Markiza balkonowa i tarasowa - jak wybrać i zamontować markizy? Rodzaje markiz

2024-05-07 14:47

Markiza balkonowa i tarasowa gwarantuje ochronę przed słońcem, deszczem, pełni też funkcję dekoracyjną. Warto dobrze zaplanuj zakup dobrych markiz balkonowych i tarasowych, bo to inwestycja na lata. Jakie są rodzaje markiz, jak wybrać najlepszą i jak zamontować? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Markiza - idealne zadaszenie balkonu i tarasu
  2. Rodzaje markiz
  3. Jaki materiał na markizy zewnętrzne jest najlepszy?
  4. Markiza balkonowa
  5. Markiza tarasowa
  6. Markiza z oświetleniem LED
  7. Markiza elektryczna na taras
  8. Jak zamontować markizę?
  9. Markiza balkonowa, markiza tarasowa. Zdjęcia

Markiza - idealne zadaszenie balkonu i tarasu

Markiza ozdobi taras lub balkon, a przede wszystkim zaciemni, obniży temperaturę, ochroni przed słońcem i niewielkim deszczem. To zdecydowanie lepsza opcja na taras niż parasol. Markizy mają solidną konstrukcję, której nie uszkodzi wiatr oraz wytrzymałą, grubą tkaninę.

Warto zainwestować w markizę, jeśli w okresie wiosenno-letnim spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu (szczególnie, jeśli nasz balkon lub taras jest silnie nasłoneczniony – z wystawą południową lub południowo-zachodnią) albo jeśli obawiamy się, że nasze spotkania „pod chmurką” zostaną zakłócone przez opady deszczu.

Rodzaje markiz

Firmy produkujące i instalujące markizy zazwyczaj mają w ofercie trzy podstawowe rodzaje tego typu osłon – markizy balkonowe, markizy tarasowe oraz markizy koszowe. Markizy balkonowe przeznaczone są do osłaniania silnie nasłonecznionych okien, balkonów, loggii oraz małych tarasów. Do osłaniania dużych tarasów i ogródków letnich używa się markiz tarasowych.

Charakteryzujące się wyjątkowym, półokrągłym kształtem markizy koszowe stosowane są najczęściej do ozdabiania okien, witryn oraz wejść do lokali użyteczności publicznej, ale czasami widuje się je również w roli osłon drzwi balkonowych.

Markizy różnią się też pod względem sposobu zwijania. Jedne chowają się całkowicie (w pełnej kasecie), inne zaś zwija się tylko częściowo (do  półkasety). Są też i takie modele, które po zwinięciu zostają odsłonięte.

Jaki materiał na markizy zewnętrzne jest najlepszy?

Przy wyborze markizy w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jej kolor oraz wzór, jednak by zadaszenie służyło nam przez długie lata, musi być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Tkanina na markizy powinna być odporna na płowienie, rozdarcie, zanieczyszczenia powietrza, podmuchy wiatru i oczywiście deszcz (wodoodporna, pokryta impregnatem lub ochronną powłoką).

Musi też odbijać szkodliwe promieniowanie UV. Z reguły markizy mają dwuletnią gwarancję, choć można trafić też na takie, na które gwarancja obowiązuje aż siedem lat. Mimo wszystko warto samodzielnie dbać o dobry stan markizy balkonowej i tarasowej, nie dopuszczając do jej nadmiernego zabrudzenia (ewentualnie usuwając je przy pomocy delikatnego środka czystości) i zabezpieczając ją na zimę.

Markiza balkonowa

  • Markiza klasyczna: tworzy daszek nad balkonem. Są one proste w montażu i obsłudze, a ich konstrukcja może być wykonana z aluminium lub stali, pokryta tkaniną chroniącą przed słońcem. Markizy bez kasety to najtańsza opcja, zaleca się demontaż takiego modelu przed zimą.
  • Markizy półkasetowe: to osłony przeciwsłoneczne wyposażone w kasetę otwartą od dołu. Poszycie markizy chronione jest przez daszek montowany u góry osłony. Są tańsze niż markizy kasetowe, przeznaczone raczej na większe powierzchnie, jak taras.

Zobacz też: Osłona na balkon - przepierzenie. Jak odgrodzić się od sąsiada w bloku?

Markiza tarasowa

Ma składane przegubowo ramiona, poszycie z impregnowanego materiału i regulowany kąt nachylenia, a jej wysięg dochodzi nawet do 3,5 metra. Ze względów praktycznych i wygody wybierz markizę tarasową sterowaną za pomocą czujników lub pilota. Zwróć też uwagę na estetykę - z racji dużych rozmiarów zadaszenie będzie jednym z elementów decydujących o wyglądzie tarasu. Tarasy na ogół buduje się od południowej strony budynku, gdyż tam jest z reguły najjaśniej i najcieplej.

Markiza tarasowa
Autor: markilux.com Markiza tarasowa marki Markilux.

Markiza z oświetleniem LED

Oświetlenie LED jest często wykorzystywane ze względu na swoją energooszczędność, trwałość i możliwość uzyskania różnorodnych efektów świetlnych. Markiza z oświetleniem LED może mieć wbudowane taśmy LED w zewnętrzną krawędź, w kasetę lub pod poszyciem, co pozwala na oświetlenie tarasu  w sposób równomierny i przyjemny dla oka. Oświetlenie LED w markizie rozwiązuje też problem oświetlenia zewnętrznego.

Markiza elektryczna na taras

Markizy zwijane korbą ustępują miejsca znacznie wygodniejszym w użytkowaniu markizom sterowanym elektrycznie. Można, nie ruszając się z leżaka, zwijać lub rozwijać markizę za pomocą pilota, lub aplikacji w telefonie. Co więcej, niektóre modele mają zainstalowane czujniki: nasłonecznienia - markiza rozwija się sama, gdy uzna, że jest potrzebna.

Drugi czujnik wiatru, dzięki któremu markiza zwija się automatycznie, gdy wieje tak mocno, że grozi to rozerwaniu materiału. Ten ostatni czujnik przydaje się szczególnie wtedy, gdy właściciele często wyjeżdżają z domu, nie muszą się wtedy martwić w jakim stanie zastaną swoją markizę po powrocie.

Jak zamontować markizę?

Markizy balkonowe montuje się do elewacji, do sufitu, są też markizy rozporowe, wtedy zamontujesz ją bez wiercenia otworów oraz markizy balkonowe poręczowe.

  • Markiza rozporowa, bez wiercenia: jej montaż polega na instalacji wsporników rozporowych między podłogą a sufitem balkonu. Markizę rozkłada się za pomocą korbki. Podczas złej pogody należy ją koniecznie złożyć, inaczej może ulec zniszczeniu.
  • Markiza balkonowa poręczowa: posiada charakterystyczne ramiona mocowane do balustrady balkonu. Ich konstrukcja pozwala na ustawienie odpowiedniego kąta nachylenia markizy. Na końcach i u podstawy ramion znajdują się haki, do których zaczepia się belkę przednią z materiałem. Odpowiednie naprężenie markizy osiąga się przez zwinięcie nadmiaru tkaniny.

Markizy tarasowe ważą od 40 do 120 kg, dlatego ich montaż musi być wykonany wyjątkowo solidnie.

  • Montaż do elewacji jest utrudniony, ponieważ większość budynków jest ocieplana styropianem o grubości 10-20 cm, a za warstwą ocieplenia znajduje się mur właściwy. Nowoczesny montaż markizy tarasowej do elewacji polega na przewierceniu się przez ocieplenie do muru właściwego, wstrzyknięcie  płynnej żywicy, do której montowany jest pręt gwintowany. Płynna żywica zastyga w kilka minut, tworząc twardą strukturę, co uniemożliwia usunięcie pręta gwintowanego z muru. Ten sposób montażu gwarantuje stabilne mocowanie na różnych rodzajach podłoża, takich jak Porotherm, pustaki ceramiczne, cegła czy silikaty.
  • Markizy tarasowe montuje się też do krokwi dachowej. Rozstaw krokwi bywa różny, kluczowe będzie zaplanowanie liczby mocowań.

Pamiętaj – gdy wybierzesz już najbardziej odpowiadający ci sposób montażu markizy, zwróć się do fachowca. W przeciwnym razie stracisz gwarancję na mechanizm, nie wspominając już o ryzyku zerwania się osłony i związanych z tym problemów i kosztów.

Markiza balkonowa, markiza tarasowa. Zdjęcia

Niezwykła metamorfoza tarasu. Stary i zaniedbany zamienił się w przytulne patio w stylu skandynawskim

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią