Modne doniczki do kwiatów domowych. Jak eksponować rośliny w domu?

2024-04-24 15:16

Rośliny we wnętrzach nastrajają pozytywnie, wprowadzają radosny klimat lata, wakacji i relaksu. Lubimy je eksponować i cieszyć się nimi przez cały rok. Jak pięknie zaprezentować rośliny w mieszkaniu i jakie dobrać modne doniczki do kwiatów domowych? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Jakie najlepsze donice do roślin w mieszkaniu?
  2. Naturalne doniczki do kwiatów domowych
  3. Jakie donice do nowoczesnego wnętrza?
  4. Doniczki o ciekawych kształtach i kolorach do domu
  5. Donice wiszące do wnętrz

Jakie najlepsze donice do roślin w mieszkaniu?

Donice pomagają w tworzeniu niepowtarzalnego klimatu we wnętrzu i są kluczowym elementem w prezentacji roślin. Wybór odpowiedniej donicy może odmienić charakter pomieszczenia. Jednak ich ciekawa forma to nie wszystko – doniczki powinny też pasować do wystroju wnętrza i jednocześnie być wygodne dla roślin.

Większość roślin czuje się najlepiej w donicach o prawie równej średnicy i wysokości, ale niektóre rośliny np. palmy wolą wysokie wąskie i długie donice. Dla roślin korzeniących się płytko warto wybierać szerokie, płaskie donice- misy, a dla roślin z korzeniami powietrznymi, na przykład storczyków, przeźroczyste.

Rozmiar doniczki powinien być dostosowany do rozmiaru rośliny. Istotne jest, by głębokość doniczki umożliwiała zakrycie systemu korzeniowego w ziemi. Jeżeli dodatkowo potrzebny jest drenaż, doniczka powinna być około 2 centymetry głębsza. Kupując nową roślinę, weźmy dla niej od razu nowe podłoże i większą doniczkę. Zazwyczaj warto wybrać doniczkę o 3-4 centymetry większą od poprzedniej.

Jeśli roślina rośnie szybko, jak na przykład popularna monstera, najlepiej od razu umieścić ją w dużej doniczce.

Naturalne doniczki do kwiatów domowych

W ostatnich latach obserwujemy powrót do natury w aranżacji wnętrz. Donice wykonane z naturalnych materiałów, takich jak ceramika czy donice z terakoty i gliny, cieszą się obecnie ogromną popularnością. Ich organiczny wygląd doskonale współgra z zielenią roślin, tworząc przyjemną atmosferę w domu. Dodatkowo, donice z terakoty i gliny mają porowatą strukturę, co sprawia, że jej ścianki „oddychają”, dzięki czemu łatwiej uniknąć przelania czy rozwoju chorób.

Donice ceramiczne, zwłaszcza te malowane w kolorowe wzory wprowadzą do wnętrza egzotyczny klimat wakacji. Ręcznie wykonane, o nieregularnych kształtach i z niedoskonałościami, wprowadzą do wnętrza powiew swobody i naturalności.

Jakie donice do nowoczesnego wnętrza?

W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się donice z betonu, czy wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Mogą być wykończone na wysoki połysk lub matowe, gładkie lub wykończone ciekawymi geometrycznymi wzorami czy fakturami. Modne i zawsze na czasie są doniczki białe – pasują do niemal każdego wnętrza i ładnie kontrastują z zielenią.

Donice o prostym, geometrycznym kształcie pozwalają skupić uwagę na samej roślinie, jednocześnie zachowując elegancję i spójność w aranżacji wnętrza. Od kilku sezonów modne są donice w rozmiarze XXL. Dzięki swym gabarytom mogą pełnić funkcję parawanów, oddzielających miejsca o różnych funkcjach, np. salon od jadalni. Najlepszy efekt uzyskamy, zestawiając ze sobą kilka jednakowych donic z podobnymi roślinami. Żywą ścianą działową może być również prosty regał pełniący funkcję kwietnika, pasujący stylem do wystroju wnętrza. 

Ciekawym sposobem na eksponowanie roślin są ogrody wertykalne, umożliwiające tworzenie żywych obrazów. Bazą takich ściennych aranżacji może być stelaż z miejscem na doniczki lub panele z płyty i kieszeni, w których sadzi się rośliny. Oprawione w ramę będą piękną, naturalną ozdobą.

Nowoczesne wiszące lampy- donice ożywiają wnętrze i pomagają uprawiać rośliny domowe również w miejscach z małą ilością światła. Różnorodność form lamp połączonych z doniczkami sprawia, że sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu.

Doniczki o ciekawych kształtach i kolorach do domu

Choć minimalistyczne donice zawsze będą mile widziane, coraz częściej możemy również spotkać się z nietypowymi kształtami i wyrazistymi kolorami donic. Donice w formie zwierząt, głów, geometrycznych figur czy też w intensywnych odcieniach stanowią odważny akcent wystroju, przyciągając uwagę i nadając pomieszczeniu unikalny charakter.

Modnym trendem są również doniczki na nóżkach: od nóg złoconych, po te wyrobione w ceramicznej masie- warto jednak zwrócić uwagę na ich stabilność, zwłaszcza przy dużych i ciężkich roślinach.

Donice wiszące do wnętrz

Wprowadzenie roślin do wnętrza za pomocą wiszących donic to nie tylko sposób na oszczędzanie miejsca, ale także doskonały sposób na stworzenie ciekawej kompozycji.

Wiszące donice dodają dynamiki i lekkości, nadając pomieszczeniu nowoczesny i przytulny wygląd. Zawieszone na ścianie czy suficie doniczki nie zajmą miejsca, a stworzą dużą swobodę aranżacji. Warto więc sięgać po wiszące modele doniczek, tym bardziej że są dostępne na rynku w coraz ciekawszych formach i kolorach, dzięki czemu same w sobie są ozdobą.

Kwietniki - makramy to dizajnerski hit we wnętrzach w stylu boho, rustykalnym czy naturalnym. Można je wykonać samemu, co sprawi że nabiorą indywidualnego charakteru.

Warto również zwrócić uwagę na półki i wiszące regały, które pozwalają na wyeksponowanie roślin. Wybór półek i wiszących regałów jest bardzo duży: od prostych, metalowych kratek z donicami, po drewniane i rustykalne. Do wiszących kwietników najlepiej pasują rośliny o zwieszających się pędach, takie jak bluszcz hedera, monstera disecta czy aeschynanthus. Opadające swobodnie poza doniczkę pędy stworzą imponującą zieloną kaskadę.

Wybór odpowiednich donic może sprawić, że nawet najprostsza roślina stanie się istotnym punktem aranżacji wnętrza. Warto eksperymentować z różnymi kształtami, materiałami i kolorami, aby stworzyć unikalną i przytulną przestrzeń, która odzwierciedli nasz osobisty styl i preferencje.