Bratki ogrodowe, fiołki ogrodowe- jak dbać? Najpiękniejsze odmiany bratków

2024-04-27 15:59

Bratki ogrodowe, inaczej też fiołki ogrodowe, są jedną z najpopularniejszych roślin zdobiących nasze ogrody i balkony. Bratki to pierwsze kwiaty, które możemy sadzić na balkonie, nie boją się przymrozków. Najładniej wyglądają posadzone w grupie.

Spis treści

 1. Bratek ogrodowy - kwitnienie
 2. Fiołek ogrodowy — stanowisko, ziemia
 3. Bratek ogrodowy - podlewanie
 4. Fiołek ogrodowy - grupy i odmiany
 5. Fiołek ogrodowy - rozmnażanie, rozsada
 6. Fiołek ogrodowy — właściwości

Bratek ogrodowy to dwuletnia roślina z rodziny fiołkowatych (Violaceae). Bratek powstał w wyniku skrzyżowania fiołka trójkolorowego z innymi gatunkami. Nowy gatunek początkowo nazwano fiołkiem ogrodowym (Viola wittrockiana). Ale, ze względu na istotne różnice — wielkość płatków i ich bogate ubarwienie — roślina zyskała odrębną nazwę: bratek.

Rośliny osiągają 10–25 cm wysokości, mają gładkie, czworokanciaste, rozgałęzione łodygi, u dołu częściowo pokładające się, górą wzniesione. Dolne liście są jajowato-sercowate, górne lancetowate.

Bratek ogrodowy - kwitnienie

Bratek ogrodowy rozpoczyna kwitnienie już jesienią w roku wysiewu, ale główna pora kwitnienia przypada na marzec–czerwiec roku następnego. Kwiaty są 5-płatkowe, mają średnicę dochodzącą w zależności od odmiany nawet do 10 cm (zwykle 6–7 cm), są osadzone pojedynczo na dość długich szypułkach wyrastających z kątów liści. To, co jest urzekające w bratkach, to bogactwo barw ich kwiatów, które dodatkowo mają aksamitny połysk i delikatnie pachną.

Fiołek ogrodowy — stanowisko, ziemia

Jeżeli chcesz długo cieszyć się urodą bratków, zapewnij im stanowisko słoneczne. Mimo to już w marcu możesz posadzić bratki na balkonie lub w ogrodzie, nie boją się przymrozków. Kilka dni przed posadzeniem trzeba bratki przyzwyczaić do niższej temperatury, wystawiając je na kilka godzin dziennie na zewnątrz. Po zahartowaniu można już posadzić je w pojemnikach lub w ogrodzie. Bratek ogrodowy wymaga gleb żyznych, próchniczych, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

Bratek ogrodowy - podlewanie

Bratka podlewamy rano lub wieczorem. Pamiętaj, żeby nie nie moczyć liści i kwiatów, są bardzo delikatne i podatne na choroby grzybowe.

Fiołek ogrodowy - grupy i odmiany

W uprawie znajduje się wiele grup i odmian bratków. Do wczesnych fiołków ogrodowych należą między innymi grupy:

 • hiemalis – odmiany z tej grupy mają małe kwiaty, kwitną obficie i są wytrzymałe na niskie temperatury.
 • pirnańskie – mają kwiaty z tzw. oczkiem, kwitną dość wcześnie, ale o kilka dni później niż bratki z poprzedniej grupy.
 • vorbote– mają bardzo duże kwiaty, w zarysie okrągłe, o czystych i intensywnych barwach.
 • holenderskie wielokwiatowe – mają duże kwiaty o intensywnych kolorach.

Do bratków średniowczesnych i późnych zaliczamy grupy:

 • roggli – o bardzo dużych kwiatach w wielu intensywnych barwach, wiele odmian ma na dolnym płatku odmiennie zabarwione oczko.
 • szwajcarskie – kwiaty duże, rośliny silnie rosnące, obficie kwitnące.
 • mieszanka wielkokwiatowa Engelmana – bratki hodowli angielskiej o bardzo dużych kwiatach w różnych barwach (z wyjątkiem białej).
 • olbrzymie Orchideiflora – kwiaty bardzo duże, w barwach pastelowych; brzegi płatków fryzowane, płatek dolny zgięty ku dołowi.
 • Trimardeau – kwiaty duże (mniejsze niż bratków poprzednich grup), z oczkiem na dolnych płatkach, rośliny kwitną obficie.

Ponadto na rynku dostępnych jest wiele mieszanek oraz odmian nienależących do wyżej wymienionych grup.

Fiołek ogrodowy - rozmnażanie, rozsada

Bratki rozmnaża się z nasion wysiewanych od drugiej połowy czerwca do początku lipca do inspektu lub na rozsadnik. Nasiona należy lekko przykryć ziemią, podlać i zacieniować. Po wzejściu siewki pikuje się w rozstawie 4x5 cm. W końcu sierpnia lub w pierwszej połowie września rozsadę sadzi się na zagony w rozstawie 15x15 cm.

Przed zimą bratki należy nakryć gałązkami świerka. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja w rozstawie 25×20 cm.

Fiołek ogrodowy — właściwości

Fiołek wykazuje wiele właściwości, które wpływają na poprawę naszej urody i zdrowia. Fiołek jest wykorzystywany zarówno w medycynie naturalnej, jak i w kosmetyce (fiołek upiększa naszą skórę, odmładza). Wytwarza się z niego kremy, maści, nalewki, syropy i wiele innych. Kwiaty fiołka łagodzą stany zapalne na skórze, dlatego poleca się go przy ciężkich ranach ropnych lub trudno gojących. Wykazuje działanie, antygrzybicze, stosuje się go jako alternatywa leczenia blizn.

Poznaj też:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 10 cm - 25 cm
Termin kwitnienia III - VI
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów wielobarwna
Wiosenne kwiaty – bratki