Niezapominajka leśna - Myosotis sylvatica

2021-03-05 13:00 Opracowanie redakcja serwisu

Niezapominajka leśna jest rośliną dwuletnią z rodziny szorstkolistnych (Boraginaceae). W stanie naturalnym występuje w strefie umiarkowanej na obu półkulach, w Polsce rośnie dziko w zaroślach, w lasach i nad ciekami wodnymi.

Niezapominajka leśna - kwiat

Niezapominajki osiągają 20–30 cm wysokości, mają krzaczasty pokrój i wzniesione pędy. W pierwszym roku niezapominajka leśna tworzy rozetę podłużnych liści. Zakwita w drugim roku - od połowy kwietnia lub początku maja do końca czerwca. Pojedyncze kwiaty niezapominajki są niebieskie, drobne, zebrane w luźne, wydłużone kwiatostany. U odmian ogrodowych kwiaty mogą być także białe, różowe lub różowo-karminowe.

>>Przeczytaj też: Niezapominajka i jej kuzynki: ułudka i brunnera

Niezapominajka leśna -  uprawa

Niezapominajka leśna najlepiej czuje się w miejscach lekko zacienionych lub półcienistych. Nie jest wybredna, co do gleby, ale najlepiej sadzić ją w glebie bogatej w próchnicę i wilgotną. Niezapominajka małe potrzeby nawozowe. Dobrze znosi nasze warunki klimatyczne. Można bez obaw przesadzać ją nawet w początkowej fazie kwitnienia.

Niezapominajka - rozmnażanie

Niezapominajki rozmnaża się przez nasiona wysiewane na rozsadniku w czerwcu lub pierwszej dekadzie lipca. Nasiona wschodzą po 7–14 dniach. Młode rośliny z 3–5 liśćmi sadzi się na zagony w rozstawie 10-15 x 25-30 cm, a jesienią przesadza na miejsce stałe. Można też od razu posadzić na miejsce stałe.

Niezapominajka leśna - zastosowanie

Niezapominajki leśne stosowane są na obwódki, sadzone w pobliżu zbiorników wodnych, często wśród innych roślin. Wspaniale wyglądają jako podszycie wysokich roślin cebulowych. Nadają się również na kwiat cięty do małych bukiecików i wiązanek.

>>Przeczytaj też: Wiosenne kwiaty w ogrodzie: tulipany, hiacynty, narcyzy, krokusy. Rośliny cebulowe kwitnące wiosną

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 20 cm - 30 cm
Termin kwitnienia IV - VI
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój krzaczasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021