Aranżacja poddasza ze skosami: 12 pomysłów na funkcjonalne wnętrze pod skosami

2021-11-16 11:41

Aranżacja poddasza ze skosami wymaga trochę wysiłku, ale efekt jest tego wart - możemy uzyskać wygodną i funkcjonalną przestrzeń, która będzie absolutną perełką w aranżacji wnętrz. Jak urządzić poddasze, by w pełni wykorzystać jego zalety? Jaka aranżacja poddasza sprawdzi się najlepiej? Zobacz przykładowe projekty poddasza i przeczytaj nasz poradnik.

Spis treści

  1. Aranżacja poddasza ze skosami: co jest w nim takiego wyjątkowego?
  2. Aranżacja poddasza ze skosami: sypialnia, garderoba, a może pokój dziecka?
  3. Aranżacja poddasza ze skosami: garderoba pod skosem, czyli jak dobrać meble?
  4. Aranżacja poddasza ze skosami: kolory jasne czy ciemne?
  5. Zobacz najpiękniejsze aranżacje poddaszy ze skosami

Aranżacja poddasza ze skosami jednym spędza sen z powiek, dla innych - marzenie i wizja wnętrza z niepowtarzalnym klimatem. Największą zaletą mieszkań na poddaszu jest niesamowity charakter tych przestrzeni i wyjątkowy klimat. Jak zagospodarować przestrzeń na poddaszu, by w pełni wykorzystać jej atuty? Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji poddasza?

Aranżacja poddasza ze skosami: co jest w nim takiego wyjątkowego?

Pozornie wnętrza poddasza wydają się przestrzeniami trudnymi do funkcjonalnego zaaranżowania. W rzeczywistości umożliwiają nam one dowolne aranżacje, pozwalające wyeksponować największe zalety poddasza. Pomysłowe rozwiązania i funkcjonalne zagospodarowanie każdego metra to klucz do sukcesu. Pamiętajmy, że poddasze daje nam nieograniczone możliwości w aranżacji. Świetnie sprawdzi się jako pokój dla dziecka, sypialnia czy efektowna łazienka, gdzie podczas kąpieli mamy możliwość wpatrywania się w gwiazdy. 

Pokój na poddaszu to także idealne miejsce na gabinet. Wbrew pozorom skosy na poddaszu nie są przeszkodą w aranżacji wnętrza, a bardzo często mogą okazać się naszymi sprzymierzeńcami. Wystarczy oryginalny pomysł pozwalający na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni pokoju na poddaszu. Świetnym rozwiązaniem jest zabudowanie wnęki pod skosem i zaplanowanie tam dodatkowego miejsca do przechowywania, czyli systemu praktycznych schowków. Od nas zależy, czy na poddaszu zdecydujemy się na umiejscowienie domowej biblioteczki, czy niewielkiej zabudowanej garderoby.

Na korzyść aranżacji poddasza bardzo często przemawiają widoczne elementy konstrukcyjne. Pamiętajmy, że wszelkie drewniane podpory czy widoczne belki możemy uczynić bohaterami wnętrza pod skosami, często to one decydują o niepowtarzalnym stylu wnętrza.

..  Jak urządzić garderobę na poddaszu? >>>

Aranżacja poddasza ze skosami: sypialnia, garderoba, a może pokój dziecka?

Aranżacja poddasza ze skosami umożliwia nam wykazanie się kreatywnością i pomysłowością. Jeśli mamy możliwość zaaranżowania w tym miejscu otwartej przestrzeni łączącej np. salon z kuchnią czy też jadalnią - zróbmy to bez wahania. W ten sposób dodatkowo podkreślimy wyjątkowy klimat przestrzeni mieszkania na poddaszu. Jeśli chcemy wydzielić poszczególne strefy w otwartym wnętrzu, zrezygnujmy z wysokich ścian, a zdecydujmy się jedynie na niewielkie przegrody wydzielające funkcjonalne strefy.

Poddasze jako najcichsze miejsce w domu jest idealną przestrzenią do aranżacji sypialni. Jeśli w klimatycznej przestrzeni poddasza zdecydujemy się na urządzenie pokoju nocnego, zwróćmy uwagę przede wszystkim na ustawienie łóżka. Nie warto stawiać go pod skosem, gdzie ścianka kolankowa jest niska, ponieważ może to skutkować uderzeniem głowy o skos. Sytuując łóżko w bezpośrednim sąsiedztwie okna, pamiętajmy, by ustawić je tak, aby światło nie padało wprost na twarz osoby śpiącej. Pomieszczenia na poddaszu świetnie sprawdzą się także jako przestrzenie gospodarcze czy też garderoby.

Gdy aranżujemy na poddaszu pokój do nauki czy gabinet, plan wnętrza bardzo często podsuwa nam najkorzystniejsze rozwiązania. Optymalnym wyjściem w aranżacji poddasza będzie zlokalizowanie strefy pracy czy nauki bezpośrednio pod oknem dachowym. Takie rozwiązanie zapewni nam doskonałe doświetlenie tej części światłem naturalnym.

Aranżacja poddasza ze skosami: garderoba pod skosem, czyli jak dobrać meble?

Poddasze i skosy często kojarzą się z wnętrzami artystycznymi. Pewnie dlatego, że kiedyś poddaszazamieszkiwali artyści, którzy nie byli ludźmi majętnymi. Urządzali je różnymi meblami, zazwyczaj niestanowiącymi kompletu. Jednak przy odrobinie wyczucia proporcji można urządzić poddasze lub pomieszczenie ze skosami w naprawdę ciekawy sposób. Można tutaj puścić wodze fantazji i zaaranżować wyjątkowo ciekawą przestrzeń. Pamiętajmy, że pod skosami powinniśmy także zorganizować jak najwięcej miejsca do przechowywania.

W tym celu dobrze jest zbudować szafy zrobione na wymiar, wykorzystujące wysokość do skosu. Mogą to być wygodne szafy garderobiane lub przy naprawdę niskiej ścianie kolankowej zabudowa na wymiar przyjmie formę połączonych komód. Jeśli fronty takiej zabudowy będą w kolorze ścian, staną się prawie niewidoczne, nie zmniejszając optycznie przestrzeni.

We wnętrzach ze skosami sprawdzają się także biblioteki robione na zamówienie. Reszta mebli jest już sprawą naprawdę dowolną. To jest właśnie zaleta, jaką daje nam nietypowe wnętrze, czyli poddasze lub skosy. Bardzo łatwo możemy stworzyć wnętrze w stylu industrialnym, romantycznym, rustykalnym, nowoczesnym czy eko. Niesamowity efekt daje połączenie starych drewnianych słupów i belek podtrzymujących strop z nowoczesnymi meblami i dodatkami dekoracyjnymi.

Aranżacja poddasza ze skosami: kolory jasne czy ciemne?

Jeśli poddasze lub wnętrze ze skosami jest wysokie i jasne, mamy pełną wolność aranżacyjną. Jednak jeśli pomieszczenie jest niskie i ciemne, starajmy się je rozjaśnić. Idealnie byłoby wstawić okna połaciowe – należy wystąpić o pozwolenie do odpowiedniego urzędu. Zyskamy wtedy mnóstwo naturalnego światła i poprawimy optycznie proporcje. Jeśli jednak skosy są niskie, a okien jest mało, wybierajmy jasne kolory ścian i podłóg. Nie stawiajmy też ścian działowych oprócz tych najbardziej potrzebnych.

Zadbajmy też o dobre rozplanowanie oświetlenia – dużo lamp podłogowych i stołowych świecących góra-dół także optycznie poprawi proporcje pokoju ze skosami. Przydadzą się także powierzchnie połyskliwe odbijające światło i powiększające optycznie przestrzeń.

Zobacz najpiękniejsze aranżacje poddaszy ze skosami

Jeśli nie masz pomysłu na to, jak urządzić poddasze ze skosami, zobacz nasze galerie zdjęć. Znajdziesz w nich pomysły na aranżację poddasza w rozmaitych stylach.

Poddasze użytkowe z tarasem - adaptacja strychu na cele mieszkaniowe
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE