DIY - jak samodzielnie uszyć narzutę patchwork? Narzuta na kanapę krok po kroku

2024-04-25 16:05

Patchwork to technika szycia, polegająca na łączeniu różnych tkanin w kolorowe kompozycje. Uszyta samodzielnie narzuta to powód do dumy i ciekawa dekoracja kanapy lub łóżka. Podpowiadamy, jak samodzielnie uszyć narzutę patchwork krok po kroku.

Spis treści

 1. Czym jest patchwork?
 2. Co sprawia najwięcej kłopotu przy szyciu narzuty patchwork?
 3. Narzuta patchwork - jak zrobić?
 4. Narzuta patchwork krok po kroku
 5. Krok 1
 6. Krok 2
 7. Krok 3
 8. Krok 4
 9. Krok 5
 10. Krok 6
 11. Krok 7
 12. Krok 8
 13. Krok 9
 14. Narzuta patchwork DIY krok po kroku. Zdjęcia 
 15. DIY: jak uszyć gąskę? Przepis na gęś... z tkaniny!

Czym jest patchwork?

Patchwork jest niezwykle popularny w USA i Skandynawii, w każdym z tych krajów ukształtowały się odrębne style zależne od tradycji regionalnych. Z rękodzieła ludowego patchwork awansował do rangi prawdziwej sztuki. Technika łączenia barwnych fragmentów tkanin stała się też popularna w Polsce. Jej tajniki przybliżyła nam pani Mariola Kalinka, szyjąc dla nas narzutę patchwork.

Co sprawia najwięcej kłopotu przy szyciu narzuty patchwork?

Kiedy przypominam sobie początki, mozolne odmierzanie każdego kawałka materiału i wycinanie nożyczkami kolejnych elementów, to zastanawiam się, jak mogłam mieć tyle cierpliwości. Teraz pracuje się znacznie łatwiej i szybciej, można korzystać z zestawów: mat i noży krążkowych, które tną nawet do ośmiu warstw materiału. Oczywiście próbując swoich sił w tej technice, lepiej zacząć od mniejszej formy i na początek uszyć poduszkę — opowiada pani Mariola.

Narzuta patchwork - jak zrobić?

Do uszycia patchworkowej narzuty o wymiarach 160x200 cm potrzebne będą: 18 bloków tkanin (najlepiej nierozciągliwej surówki bawełnianej), każdy złożony z dwóch kwadratów w pasy i dwóch w kolorze pomarańczowym; 17 kwadratów w kolorze oliwki; 38 pasków w kolorze kremowym; 10 pasków ze skosem, kremowych; 10 trójkątów w kolorze pomarańczowym; 4 pasy w kolorze kremowym o wymiarach 170x25 cm; tkaniny w kolorze kremowym o wymiarach 170 x 210 cm. Wszystkie wymiary szablonów zawierają dodatki na szwy (0,7 cm). Oprócz tkanin potrzebne będą:

 • pianka do wypełnienia
 • nóż krążkowy
 • mata podkładowa i liniał plastikowy (zestaw do kupienia w pasmanterii)
 • szpilki, agrafki
 • nici, centymetr krawiecki
 • maszyna do szycia
 • nożyczki, ołówek
Narzuta patchwork
Autor: Getty Images Narzuta patchwork.

Narzuta patchwork krok po kroku

Krok 1

Do uszycia narzuty posłuży ci wzór patchworkowy wzór narzuty i pokrowca na krzesło, rozrysowane na papierze milimetrowym, który pokazujemy w galerii ze zdjęciami

Krok 2

Przygotowujemy papierowe szablony oznaczone numerami od 1 do 5. Posługując się nimi, wycinamy kolejno z tkaniny potrzebne elementy wzoru.

Krok 3

Zszywamy każdy z bloków patchworku z czterech kwadratów (szablon nr 1), dwóch pomarańczowych i dwóch pasiastych. Każdą parę kwadratów zszywamy, zaczynając stębnowanie 0,7 cm od brzegu.

Krok 4

Rozprasowujemy dokładnie łączenia i zapasy na szwach, by nie było zgrubień.

Krok 5

Bloki łączymy za pośrednictwem kremowych pasów wyciętych z szablonu nr 4 i połączonych z oliwkowymi kwadratami (szablon nr 2). Po zszyciu wszystkich elementów odcinamy wystające części materiału.

Krok 6

Doszywamy obramowanie kapy z czterech kremowych pasów długości 170x25 cm, zaczynając od dwóch dłuższych boków.

Krok 7

Łączymy trzy warstwy patchworku, rozkładając najpierw spodnią (z kremowego materiału), na niej piankę, a następnie górną, wzorzystą część narzuty. Spodnia warstwa powinna być o 5 cm większa od wierzchniej. Całość fastrygujemy.

Krok 8

Zwijamy brzegi, formując wąską zakładkę, którą spinamy agrafkami i stębnujemy.

Krok 9

Narzutę należy przepikować maszynowo. I narzuta patchworkowa jest gotowa.

Narzuta patchwork DIY krok po kroku. Zdjęcia 

DIY: jak uszyć gąskę? Przepis na gęś... z tkaniny!

DIY. Naszyjnik w stylu etno – naturalna dekoracja ściany. Zrób to sam krok po kroku