Przepisy na Wigilię. Ziemniaczki faszerowane śledziem w oleju z jajkiem i szczypiorkiem!

 Śledź w oleju z ziemniakami na Wigilię

Fot. Monika Czerwińska-Konarska

Śledź w oleju to jedna z podstawowych potraw Wigilijnych. Czasem tylko z cebulą lub śmietaną i jabłkiem. Śledź w oleju jest też przecież pyszny z ziemniakiem gotowanym w mundurku. Proponujemy nowoczesną wersją tego dania, czyli połówki małych ziemniaczków faszerowanych śledziem w oleju, z jajkiem na twardo i szczypiorkiem.

 

 

 

Składniki ziemniaczków faszerowanych śledziem w oleju:

 • 3 płaty śledzia w oleju
 • Kilka piórek drobnego szczypiorku
 • 1 jajko na twardo
 • 10 małych, podłużnych ziemniaczków zbliżonej wielkości
 • Czarny pieprz świeżo mielony

Tradycja tradycją ale jakaś odmiana czasem się przydaje. Nawet w Boże Narodzenie. Zwłaszcza jeśli składniki są tradycyjne tylko wykonanie nowoczesne. Dlaczego nie spróbować? Ta typowa potrawa na Wigilię jest odrobinę pracochłonna ale przecież Wigilia jest zazwyczaj składkowa. Jeśli jest to nasz wkład „na wynos”, śmiało możemy pokusić się o przygotowanie czegoś tradycyjnego w smaku ale w innej, ciekawej formie. Ziemniaczki faszerowane śledziem w oleju są także idealnym daniem na przyjecie koktajlowe w gronie znajomych. Ziemniaczek jest dosłownie na jeden kęs…

 Przepisy na Wigilię: ziemniaczki faszerowane śledziem w oleju ze szczypiorkiem i jajkiem

 1. Ziemniaczki gotujemy w mundurkach w osolonej wodzie, ale pilnujemy żeby nie rozgotować! (ziemniaki al dente, tak jak makaron, są nietuczące!)
 2. Ugotowane na twardo jajko drobniutko siekamy lub ścieramy na tarce z małymi oczkami.
 3. Siekamy drobno śledzie w oleju i zielony szczypiorek.
 4.  Wystudzone ziemniaczki  kroimy w poprzek na dwie równe połowy. Ostrożnie wydrążamy środek zostawiając trochę miąższu na ściankach – nie będą się kruszyły podczas faszerowania. By ziemniaczki były bardziej stabilne można odrobinę ściąć końcówki, na których ustawimy je na talerzu.
 5. Dokładnie mieszamy posiekanego śledzia w oleju, miąższ z ziemniaczków , jajko na twardo i szczypiorek. Trochę szczypiorku i jajka zostawiamy do dekoracji. Doprawiamy do smaku świeżo mielonym pieprzem.
 6. Tak przygotowaną masą faszerujemy ziemniaczki. Górę dekorujemy pozostałym szczypiorkiem i startym drobno jajkiem na twardo. Delikatnie oprószamy pieprzem.
Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Monika Czerwińska-Konarska

POLECANE ARTYKUŁY