Jak zapełnić puste ściany w salonie

Salon ma wymiary 3.30x5.50 m i chociaż mieszkam tu już jakiś czas nie mam pomysłu jak "wypełnić" ściany w taki sposób, aby wyeksponować jasny narożnik na krótszej ścianie i "skrócić" optycznie dłuższą ścianę. Muszę ponownie wymalować pokój, bo został zalany i pomyśłałm, że przy okazji mogłabym wprowadzić pewne zmiany. Niestety boję się, że będą nietrafione. Posiadam jeszcze 4 półki na książki (2x90cm i 2x127cm w tym 1 podświetlona), które do chwili obecnej nie zostały powieszone. Miałam pomysł, aby krótszą ścianę pomalować na kolor cafe latte lub orzech i powiesić "kaskadowo" pólki bezpośrednio nad narożnikiem. Boję się jednak, że ciemniejsza krótsza ściana jeszcze ją optycznie "skróci i oddali". Później wymyśliłam, aby ten ciemniejszy kolor "założyć" nieco na długą scianę - tak mniej więcej na długość 90cm (czyli na szerokość półki) po to aby na tym ciemnym pasku na dłuższej ścianie powiesić półki. To tylko jedne z ostatnich pomysłów, ale boję się zaryzykować z którymkolwiek. Może Pani mi pomoże rozwikłać problem?

Nina Korzec-Molenda

radzi stylista: Nina Korzec-Molenda

Jestem absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Moje zainteresowania: Staram się projektować nie tylko architekturę i styl wnętrza, ale przede wszystkim jego atmosferę. Atmosferę domu Twoich marzeń.

Proponowałabym zastosować tutaj ciepłe, neutralne brązy i kremy jak np. "ziarnko piasku", "cafe latte", "beżowy kaszmir" z Dekorala. Najlepiej przetestować te odcienie na próbkach farb na ścianie. Proponowałabym wybrać jeden odcień, który najbardziej się Pani spodoba na całe wnętrze. Na jego tle jasna sofa będzie ładnie wyeksponowana. Na długiej, pustej ścianie można położyć tapetę w jasnym kolorze np. kremowym. Nie dawałabym tapety na całą płaszczyznę tylko 4-5 pasów zczynając od narożnika od okna. To wyrówna proporcje wnętrza. Można dopasować odcień tapety do sofy, a wzór do dywanu-motyw koła, łuku, fali, coś geometrycznego. Można dać tapetę strukturalną do malowania i pomalować ją w jaśniejszym kolorze lub jedolitą z wytłoczonym wzorem. Na tle tej tapety można rozmieścić półki. Nie wiem jak one wyglądają więc trudno jest mi powiedzieć czy lepeij będzie dać je w układzie prostym czy asymetrycznym. Najlepeij sprawdzićmróżne warianty już po położeniu tapety.

Ściana z półkami
Ściana z półkami
Zobacz również