Garderoba na poddaszu. Pomysłowa zabudowa garderoby pod skosami + ZDJĘCIA

2022-06-28 14:09

Wnętrza ze skośnym sufitem niewątpliwie mają dużo uroku, są jednak trudne do zaaranżowania. Niskie meble nie sprawiają kłopotu, problem pojawia się, gdy marzy nam się garderoba na poddaszu. Radzimy, jak urządzić funkcjonalną i praktyczną garderobę we wnęce pod skosami.

Spis treści:

Zabudowa garderoby pod skosami - od czego zacząć?

W zależności od metrażu wnętrza i wysokości, na której zaczynają się skosy, możemy zdecydować się na wydzielenie oddzielnego pomieszczenia na garderobę lub wybrać zabudowę o nietypowym kształcie. Garderoba na poddaszu zaplanowana w odpowiednim miejscu może znacznie poprawić proporcje wnętrza, a nawet sprawić, że będzie bardziej ustawne.

Przede wszystkim musimy zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie szafy z płaskimi plecami i ściętym bokiem, czy „odcięcie” skosu drzwiami lub ścianką. Warto więc rozpatrzyć różne możliwości (najlepiej z miarką w ręku), aby wybrać tę opcję, która pozwoli jak najlepiej zagospodarować przestrzeń.

Funkcjonalna garderoba na poddaszu

Jeśli wnętrze, w którym chcemy zaaranżować garderobę jest spore, najbardziej praktycznym i – wbrew pozorom – najtańszym rozwiązaniem jest wydzielenie oddzielnego pomieszczenia. Ponieważ garderoba nie musi mieć okien, a tylko odpowiednie oświetlenie, warto poświęcić na nią najmniej doświetloną strefę poddasza. Wystarczy ścianka działowa z płyty kartonowo-gipsowych lub płyt meblowych, np. wykończonych lustrem, które optycznie powiększy pozostałą przestrzeń.

Wydzielając oddzielną garderobę na poddaszu należy pamiętać o komforcie poruszania się w tym pomieszczeniu. Musi być na tyle duża, aby bez problemu sięgać do wszystkich półek, schylać się, wysuwać szuflady itp. Aby było wygodniej można zrezygnować z frontów szafek. Zabudowa garderoby pod skosami, w zależności od metrażu, powinna mieć kształt litery „U” lub „L”. We wnętrzu tak powstałej garderoby na pionowych ścianach wystarczą półki, np. z płyty meblowej, zamontowane na wspornikach oraz drążki na wieszaki. W miarę możliwości warto wstawić też komody z szufladami lub koszami na prowadnicach.

Dobrym pomysłem dla poszukujących gotowych rozwiązań do garderoby są modułowe systemy półek, szuflad, drążków, koszy na prowadnicach itp., z których można skomponować odpowiadający indywidualnym potrzebom zestaw o nietypowych wymiarach.

Sonda
Chciałbyś mieszkać na poddaszu?
Garderoba na poddaszu, czyli jak zagospodarować przestrzeń pod skosami
Autor: Maria Miklaszewska Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią na poddaszu, najwygodniej jest urządzić garderobę w wydzielonym ścianką działową pomieszczeniu.

Garderoba we wnęce pod skosami

Innym sposobem na zorganizowanie garderoby na poddaszu jest zabudowanie wnęki pod skosami. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się przy ścianie kolankowej (która będzie plecami garderoby) o wysokości minimum 75 cm.

W zależności od kąta nachylenia dachu w takiej zabudowie możemy zainstalować półki, kosze na prowadnicach lub drążki na ubrania wiszące (na marynarki, kurtki, spódnice wystarczy drążek na wys. 120 cm, na długie sukienki i płaszcze 170 cm). Przy bardzo niskiej ścianie kolankowej i bardzo ostrym kącie skosu warto dostawić pionowe ścianki i zamontować głębokie kosze na prowadnicach lub szuflady.

Garderoba na poddaszu, czyli jak zagospodarować przestrzeń pod skosami
Autor: materiały prasowe Raumplus Szafa z drzwiami przesuwnymi umieszczona pod skosem przy niskiej ścianie kolankowej.

Garderoba na poddaszu – jakie drzwi pod skosem?

Jeśli decydujemy się na zabudowę garderoby pod skosem najłatwiej zasłonić ją drzwiami przesuwnymi montowanymi na prowadnicach przymocowanych do skośnego sufitu i podłogi. Aby przymocować prowadnicę do sufitu skośnego, należy zamontować tzw. adapter do powierzchni skośnych (dobrany do kąta nachylenia skosu). Do niego przykręca się prowadnicę, a przestrzeń nad nią maskuje się listwą.

Drzwi skrzydłowe można zamontować do listew przytwierdzonych do ścian lub – jeśli wnęka jest szeroka, do stelażu z płyty meblowej zrobionego na wymiar. Jeśli szafa w garderobie na poddaszu ma płaskie plecy, a jeden z jej boków jest ścięty przez skos, również można zamontować drzwi przesuwne lub skrzydłowe, o odpowiednio dociętym kształcie.

PORADNIK Jak zaplanować szafę lub garderobę? >>>

Jaką szafę do zabudowy wybrać? Inspiracje i GALERIE ZDJĘĆ

Akcja specjalna: Wygodny dom
garderoba elite GTV

Autor: materiały prasowe GTV

Nawet garderobę reflektorki na szynoprzewodach są w stanie zamienić w fascynującą ozdobę wnętrza.

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Jak wyposażyć garderobę? Jak oświetlić salon? I na jakie ważne detale w mieszkaniu koniecznie trzeba zwrócić uwagę? Praktyczne rekomendacje zebraliśmy w naszej akcji specjalnej!

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?