Jaki kolor ścian wybrać do salonu?

Mam ogromny problem, ponieważ nie wiem jaki kolor ścian dobrać do salonu, w którym będę dwukolorowe meble. Witryna, szafka z szufladami i szafka na tv są w neutralnych kolorach, wypoczynek jest pod kolor mebli czyli kremowy z eko skóry. Myślałam, żeby ścianę, przy której będą stać meble oraz przeciwną z wypoczynkiem pomalować na błękitno, a pozostałe dwie ściany zrobić w kolorze beżowym. Proszę o pomoc w dopasowaniu koloru ścian oraz dodatków. Byłabym wdzięczna również za pomoc w doborze koloru podłogi. Meble będą w dużym pokoju z zachodnim oknem i drzwiami balkonowymi od strony południowej. Jest to pokój na poddaszu, więc jedna ściana, przy której mamy zamiar postawić wypoczynek, jest ze skosem.

Aleksandra

radzi stylista: Aleksandra

Uwielbiam prostotę, funkcjonalność i barwy

Błękitny i jasny beż będą dobrze komponować się z takimi meblami o neutralnych barwach, szczególnie w układzie, gdy błękit znajdowałby się na ścianie z meblami oraz wypoczynkiem. Na pozostałych dwóch – jasnobeżowy. Błękit równie dobrze można zastąpić lawendowym, oliwkowym, trawą morską, cynamonowym, café latte, zgaszoną pomarańczą czy słonecznym żółtym. Jest wiele możliwości, w zależności od naszych upodobań i oczekiwań. Można spróbować eksperymentów, ponieważ usytuowanie dużego pokoju względem stron świata na to pozwala, lecz ostrożnie - proszę zwrócić uwagę na doświetlenie w ciągu dnia ze względu na poddasze. Niewystarczająca ilość wpadającego światła może zdecydować nie tylko o jasnych barwach na ścianach, ale również o wyborze jaśniejszej podłogi.

Kolory ścian i dodatki

Jeżeli zdecydowałaby się Pani na błękit kolor ścian, dodatki mogą być spokojne - w kolorach pochodnych od czekoladowego brązu, beżu i kremu (nawiązanie do mebli), a także szafiru oraz granatu (nawiązanie do błękitnych ścian). Im większa rozbieżność w odcieniach, tym wnętrze zyskuje więcej głębi oraz staje się dla nas atrakcyjniejsze. Można dodatkowo pobawić się również wzorami tkanin na zasłony czy na kilka poduszek. Innym pomysłem jest dodanie elementów dekoracji w żywym kolorze, np.: żółtym, czerwonym, fioletowym lub zielonym. Nie musi ich być dużo, wystarczą 3-5, a efekt jest bardzo ciekawy.

Kolor podłogi

Podłogę można dobrać pod kolor mebli - ciemną lub jasną. Ciemna może trochę zmniejszyć optycznie pokój, ale nada mu specyficzny charakter i klimat ciemnego drewna (wenge, orzech amerykański, dąb…). Dla równowagi można dobrać jaśniejsze farby na ściany oraz jaśniejszy dywan przy wypoczynku, jeśli zależy nam na przestronności. Jasna podłoga powiększy wnętrze i będzie nawiązywać do frontów mebli (np.: jesion). Wpadające światło dodatkowo odbija się od niej rozświetlając pokój. Sugeruję dobierać czyste odcienie beżu i brązu, bez domieszki pomarańczy czy wiśni.

Kolory wnętrz
Kolory wnętrz
Zobacz również