Jak urządzić poddasze. Pomysły i inspiracje na aranżację wnętrza pod skosami

2023-03-03 14:14

Jak urządzić poddasze w sposób ciekawy a zarazem funkcjonalny? Mieszkania na poddaszu mają swój niepowtarzalny urok. Wnętrza na poddaszu stwarzają duże możliwości aranżacyjne. Dzięki skosom i załamaniom ścian z monotonnych pudełek pokoje przeobrażają się w bryły o oryginalnych, często bardzo nieregularnych kształtach. Tak powstają wnętrza o szczególnym, niepowtarzalnym nastroju.

Jak urządzić poddasze
Autor: Piotr Mastalerz Projekt przebudowy: Damian Kaldonek/PROjARCH

Spis treści

  1. Urządzanie poddasza: schody
  2. Jak urządzić poddasze?

Urządzanie poddasza daje duże pole do popisu. Wnętrza na poddaszu są ograniczone płaszczyznami połaci dachu, które sprawiają, że część ścian jest ze skosami. Mimo to, podczas adaptacji poddasza, można tam urządzić wnętrza o niemal każdej funkcji. Dla wielu osób to właśnie poddasze, dzięki widocznym elementom więźby dachowej, słupom, skośnym połaciom dachu stwarza szczególny klimat. Wbrew pozorom warunki poddasza nie tylko nie ograniczają możliwości aranżacji pokoju dziennego czy kuchni, ale inspirują do efektownych rozwiązań przestrzennych. Natomiast w trudnych do zagospodarowania miejscach poddasza powstają pomieszczenia nieużytkowe - strychy, schowki, pomieszczenia gospodarcze. Jak urządzić poddasze?

Urządzanie poddasza: schody

Kierunek biegu schodów powinien być dostosowany do spadku połaci. Najlepiej, jeśli wyższy bieg jest równoległy do skosu, wtedy można po nich wchodzić komfortowo, bez obawy, że uderzymy się w głowę. Ważne jest też, w którym miejscu poddasza schody kończą swój bieg. Najlepiej, jeśli kończą się one podestem w środku poddasza - wtedy droga prowadząca do wszystkich pomieszczeń jest najkrótsza. Jeśli schody kończą się przy zewnętrznej ścianie pod skosem, komunikacja zbytnio się wydłuża. Dobrze, aby klatka schodowa była również oświetlona światłem dziennym. Umożliwiają to okna połaciowe i świetliki w dachu.

Jak urządzić poddasze?

Pokój dzienny jako pomieszczenie najbardziej obszerne powinien być umieszczony w najwyższej części poddasza. Warto tu zrezygnować ze stropu - jest wtedy wyżej, a odsłonięte elementy konstrukcyjne wzbogacają przestrzeń. Dobrze, jeśli pokój dzienny jest oświetlony różnymi rodzajami okien: te w ścianie szczytowej lub lukarnie dają możliwości wizualnego powiązania z otoczeniem, połaciowe - wpuszczą więcej światła. Pokój na poddaszu powinien być możliwie jak najbardziej otwarty, połączony z holem i kuchnią. Jeśli decydujemy się na oddzielenie ich drzwiami powinny być one jak najbardziej przeszklone. Ze względu na skosy ograniczające możliwości aranżacji trzeba dobrze przemyśleć miejsce sprzętów. Jadalnia, czyli stół z krzesłami powinien stać w wyższej części salonu, kącik wypoczynkowy może być w niższej. Najlepiej jednak wybrać bardzo niskie kanapy i ustawić je tyłem do skośnej ściany. Podchodząc do niej i wstając z siedziska, będziemy w wyższej części pomieszczenia.

Nasi Partnerzy polecają