Niezapominajka leśna - Myosotis sylvatica

2021-03-05 13:00

Niezapominajka leśna jest rośliną dwuletnią z rodziny szorstkolistnych (Boraginaceae). W stanie naturalnym występuje w strefie umiarkowanej na obu półkulach, w Polsce rośnie dziko w zaroślach, w lasach i nad ciekami wodnymi.

Niezapominajka leśna - kwiat

Niezapominajki osiągają 20–30 cm wysokości, mają krzaczasty pokrój i wzniesione pędy. W pierwszym roku niezapominajka leśna tworzy rozetę podłużnych liści. Zakwita w drugim roku - od połowy kwietnia lub początku maja do końca czerwca. Pojedyncze kwiaty niezapominajki są niebieskie, drobne, zebrane w luźne, wydłużone kwiatostany. U odmian ogrodowych kwiaty mogą być także białe, różowe lub różowo-karminowe.

>>Przeczytaj też: Niezapominajka i jej kuzynki: ułudka i brunnera

Niezapominajka leśna -  uprawa

Niezapominajka leśna najlepiej czuje się w miejscach lekko zacienionych lub półcienistych. Nie jest wybredna, co do gleby, ale najlepiej sadzić ją w glebie bogatej w próchnicę i wilgotną. Niezapominajka małe potrzeby nawozowe. Dobrze znosi nasze warunki klimatyczne. Można bez obaw przesadzać ją nawet w początkowej fazie kwitnienia.

Niezapominajka - rozmnażanie

Niezapominajki rozmnaża się przez nasiona wysiewane na rozsadniku w czerwcu lub pierwszej dekadzie lipca. Nasiona wschodzą po 7–14 dniach. Młode rośliny z 3–5 liśćmi sadzi się na zagony w rozstawie 10-15 x 25-30 cm, a jesienią przesadza na miejsce stałe. Można też od razu posadzić na miejsce stałe.

Niezapominajka leśna - zastosowanie

Niezapominajki leśne stosowane są na obwódki, sadzone w pobliżu zbiorników wodnych, często wśród innych roślin. Wspaniale wyglądają jako podszycie wysokich roślin cebulowych. Nadają się również na kwiat cięty do małych bukiecików i wiązanek.

>>Przeczytaj też: Wiosenne kwiaty w ogrodzie: tulipany, hiacynty, narcyzy, krokusy. Rośliny cebulowe kwitnące wiosną

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 20 cm - 30 cm
Termin kwitnienia IV - VI
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój krzaczasty
Wiosenne kwiaty - stokrotki, niezapominajki
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021