Urządzamy przedpokój – 7 hitów do przedpokoju

2024-05-07 12:18

Przedpokój często traktujemy po macoszemu, jak mało istotne pomieszczenie. Nic bardziej mylnego – jest wizytówką mieszkania, warto więc zadbać o to, aby był praktyczny i efektowny. Jak i czym go urządzić? Mamy sprawdzone propozycje. Poznajcie nasze hity do przedpokoju.

Przedpokój z VOX 001
Autor: materiały prasowe VOX

Spis treści

 1. 1. Płytka szafka na buty do przedpokoju
 2. 2. Wieszak do przedpokoju – na kurtki i inne okrycia wierzchnie
 3. 3. Siedzisko ze schowkiem do przedpokoju
 4. 4. Lustro z półeczką do przedpokoju
 5. 5. Ociekacz na buty do przedpokoju
 6. 6. System do przechowywania w przedpokoju
 7. 7. Wnęka w zabudowie w przedpokoju

Praktyczny przedpokój można urządzić przy pomocy zestawów mebli, które na ogół składają się z szafki na buty, wieszaka i półki. Co zrobić, jeśli nie możemy (choćby ze względu na nietypowy układ pomieszczenia) albo nie chcemy decydować się na taki „zwyczajny” komplet? Przedstawiamy 7 hitów, które sprawią, że przedpokój będzie nie tylko komfortowy, ale i efektowny.

1. Płytka szafka na buty do przedpokoju

Najpłytsze modele szafek na buty mają zaledwie 15 cm głębokości. Jeśli masz bardzo wąski przedpokój lub korytarz, taki mebel świetnie się sprawdzi. Uchylnie otwierane półki pozwalają na wygodne przechowywanie obuwia. Warto zdecydować się na model z wyjmowanymi drzwiczkami, dzięki którym łatwo wyczyścić szafkę w środku.

..  Mały przedpokój: zobacz, jak optycznie go powiększyć >>>

2. Wieszak do przedpokoju – na kurtki i inne okrycia wierzchnie

Oczywiście najwygodniejszym rozwiązaniem jest szafa, jednak kiedy w przedpokoju nie ma na nią miejsca, wieszak staje się niezbędny. Jeśli dysponujesz przestrzenią, możesz wybrać model wolnostojący, który pomieści nie tylko na kurtki, ale też nakrycia głowy, torebki czy parasol. W małym przedpokoju sprawdzi się wieszak mocowany na ścianie. Takie modele często nad haczykami mają półkę na czapki i rękawiczki.

Praktycznym rozwiązaniem do małego przedpokoju są też wieszaki z drążkami (długości np. 30 cm) zainstalowanymi prostopadle do ściany – zmieszczą kilka wieszaków z najczęściej używanymi płaszczami czy żakietami.

Urządzamy przedpokój – 7 hitów do przedpokoju
Autor: Car Möbel materiały prasowe Praktyczny mebel 2 w 1 - szafka na buty z siedziskiem

3. Siedzisko ze schowkiem do przedpokoju

Siedzisko to niezwykle przydatny w przedpokoju mebel, jako że pozwala wygodnie zmienić buty. Modele, które dodatkowo mają schowki, szuflady lub kosze, są jeszcze bardziej praktyczne – zapewniają niezbędne w przedpokoju miejsce do przechowywania.

4. Lustro z półeczką do przedpokoju

Lustro to w przedpokoju rzecz niezbędna. Tak samo jak miejsce, gdzie można odłożyć klucze, portfel, błyszczyk i inne drobiazgi. Połączone w jedną całość, stanowią praktyczny dodatek – można szybko poprawić makijaż i sięgnąć po wszystkie niezbędne rzeczy położone w jednym miejscu. To wygodne rozwiązanie dla tych, którzy zawsze wychodzą z domu w pośpiechu.

Urządzamy przedpokój – 7 hitów do przedpokoju
Autor: materiały prasowe IKEA Lustro z półeczką na drobiazgi, np. klucze czy okulary

5. Ociekacz na buty do przedpokoju

Ten drobiazg rozwiązuje problemy związane z mokrym i zabłoconym obuwiem, którego nie chcemy schować do szafki (aby nie ubrudzić półki lub innych par butów). Plastikowa lub gumowa taca z rantem chroni przed zabrudzeniem również podłogę. Atutem ociekacza do przedpokoju jest również to, że samą podstawę można wyjmować tylko w razie potrzeby (np. w sezonie jesienno-zimowym), nie musi być „stałym wyposażeniem” przedpokoju.

Urządzamy przedpokój – 7 hitów do przedpokoju
Autor: Materiały prasowe Tchibo Gumowa mata - ociekacz na buty, przydatny zwłaszcza jesienią i zimą

6. System do przechowywania w przedpokoju

Przedpokój zaprojektowany „na miarę” to świetne rozwiązanie, zarówno gdy ma niewielką powierzchnię lub np. skośny sufit, jak i kiedy musi pomieścić ubrania i buty kilkuosobowej rodziny. W takich przypadkach można zdecydować się na system przechowywania złożony z profili montowanych na ścianie, do których mocuje się półki, kosze, relingi, haczyki itp. Pozwala to stworzyć zestaw o dowolnych wymiarach, perfekcyjnie dopasowany do potrzeb wszystkich domowników.

7. Wnęka w zabudowie w przedpokoju

Bardzo często decydujemy się na zabudowę meblową w przedpokoju – dużą szafę z przesuwanymi drzwiami. Taka szafa zapewnia mnóstwo miejsca do przechowywania oraz estetycznie wygląda. Popularnym rozwiązaniem jest wygospodarowanie w zabudowie wnęki i umieszczenie tam miękkiego siedziska, lustra lub haczyków na ubrania.

Urządzamy przedpokój – 7 hitów do przedpokoju
Autor: mat. prasowe Porta KMI Poland Przedpokój z siedziskiem i wieszakami we wnęce wkomponowanej w zabudowę
Garderoba czy szafa wnękowa? Sposób na przechowywanie odzieży