Kolory ścian w pokoju młodzieżowym

Mam 17 lat i planuje przemalować pokój. Pokój jest duży (4 na 4,5 metra), zorientowane na południe co wraz z drzwiami balkonowymi i 2 oknami sprawia że jest świetnie oświetlony. Spodobała mi się kombinacja kolorów: szary + żółty  - nie mam jednak pojęcia które ściany mają mieć dany kolor oraz jaką intensywność powinny mieć? Myślałem o jednej szarej ścianie i 3 żółtych, ale to tylko jeden z pomysłów na kolor ścian.

Aleksandra

radzi stylista: Aleksandra

Uwielbiam prostotę, funkcjonalność i barwy

Żółty wraz z szarością są bardzo efektownym i sprawdzonym połączeniem kolorów ścian. Są tylko, albo aż dwa problemy do rozwiązania – które ściany pomalować żółtym, a które szarym kolorem oraz jakie odcienie tych kolorów będą najodpowiedniejsze.

Twój pokój jest dobrze doświetlony, dlatego można pokusić się o większą ilość szarego lub o jego ciemniejszy odcień na ścianie. Jeśli mamy bardzo ciemne meble albo podłogę, nie bawmy się w ciemną, grafitową szarość albo ograniczmy się tylko do jednej szarej ściany, ponieważ pokój może być zbyt ciemny i „ociężały”. Polecam pomalowanie szarością jednej wybranej ściany lub dwóch sąsiadujących ze sobą. Może to być akcent na ścianie z łóżkiem/sofą, ścianie z meblami czy na w miarę wolnej ścianie z książkami. Ścianę okienną zostawmy żółtą, a okna ubierzmy w szare, połyskujące metalicznie dekoracje (gniecione zasłony, rolety itp.) Jeśli chodzi o kolory, możemy je dobrać z „gotowców” w sklepach, z wzornika NCS albo sami możemy pobawić się w dolewanie pigmentu do białej farby. Ostatnia metoda pozwala na własne szukanie odpowiednich odcieni barw, a kiedy już wiemy jaki odcień chcemy uzyskać, musimy dorobić odpowiednio dużo farby, aby starczyło na całe malowanie pokoju z uwzględnieniem potrzebnej ilości warstw.

Przy szukaniu odcieni kolorów, powinniśmy zestawiać ze sobą próbki barw. To od naszego gustu zależy czy zdecydujemy się na jasną szarość w połączeniu z delikatnym odcieniem słonecznym, a może bardziej intensywnym żółtym. Może bardziej podoba nam się średnio szary z kanarkowym odcieniem. Możemy wziąć pod uwagę również sytuację odwrotną – 3 ściany szare i 1 żółta. W tym przypadku polecam jasną szarość (rozbieloną) w połączeniu z mocnym żółtym. Możemy odcienie zestawiać wedle upodobań, ważne, aby efekt końcowy podobał nam się. Aranżację możemy dopełnić dodatkami stalowymi, metalicznymi, ze szkła, a w tekstyliach wyraźmy paletę mocniejszych i delikatniejszych szarości i żółci. Nie zapominajmy o wzorach i fakturach dodatków – kratka, paski, grafiki młodzieżowe. Dzięki temu znacząco uatrakcyjnimy wystrój pokoju.

Inspiracje: http://www.dekoralfashion.pl/produkty/colour-style, http://www.dekoral.pl/paleta-kolorow/radosc-w-rozkwicie, http://www.urzadzamy.pl/dla-dzieci/projekty/pokoj-mlodziezowy-nastolatek-w-swoim-zywiole,78_5215.html, http://www.urzadzamy.pl/dla-dzieci/projekty/pokoj-mlodziezowy-biurka-i-polki,78_3163.html

szary salon
szary salon
Zobacz również