Niecierpek nowogwinejski - Impatiens New Guinea

2022-03-24 12:52

Niecierpek nowogwinejski jest rośliną jednoroczną z rodziny niecierpkowatych (Balsaminaceae). Pochodzi z Australii. Rośliny osiągają do 30 cm wysokości i mają krzaczasty pokrój.

Niecierpek nowogwinejski
Autor: Magdalena Michalak Niecierpek nowogwinejski

Spis treści:

Niecierpek nowogwinejski - kwiaty

Niecierpek nowogwinejski kwitnie obficie i równomiernie. Kwiaty niecierpka, w zależności od odmiany, mogą być pomarańczowe, czerwone, różowe, purpurowe lub białe. Mają też różny stopień wypełnienia (pojedyncze, pełne).

Liście mają lancetowaty kształt i połysk, mogą być zielone bądź zabarwione na czerwono lub brązowo, a także mieszane, zawsze z połyskiem. Niektóre odmiany mają pstre liście, na przykład żółte liście z ciemnozielonym brzegiem oraz różowym nerwem głównym.

Niecierpek - uprawa

Niecierpek nowogwinejski wymaga gleb próchniczych, zasobnych i dość wilgotnych, o pH 6–6,8. Lubi miejsca zaciszne, najlepiej półcieniste, ewentualnie może być stanowisko słoneczne, ale zabezpieczone przed bezpośrednim promieniowaniem.

Można go uprawiać na zewnątrz, ale także we wnętrzach. Niecierpek nowogwinejski doskonale nadaje się na kwietniki oraz do uprawy w pojemnikach na balkonach lub tarasach.

Niecierpek - podlewanie

Niecierpki wymagają regularnego podlewania, nie służy im przesuszenie. Im wyższa temperatura i jaśniejsze stanowisko, tym podlewanie powinno być obfitsze. Nawozić należy umiarkowanie, raz w tygodniu.

Niecierpek nowogwinejski - rozmnażanie

Rośliny rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Podczas ich ukorzeniania i na początku stadium wzrostu wegetatywnego temperatura nie powinna spadać poniżej 12°C.

Poznaj inne gatunki niecierpków:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość do 40 cm
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia V - VIII
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój krzaczasty
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE