Jak usunąć rysy z paneli podłogowych? Przedstawiamy sprawdzone sposoby

2024-04-25 11:57 Materiał sponsorowany

Jak zlikwidować rysy na panelach, czy podłodze drewnianej? To pytanie zadaje sobie każdy, kto choć raz zobaczył na swojej podłodze nieestetyczny ubytek. Na szczęście jest kilka sposobów na to, jak przywrócić panelom świeżość i nieskazitelny wygląd. Przedstawiamy domowe i przede wszystkim sprawdzone sposoby na usunięcie rys z paneli podłogowych.

Bel-pol_porysowane panbele
Autor: Bel-Pol Orzech włoski: użycie go pozwala na zamaskowanie drobnych rys i uszkodzeń paneli podłogowych. Należy pozbyć się łupinki, a następnie wcierać kawałek orzecha w uszkodzone miejsca. Powtarzamy czynność pocierania do momentu zniknięcia rysy

Spis treści

  1. Naprawa porysowanych paneli podłogowych – od czego zacząć?
  2. Jak naprawić porysowane panele?
  3. Rysy na panelach – domowe sposoby
  4. Kiedy konieczna będzie wizyta fachowca?
  5. Jak zapobiegać powstawaniu rys na panelach?

Naprawa porysowanych paneli podłogowych – od czego zacząć?

Przede wszystkim należy ocenić, jak głęboka jest rysa. Być może zamiast gruntowego remontu i położenia podłogi od nowa wystarczy uzupełniacz do drewna? Najbardziej podatne na uszkodzenia są podłogi lakierowane. Każde przesunięcie mebli czy pazury zwierzęcia domowego mogą przyczynić się do tego, że ślad po nich zostanie na naszej podłodze już na zawsze.

Delikatne rysy wystarczy zatuszować specjalnym markerem lub kredą do drewna, na odbarwienia pomoże natomiast olej, szlifowanie oraz nałożenie warstwy ochronnej. Jeżeli chcemy nadać podłodze dawny połysk, świetnym rozwiązaniem jest polerowanie paneli.

Warto pamiętać również o tym, aby odpowiednio dobrać wybrany środek do podłogi. Wiele z nich może znacząco wpłynąć na kolor naszego parkietu, dlatego zawsze czytajmy etykiety.

Rysy na panelach
Autor: Bel-Pol Jest wiele sposobów na to, jak odnowić porysowane panele podłogowe. W zależności od tego, jaki rodzaj paneli wybraliśmy do mieszkania, warto poznać sprawdzone i przede wszystkim skuteczne sposoby na pozbycie się każdej rysy na panelach

Jak naprawić porysowane panele?

Jest wiele sposobów na to, jak odnowić porysowane panele podłogowe. W zależności od tego, jaki rodzaj paneli wybraliśmy do mieszkania, warto poznać sprawdzone i przede wszystkim skuteczne sposoby na pozbycie się każdej rysy na panelach.

  • Pasta do paneli na rysy

Pasta to świetne rozwiązanie, aby regularnie usuwać pojawiające się zniszczenia. Takie preparaty są dostępne w niemal każdym sklepie meblowym i budowlanym. Niezwykle istotne jest to, aby dobrać odpowiednią substancję do rodzaju i koloru paneli. Duże znaczenie ma to, czy podłoga jest olejowana, czy lakierowana. Pasta to jeden z podstawowych środków do pozbywania się rys, jaki znajduje się w zestawie naprawczym. Świetnie sprawdza się jako wypełniacz do paneli. Uszkodzone miejsce należy wypełnić pastą, a następnie równomiernie rozprowadzić, używając do tego szpachelki. Jeżeli na rysie zostanie nadmiar pasty, należy zebrać ją ręcznikiem papierowym. Ostatni etap to pozostawienie paneli do wyschnięcia.

  • Wosk naprawczy

Wosk do naprawy paneli pozwoli na skuteczne pozbycie się każdej rysy na panelach. Świetnie sprawdza się ten sprzedawany w charakterystycznych tabliczkach – zadziała jako wypełniacz do paneli podłogowych, wypełni ubytki, a także zamaskuje wszelkie uszkodzenia. Jeżeli zależy nam na szybkim i skutecznym rozwiązaniu, wosk powinien być naszym pierwszym wyborem.

Wosk do paneli laminowanych to szczególnie dobre rozwiązanie. Aby zasłonić rysy na panelach, wystarczy roztopić wosk i nałożyć w miejscu uszkodzenia. Potem należy wyczesać podłogę specjalnym grzebieniem.

  • Malowanie

 Aby odpowiednio przygotować podłogę drewnianą do malowania, najpierw trzeba zeszlifować jej wierzchnią warstwę. Potem należy ją umyć, aby umocnić działanie farby, a następnie pomalować podłogę. Liczba warstw zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Kiedy farba będzie już poprawnie nałożona, podłogę należy polakierować lub pokryć specjalną farbą renowacyjną. Zapewni to dodatkowe zabezpieczenie.

  • Wymiana uszkodzonego panela

Jeżeli chcemy pozbyć się uszkodzenia lub rysy na panelach, nie trzeba wymieniać całej podłogi. Wystarczy podmienić zepsuty panel na taki sam, ale nowy. Warto więc po zakupie paneli zachować kilka z nich, aby móc z nich skorzystać właśnie w przypadku zniszczenia tych zamontowanych. Uszkodzony panel należy usunąć za pomocą dłuta, starając się nie uszkodzić pobocznych paneli. Przed zamontowaniem nowej części podłogi, trzeba dokładnie wyczyścić miejsce, w którym będzie umieszczony. Warto również natłuścić boczne krawędzie. Kiedy mamy pewność, że dodany element pasuje do reszty paneli, czekamy, aż klej wyschnie, a następnie usuwamy jego nadmiar. Warto pamiętać, że każdy producent może mieć odmienne instrukcje, co do wymiany paneli, zatem zawsze trzeba dokładnie przeczytać instrukcję!

Rysy na panelach – domowe sposoby

Jeżeli preferujemy zrobić wszystko samodzielnie, warto zapoznać się ze sposobami, jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem. Będą do tego potrzebne przedmioty codziennego użytku, więc nie trzeba się martwić o ich dostępność.

Lakier do paznokci – świetnie sprawdzi się jako wypełniacz do drewna. Wystarczy, że nałożymy warstwę bezbarwnego lakieru lub utwardzacza w konkretnym miejscu i odczekamy, aż nałożony preparat wyschnie.

Orzech włoski – użycie go pozwala na zamaskowanie drobnych rys i uszkodzeń paneli podłogowych. Należy pozbyć się łupinki, a następnie wcierać kawałek orzecha w uszkodzone miejsca. Powtarzamy czynność pocierania do momentu zniknięcia rysy. Orzech włoski można zastąpić migdałami lub orzechami brazylijskimi. Orzech włoski – użycie go pozwala na zamaskowanie drobnych rys i uszkodzeń paneli podłogowych. Należy pozbyć się łupinki, a następnie wcierać kawałek orzecha w uszkodzone miejsca. Powtarzamy czynność pocierania do momentu zniknięcia rysy. Orzech włoski można zastąpić migdałami lub orzechami brazylijskimi. Oczywiście domowe sposoby mogą się wydawać mniej skuteczne niż profesjonalne rozwiązania, jednak warto pamiętać, że jest to dużo tańszy sposób na pozbycie się rys. Jeżeli nasza podłoga wymaga gruntowej zmiany i wizyty specjalisty, ani lakier do paznokci, ani pocieranie orzechem nie pomogą. Każde rozwiązanie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Kiedy konieczna będzie wizyta fachowca?

Może zdarzyć się tak, że uszkodzenia paneli będą na tyle poważne, że ani domowe sposoby, ani profesjonalne narzędzia, nie poradzą sobie z usunięciem rys lub ubytków. Konieczne może być skorzystanie z usług fachowca. Samodzielna naprawa głębokich rys może jedynie pogorszyć stan paneli, zamiast je uratować. Jeżeli zastanawiamy się nad wymianą paneli na nowe, również warto skontaktować się z kimś, kto się na tym zna. Fachowiec oceni, jak poważne są uszkodzenia i wskaże odpowiedni sposób naprawy.

Jednym z rozwiązań, których powinien podjąć się wyłącznie fachowiec, jest cyklinowanie. Oznacza to szlifowanie parkietu i desek warstwowych specjalną maszyną – szlifierką taśmową, która jest bardziej znana jako cykliniarka. Za jej pomocą usuwa się zniszczoną warstwę drewna. Silnik elektryczny napędza narzędzie, a bęben, na którym znajduje się papier ścierny, sprawnie usuwa zbędną powłokę.

Kolejnym etapem jest polerowanie paneli. Uwaga! Panele laminowane nie są przystosowane do cyklinowania. Za pomocą jednego urządzenia można więc skutecznie pozbyć się zniszczeń, musi jednak używać go jedynie doświadczony i wyszkolony specjalista!

Jak zapobiegać powstawaniu rys na panelach?

Panele są najczęściej uszkadzane przez działanie wody, kurzu oraz piasku. Warto pamiętać o tym, aby odpowiednio dobrać panele do pomieszczenia. Panele w pokoju, w którym przebywa się stosunkowo mało, mogą być nieco mniej odporne na uszkodzenia, natomiast te położone w przedpokoju powinny wykazywać już większą odporność. To pozwoli na lepsze zabezpieczenie przed ewentualnymi rysami.

Panele o klasie AC4, AC5 i AC6 najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach najczęściej używanych, a klasy AC3 odpowiednie będą do pomieszczeń o małej intensywności użytkowania. Trzeba też zwrócić uwagę na kolor paneli. Rysy są najmniej widoczne na odcieniach szarości z widocznymi słojami.

Jeżeli zależy nam na jeszcze większej ochronie, warto posmarować panele cienką warstwą impregnatu przeznaczonego do konkretnego typu podłogi. Takie rozwiązanie nie wyeliminuje wszystkich potencjalnych rys, jednak pozwoli na szybsze wykrywanie uszkodzeń i regularne pozbywanie się ich. W celu dodatkowej ochrony warto umieścić pod meblami kawałki filcu lub innych miękkich materiałów, aby zniwelować ryzyko powstawania dziur oraz rys na podłodze.

Partnerzy

BEL-POL zajmuje się dystrybucją podłóg i drzwi oraz akcesoriów. Posiada ponad 90 firmowych salonów sprzedaży na terenie całej Polski. Specjalnością firmy jest sprzedaż podłóg naturalnych, paneli podłogowych oraz drzwi Firma, zapewnia kompleksową usługę od dokonania zakupu, poprzez transport, aż po sam montaż. Salony wyróżnia bogata oferta i jakość eksponowanych produktów, profesjonalizm oraz doradztwo na najwyższym poziomie.