PRZEPIS na truskawki: truskawkowy kompot z rabarbarem

 truskawki

Fot. Photos.com

Tradycyjny przepis na truskawki, czyli kompot truskawkowowy. Przygotowanie kompotu jest niezwykle proste. Potrzebne są nam ładne i świeże truskawki, których w okresie letnim jest pod dostatkiem, możemy je połączyć z innymi owocami. Najczęściej dodawane są jabłka lub rabarbar.

Truskawki można zjadać na surowo, choć są to owoce, które równie dobrze smakują w deserach, potrawach lub przetworach. Jednym z bardziej popularnych  sposobów wykorzystanie truskawek jest kompot. Proponujemy domowy kompot truskawkowo-rabarbarowy, to orzeźwiający i zdrowy napój, idealny na upalne dni. Opisany przepis na truskawki  jest prosty i szybki w przygotowaniu.

Przepis na truskawki: składniki na truskawkoy kompot z rabarbarem

truskawki
rabarbar
woda
cukier w ilości 40 dag na każdy litr wody
goździki do smaku

Sposób przygotowania kompotu z truskawek i rabarbaru

Najpierw oczywiście myjemy owoce: truskawki i rabarbar. Wszystkie truskawki dokładnie płuczemy, szczególnie zwracając uwagę na piasek. Wyrzucamy owoce nadgniłe, nawet pojedyncza truskawka może popsuć smak kompotu. Ważnaa jest kolejność czynności- najpierw myjemy, a potem usuwamy szypułki, gdyż owoce wchłaniają wodę, przez co stają się mniej słodkie.
Tak przygotowane owoce wrzucamy do wody i stawiamy na gaz. Twardsze owoce (tu rabarbar) muszą być dodawane jako pierwsze, gdyż ich czas gotowania jest dłuższy od miękkich truskawek. Trzymamy do momentu zagotowania się wody, po czym wyłączamy gaz. Kompot z truskawek nie powinien się dłużej gotować, aby owoce się nie rozgotowały i nie porozpadały.
Proporcje truskawek do ilości wody: mogą być różne, są uzależnione od naszych upodobań. Im więcej truskawek tym kompot będzie bardziej aromatyczny. Optymalne proporcja: od pół do kilograma truskawek na jeden litr wody.

Na końcu dodajemy odrobinę cukru (jeśli kompot jest za mało słodki), do smaku możemy dodać goździki i cynamon.

Ocena: 0
Zdjęcia: Photos.com

POLECANE ARTYKUŁY