Łazienka wygodna i funkcjonalna. Jak dobór wyposażenia wpływa na codzienny komfort?
Tu zaczynamy każdy dzień, tu go też kończymy. Przed wyjściem do pracy albo na ważne spotkanie dopracowujemy wygląd, z kolei po wypełnieniu wszystkich obowiązków relaksujemy się i regenerujemy. Łazienka, która jest już nie tylko świątyniami higieny, lecz także gabinetem urody oraz prywatnym minispa, wymaga bardzo starannego doboru materiałów wykończeniowych i wyposażenia.
Spis treści
Jeszcze nie tak dawno łazienki traktowano czysto utylitarnie. Miały być przede wszystkim funkcjonalne, oczywiście estetyczne, ale czy aż piękne? Niekoniecznie. To się na szczęście zmieniło. Wnętrza te stały się pełnoprawnymi pomieszczeniami mieszkań czy domów. A ponieważ najwyższy komfort korzystania z nich jest dziś powszechnym standardem, wszelkie wysiłki projektantów i wykonawców koncentrują się wokół tego, by doskonałe walory funkcjonalne zamknąć w pięknej, cieszącej oczy formie.
Ciepła otoczka koloru
Uroda wnętrza to pierwszy element kontaktu z łazienką – widoczny już od progu. Z tego właśnie powodu od kilku lat króluje w łazienkach drewno. Prawdziwe, głównie odpornych na wilgoć i zachlapanie gatunków egotycznych, ale także wiernie odtworzone w innych materiałach – m.in. drewnopodobnych płytkach ceramicznych czy płytkach winylowych, naśladujących zarówno rysunek, jak fakturę prawdziwej deski lub klepki. Drewniany dekor daje łazience ciepło, którego tu szczególnie nam potrzeba, a trwała forma gresu czy płytek winylowych ułatwia utrzymanie doskonałego porządku.
Przytulny charakter łazienki zagwarantować sobie możemy również w inny sposób. Nawet gdy będzie w niej dominowała klasyczna dla tego pomieszczenia biel, wystarczy, by miała lekko złamany odcień, a także by ozłacał ją ciepły koloryt światła. Możliwości barwnych jest jednak znacznie więcej. Dotyczy to na równi płytek, wymalowań ścian, ceramiki i armatury. Do tego dochodzą oczywiście dodatki, użyteczne akcesoria i dekoracje.
Od kilku lat rośnie popularność nowoczesnych tapet winylowych, odpornych i na wysoką wilgotność, i na zalewanie wodą (w tym delikatne mycie środkami chemii gospodarczej). Kolejne lata natomiast bez wątpienia należą do różnobarwnych umywalek, wanien, sedesów. Kolejni producenci wprowadzają modele m.in. w delikatnych szarościach, beżach, grafitach i czerni. Odważniejsi – m.in. w zieleni, modnym koralu, błękitach, zieleni i in. Warto zaznaczyć, że inaczej niż jeszcze przed paru laty, ceramika w wykończeniu matowym jest dziś odpowiednio zabezpieczona przed odkładaniem się kamienia i innych osadów. Modny efekt nie utrudni więc sprzątania.
Łazienka łatwo dostępna
Wnętrze, które od drzwi wita nas miłą dla oka aranżacją, odległą od sanitarnego chłodu, w drugim kroku musi wykazać się funkcjonalnością. Zagadnienie to jest, jak wiadomo, niezwykle złożone. Podstawą jest łatwość poruszania się po wnętrzu i wygodny dostęp do wszystkich urządzeń. Dlatego tak ważne jest dążenie do zachowania odpowiednich odległości pomiędzy sprzętami, ale gdy szczupła przestrzeń wymusza ograniczenia – to jednak raczej zagęszczanie tych urządzeń niż ich miniaturyzację. Z małych łazienek nie korzystają przecież mniejsi ludzie.
Ważne też, by bez trudu można było wejść do wanny (tu przyda się uchwyt czy poręcz montowana do ściany) lub pod prysznic. Stąd m.in. wzięła się popularność rozwiązań bezbrodzikowych, z odpływem wprost w odpowiednio wyprofilowanej posadzce czy w ścianie, oraz natrysków typu walk-in – bez kabiny, jedynie ze szklaną lub murowaną ścianką ograniczającą rozprysk wody. Zwłaszcza w takim przypadku, ale nie tylko wtedy, istotne znaczenie ma wyraźnie antypoślizgowa faktura posadzki.
Przy umywalce należy z kolei zapewnić sobie miejsce na odłożenie kosmetyków i przyborów higienicznych – na blacie, na półce, ewentualnie na specjalnie poszerzonym rancie umywalki. A przed remontem czy aranżacją łazienki warto przyjrzeć się bacznie swoim nawykom i potrzebom, by w całym pomieszczeniu nie zabrakło praktycznych półeczek, wieszaków, uchwytów – m.in. na kosmetyki pod prysznicem, na suszarkę, na ręczniki dla wszystkich domowników.
Łazienkowa strefa przechowywania
Niezwykle ważną kwestią w łazience jest też przechowywanie. Jego zakres wynika oczywiście z programu funkcjonalnego. Warto więc uważnie przeanalizować kwestie takie jak liczba użytkowników, umiejscowienie pralki (w łazience lub poza nią – musi jej przecież towarzyszyć m.in. kosz na pranie oraz zestaw pojemników z proszkami i płynami), miejsce przechowywania zapasu ręczników, kosmetyków, środków chemii gospodarczej itp. W niektórych domach właśnie w łazience czeka też niewielki zasób czystej bielizny na kolejne dni.
Tam też zwykle chowa się nieużywany w danym momencie mop, czasem również deskę do prasowania, a nawet (w suchej przestrzeni szafy) odkurzacz. Wszystkie te kwestie na etapie projektu trzeba wziąć pod uwagę, tak by zapewnić sobie i swoim bliskim wygodę korzystania z łazienki przez lata.