Kanarek - cena, pielęgnacja. Czego nie lubią kanarki?

2024-03-28 15:46

Kanarki to urokliwe i dostojne ptaki, których uroda oraz piękny śpiew zachwyciły hodowców na całym świecie. Jak sama nazwa wskazuje, kanarek rzeczywiście wywodzi się z Wysp Kanaryjskich, choć spotkamy go również na Maderze. Dzisiaj można go hodować w domu, ale zanim zakupicie pierwszego ptasiego przyjaciela, dowiedzcie się wszystkiego o jego pielęgnacji. Ile żyją kanarki? Co jedzą? Ile kosztuje kanarek? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w naszym poradniku.

Spis treści

 1. Przed zakupem – dla kogo kanarek?
 2. Klatka dla kanarka
 3. Kanarek: hodowla. Wyposażenie klatki
 4. Co jedzą kanarki?
 5. Ile żyje kanarek?
 6. Ile kosztują kanarki?
 7. Dlaczego kanarek jest tak świetnym kompanem?

Przed zakupem – dla kogo kanarek?

Marzy wam się śpiew kanarka? Jeżeli tak, postawcie na samczyka, który śpiewa przez cały rok, zwłaszcza kiedy przebywa w samotności. Kanarki śpiewające stają się jednak dużo cichsze, jeżeli mają w towarzystwie samiczkę. Jeżeli rzadko bywamy w domu, zadbajmy o to, by kanarki były w parach, bo to ptaki, które nie lubią zostawać same na zbyt długo. Kanarek to wdzięczny domownik, który nie wymaga dużego zachodu, a jedynie odrobinę uwagi i oczywiście zakupu najpotrzebniejszych akcesoriów.

Klatka dla kanarka

 • Klatka dla kanarka to jego dom, który należy wybrać starannie. Najlepsza będzie klatka z drutu (lub drutu pokrytego miękkim plastikiem) o otworach tak małych, aby kanarek nie mógł przecisnąć przez nie głowy. W środku musi być bezpiecznie – żadnych dziur i wystających prętów, bo kanarki są ciekawskie i mogą się zranić.
 • Koniecznie wybierajmy klatki prostokątne, bo kanarek domowy lubi fruwać. Unikajmy klatek okrągłych, ponieważ ptak, zerkając na górną kopułę, może dostać zawrotów głowy. Poza tym w okrągłej klatce brakuje bezpiecznych kątów, a to dla kanarka duży stres.
 • Klatka powinna być jak największa. Minimalna długość dla jednego ptaka to 60 cm, szerokość 40 cm, a wysokość – 50 cm. Lepiej jednak sprawdzą się większe przestrzenie. Dla pary dobrym wyborem będzie klatka dwudzielna. Warto pamiętać, aby samce trzymać osobno, w przeciwnym razie będzie dochodziło do bójek.
 • Na wysuwane dno klatki należy nasypać piasku, który trzeba wymieniać przynajmniej raz w tygodniu. Sam piasek to nie ten budowlany, ale specjalny, który pełni wiele różnych funkcji. Nie tylko pozwala zachować higienę, ale dostarcza ptakom minerałów i ułatwia trawienie.
 • Klatkę stawiajmy blisko okna, ale uważajmy na zbyt duże nasłonecznienie. Dobrym wyborem będzie parapet od strony zachodniej.

..  Wszystko o króliku w domu >>>

Kanarek: hodowla. Wyposażenie klatki

Najważniejsze akcesorium stanowi poidełko. Woda dla ptaków jest niezwykle ważna i należy ją wymieniać co dwa dni. Przyda się również wanienka, bo kanarki uwielbiają się kąpać. Nie stawiajmy jej jednak w klatce – zachlapią piasek i trzeba go będzie zmieniać. Lepiej umieścić ją obok klatki, a nawet na stole, jeżeli kanarki są już wystarczająco oswojone, by tam podlecieć.

Co jedzą kanarki?

Podstawą diety kanarków są ziarna. W sklepach zoologicznych znajdziemy mnóstwo gotowych mieszanek, które zapewnią ptakom wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Jako przekąski można im podawać nasiona konopi lub słonecznika, choć w niewielkiej ilości – zaledwie 4-5 ziarenek na dzień.

Hodowla kanarka wymaga również wiedzy odnośnie do innych pokarmów. Ptaki chętnie zjedzą owoce, na przykład banany, gruszki lub jabłka. Lubią również warzywa, a więc ogórki, sałatę, marchewkę. Raz w tygodniu dobrze podać kanarkowi kawałek gotowanego jajka.

Pod żadnym pozorem nie podawajmy kanarkom ziemniaków, awokado, cebuli oraz żadnej żywności przeznaczonej dla ludzi.

Ile żyje kanarek?

Kanarki żyją od 8 do 10 lat. W swoim naturalnym środowisku potrafią dożyć 12 lat.

Ile kosztują kanarki?

Kanarek to koszt około 50-70 zł za jednego osobnika. Kupując parę, można samodzielnie rozmnażać ptaki w domu. Trzeba wówczas zaopatrzyć się w wiklinowe gniazda, a na klatce powiesić materiały (na przykład włóczkę), z której samiczka uwije gniazdko.

Dlaczego kanarek jest tak świetnym kompanem?

Kanarki to ptaki bardzo radosne i towarzyskie. Pozwalają się oswoić, wesoło ćwierkają, są bardzo ciekawskie, łatwo przykuć ich uwagę. Nie są nerwowe, a kiedy podsuniemy im wanienkę, będą brały kąpiel nawet kilka razy dziennie. Jeżeli kanarki są apatyczne lub ospałe – to oznaka, że coś im dolega.

..  Żółw domowy – co warto wiedzieć? >>>

Sonda
Czy rząd grecki słusznie wprowadził kary dla otyłych turystów, jeżdżących na osiołkach?
Jak zbudować karmnik dla ptaków?