Siatka na balkon dla kota, rośliny balkonowe bezpieczne dla kota. Zadbaj o swojego czworonoga

2024-06-12 18:12

Koty uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Te mieszkające w dużych miastach najczęściej mają do dyspozycji tylko balkon, dlatego warto zadbać, by był on bezpiecznym miejscem dla czworonoga. Sprawdź, jak urządzić balkon dla kota: jaką siatkę wybrać, jakie rośliny balkonowe są bezpieczne dla kota?

Spis treści

  1. Jak urządzić balkon dla kota?
  2. Rośliny balkonowe bezpieczne dla kota
  3. Jak zabezpieczyć balkon dla kota? Siatka na balkon dla kota
  4. Co zamiast siatki na balkon?
  5. Pomysł na balkon w bloku. Jak tanio urządzić balkon? Pomysły, wskazówki, inspiracje

Jak urządzić balkon dla kota?

Przygotowując balkon dla kota, w pierwszej kolejności warto usunąć z niego wszystkie przedmioty, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla naszego pupila, zwłaszcza jeśli jest on bardzo ciekawski.

Wszystkie niepotrzebne przedmioty możemy np. schować do dużych plastikowych pojemników balkonowych (lub skrzyń), a jeśli mamy meble na balkonie z funkcją przechowywania, wszystkie rzeczy, które mogą kusić naszego kota, możemy schować właśnie tam.

Po drugie, warto upewnić się, że doniczki na balkonie są ustawione tak, że kot ich nie strąci (np. siedząc na parapecie).

Jeśli nasz kot ma tendencję do zrzucania przedmiotów z półek, należy założyć, że na balkonie może zachowywać się podobnie. Doniczki z kwiatami najlepiej ustawić na podłodze lub wyżej, gdzie kot nie sięgnie.

Po trzecie – rośliny. Jeśli nasz pupil lubi podgryzać liście, lepiej usunąć z balkonu (lub postawić w miejscu niedostępnym dla kota) wszystkie rośliny, które są trujące dla kota.

Kolejna rzecz to drzwi. Najlepiej zostawić lekko uchylone drzwi balkonowe, by kot mógł swobodnie przemieszczać się między balkonem a mieszkaniem. Nie należy kota zamykać na balkonie, zwłaszcza w upalne dni!

Ciekawym rozwiązaniem są specjalne drzwiczki montowane w drzwiach balkonowych. Zamontowanie drzwiczek dla kota najlepiej zlecić szklarzowi. Koszt takiego rozwiązania waha się od 60 do 600 zł, w zależności od rodzaju klapy.

Rośliny balkonowe bezpieczne dla kota

Te rośliny możesz trzymać na balkonie, na którym rezyduje kot:

Jak zabezpieczyć balkon dla kota? Siatka na balkon dla kota

Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na zapewnienie kotu bezpieczeństwa na balkonie są siatki. Są w stanie uchronić kota przed upadkiem z wysokości, a także ucieczką.

W sklepach możemy znaleźć siatki wykonane z różnych materiałów. Do najtańszych nalezą siatki z monofilamentu. Często wykorzystuje się ten materiał do pakowania warzyw i młodych drzewek, a także do produkcji siatek sportowych.

Jeśli nasz kot jest spokojny, nie lubi się wspinać i nie ma tendencji do gryzienia różnych rzeczy, taka siatka będzie wystarczająca. Pamiętajmy jednak, że monofilament to materiał dość nietrwały, dlatego nie sprawdzi się przy kotach-urwisach.

Do najdroższych i najtrwalszych siatek należą modele metalowe. Siatki z metalu to bariera nie do sforsowania dla kota. Niestety, nie tylko są one ciężkie i drogie, ale również mogą z czasem rdzewieć.

Kompromisem między ceną a wytrzymałością są siatki polietylenowe lub modele wzmocnione. Choć są to produkty z górnej półki cenowej, nie kosztują tyle, co metalowe.

Siatki polietylenowe są wytrzymałe, więc kot musi bardzo się natrudzić, by ją uszkodzić. Co więcej, siatka jest odporna na działanie promieniowania UV oraz szkodliwych warunków atmosferycznych. Można bez obaw stosować ją przez cały rok.

Co zamiast siatki na balkon?

Jeśli szukasz alternatywnej opcji dla siatki na balkon dla kota, oto kilka propozycji:

  • Kratka drewniana: możesz zamontować np. kratkę ogrodową na balkonie, która będą zabezpieczać kota przed wypadnięciem.
  • Półprzezroczyste panele, płyta z pleksi: możesz użyć paneli z poliwęglanu lub płyty z pleksi, które zapewnią widoczność, ale będą ograniczać dostęp kota do otwartej przestrzeni. To rozwiązanie jest mniej atrakcyjne wizualnie niż siatka.

Źródło: onet.pl

Pomysł na balkon w bloku. Jak tanio urządzić balkon? Pomysły, wskazówki, inspiracje

Balkon - najlepszy salon pod słońcem