ENCYKLOPEDIA MAREK

(10 artykułów i zdjęć)

ARTYKUŁY ENCYKLOPEDIA MAREK

Bawarska porcelana ROSENTHAL - poznaj kultową markę i jej produkty

Bawarska porcelana ROSENTHAL - poznaj kultową markę i jej produkty

Porcelana Rosenthal - chyba każdy slyszał tę nazwę. Historia marki Rosenthal, jednego z najsłynniejszych wytwórców porcelany, to wypadkowa pogmatwanych losów założyciela firmy oraz dramatycznych losów Europy i świata w XX wieku. Dziś Rosenthal to nowoczesna firma o wspaniałych tradycjach. Co warto wiedzieć o porcelanie Rosenthal?

Huty szkła w Polsce. Od HS Niemen i Hortensji po Hutę Szkła Irena i Krosno. GALERIA

Huty szkła w Polsce. Od HS Niemen i Hortensji po Hutę Szkła Irena i Krosno. GALERIA

Polskie szkło ma tradycje sięgające średniowiecza. Niełatwa historia naszego kraju zdecydowała jednak o tym, że większość dawnych polskich hut szkła zostało zniszczonych, inne znalazły się poza granicami państwa, ale i wiele dawnych niemieckich hut stało się własnością polską. Co warto wiedzieć o polskich markach szkła?

Verner Panton: klasyk designu XX wieku i jego dzieła. GALERIA ZDJĘĆ

Verner Panton: klasyk designu XX wieku i jego dzieła. GALERIA ZDJĘĆ

Verner Panton uznawany jest za najważniejszego przedstawiciela duńskiego designu, a także za jednego z najistotniejszych projektantów w dziejach świata. Był człowiekiem niezwykle kreatywnym, prawdziwym indywidualistą i twórcą wyprzedzającym swą epokę, o czym najlepiej świadczy wciąż rosnąca popularność jego dzieł.

Meble drewniane: historia mebli giętych od Thoneta do TON!

Projektanci mebli, stolarze z wieloletnią praktyką jak i znawcy oraz miłośnicy meblarskiego rzemiosła w jednej kwestii są zdecydowanie jednomyślni: projekt dobrego krzesła jest największym wyzwaniem stolarskim! Historia marki TON, która jako jedyna na świecie od sześciu pokoleń prowadzona jest wciąż i nieprzerwanie przez tą samą rodzinę pokazuje, jak wartość dobrego projektu i dobrą organizację pracy przełożyć na spektakularny sukces i światową renomę!

Swarovski – kryształy, które olśniły świat. ENCYKLOPEDIA MAREK

Kryształowe figurki Swarovskiego, biżuteria i najróżniejsze inne przedmioty do dekoracji wnętrz wysadzane lśniącymi kryształkami powstają w pięknej scenerii Tyrolu. Historia kryształowej marki Swarovski, która podbiła świat, zaczęła się jednak w Czechach, a kluczem do wielkiej kariery wytwórni okazał się pewien wynalazek.

Riedel – kieliszki do wina z niezwykłą historią w tle. ENCYKLOPEDIA MAREK

Wytwórnia kieliszków i karafek do wina Riedel z austriackiego Kufstein jest firmą niezwykłą. I to nie tylko dlatego, że choć należy do największych na świecie firm z tej branży, pozostaje przedsiębiorstwem rodzinnym; również z tego powodu, że ma za sobą 250 lat historii tak skomplikowanej jak dzieje całej Europy.

Baccarat: kryształy nie tylko na stół. ENCYKLOPEDIA MAREK

Firma Baccarat świętowała niedawno 250. urodziny. Kryształy z tej znakomitej wytwórni europejskie stoły – a także konsole, gerydony i toaletki – zdobią jednak od lat mniej więcej dwustu. Jaką drogę od połowy XVIII wieku do dziś przeszedł Baccarat?

Furstenberg: porcelana godna książąt. ENCYKLOPEDIA MAREK

Co warto wiedzieć o manufakturze porcelany Furstenberg? Manufaktura porcelany w Furstenbergu to druga po miśnieńskiej najstarsza wciąż działająca w pierwotnym miejscu wytwórnia „białego złota” w Niemczech. Nic więc dziwnego, że wśród  wyrobów Furstenberg znajdziemy nie tylko nowoczesną zastawę porcelanową, ale i naczynia w formach sprzed stu, a nawet dwustu lat.

Ćmielów: najstarsza polska wytwórnia porcelany. ENCYKLOPEDIA MAREK

Co warto wiedzieć o słynnej polskiej fabryce porcelany w Ćmielowie? Ćmielów - urokliwe świętokrzyskie miasteczko - leży na terenach o bardzo starych tradycjach ceramicznych, a sam zasłynął z garncarstwa już w XVI wieku. Początki ćmielowskiej manufaktury nie są aż tak odległe; sięgają jednak przełomu XVIII i XIX stulecia, co czyni ją najstarszą działającą do dziś polską wytwórnią porcelany.

Encyklopedia marek: WEDGWOOD

Do firmy ceramicznej Wedgwood, producenta znakomitej porcelany stołowej i stylowego fajansu, a przede wszystkim dwukolorowych dekoracyjnych biskwitów, przylgnęło motto „living tradition” – żywa tradycja. I słusznie, bo tak samo, jak dziś, Wedgwood zachwycał świat swymi wyrobami już w XVIII wieku.

Strona 1 z 1

1