Aranżacja długiej ściany w mieszkaniu

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w aranżacji 10-metrowej ściany w mieszkaniu. Ciągnie się ona od wejścia przez całe mieszkanie do balkonu.

Michał Gulajski

radzi stylista: Michał Gulajski

stylista wnętrz

Dzień dobry, dziękuję za przesłanie ciekawego pytania. Ściana o podanym wymiarze rzeczywiście może stwarzać spory problem aranżacyjny. Po przeanalizowaniu przesłanych zdjęć sugerowałbym dwa rozwiązania, które uatrakcyjniłyby otwartą przestrzeń pokazaną na zdjęciach, a przede wszystkim wyodrębniłyby poszczególne strefy, tj. kuchenną, jadalnianą i kącik wypoczynkowy. Pierwszym rozwiązaniem, które wpłynie pozytywnie na długą ścianę, jest przearanżowanie całej przestrzeni. Proponowałbym przeniesienie telewizora na ścianę między oknami, obok czarnej ściany. Dodatkowo przestawienie narożnika o dziewięćdziesiąt stopni pozwoli na wyodrębnienie strefy wypoczynkowej, niezakłócanej przez domowników wykonujących inne czynności w poszczególnych kącikach. Stół jadalniany postawiony wzdłuż opisywanej ściany poprawi natomiast komunikację w pomieszczeniu. Samą ścianę warto przeznaczyć na galerię zdjęć bądź obrazów lub na otwarte półeczki z wyeksponowanymi dekoracjami. Zauważyłem, że ma Pani kilka ciekawych, na które warto przeznaczyć nowe miejsce.

Wszystkie te rozwiązania pomogą na komfortowe, funkcjonalne i niczym niezakłócone użytkowanie. Jest to też pomysł na optyczne powiększenie przestrzeni. Jeśli jednak nie chciałaby Pani przearanżować przestrzeni, to proponowałbym podzielenie samej ściany w taki sposób, aby każda z jej części była przynależna do poszczególnych stref. I tak, warto rozważyć zabudowanie części telewizyjnej i schowanie sprzętu RTV. To samo można zrobić z częścią jadalnianą, ale tu z zabudową w innym odcieniu koloru dobranego do części wypoczynkowej. Zyska Pani dodatkową przestrzeń na przechowywanie rzeczy używanych w części jadalnianej. Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie zabudowa podwieszona, a przede wszystkim spójność kolorystyczna. Na pewno nie sprawdzą się tu małe meble wolnostojące. Proszę mieć jednak na uwadze, że w drugim zestawieniu komunikacja w pomieszczeniu jest zakłócona i nie pozwala na bezkolizyjne funkcjonowanie. Życzę Pani powodzenia w przeprowadzanych zmianach w mieszkaniu. Z pozdrowieniami, Michał Gulajski

Aranżacja długiej ściany
Długa ściana to świetne miejsce na galerię zdjęć lub obrazów (fot. Benjamin Moore)
Zobacz również