się w roli zamiennika tradycyjnych frontów szafek kuchennych. Architekci mają także idealne rozwiązanie dla osób z nieco mniejszą przestrzenią kuchenną, uniemożliwiającą zaprojektowanie oddzielnej jadalni. W takim wnętrzach, można połączyć zarówno funkcję wyspy, jak i funkcję jadalną. W tym wypadku, do stołu o tradycyjnej wysokości możemy dobudować elementy nieco podwyższone, np. blat ze zlewozmywakiem. Najlepiej tutaj zaprezentują się zestawienie różnorodnych materiałów.

Funkcjonalny okap bohaterem wyspy kuchennej

Najczęściej okap dostosowywany jest do wyspy kuchennej pod względem funkcjonalności, ale także pod względem jego estetyki. Do wyboru mamy okapy zabudowane - w przypadku górnych szafek nad wyspą, ale także wolno stojące. Projektanci coraz częściej stawiają na okapy montowane w suficie. Projektując wyspę kuchenną, należy zadbać o doskonałe doświetlenie tej sfery. Warto pamiętać, że okap wyposażony jest dodatkowo w źródło światła i tym samym często może pełnić również rolę lampy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli okapów, które estetyką przypominają dekoracyjną oprawę oświetlenia. Według architektów, Anny i Marka Lorens, nad wyspami, w których zamontowany jest jedynie zlew, dopuszcza się zastosowanie ozdobnych lampy, które mają za zadanie oświetlenie całego pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, że przy blacie roboczym najlepiej zaprezentuje się intensywne skupione światło, natomiast dekoracyjne modele oświetlenia - wyznaczą strefę jadalnianą.