Czarne sofy i klasyczne meble: jakie kolory ścian?

Pokój gościnny jest niewielki, ale mam w nim sofy, niestety czarne 3+2+1, i do tego okrągły stół z krzesłami, które są obite zieloną skórą (siedziska), do tego stara komoda, na której stoi telewizor i stolik z 8-kątnym z blatem wyłożonym płytkami. Chcę się go pozbyć, ale sęk w tym, że mam dwójkę dzieci, więc na ścianach jest pełno rączek i plam. Chciałabym położyć tapetę, tylko jaka będzie tu pasować? Jakie kolory dobrać, żeby pokój był chociaż trochę nowoczesny i jakie dodatki? Może warto poprzestawiać meble? Proszę o pomoc.

Ola Majchrowska

radzi stylista: Ola Majchrowska

architekt, projektantka wnętrz

Proponuję zamienić miejscami jedną kanapę, która stoi pod ścianą na lewo od drzwi do kolejnego pomieszczenia, z komodą z tv. Ściana z komodą wydaje się mało zagospodarowana i pusta, natomiast miejsce wypoczynkowe lekko „za ciasne”. Dzięki przemeblowaniu przeniesiemy kącik do odpoczynku w drugi róg pokoju, na lewo od okna. Nie przysłała Pani zdjęcia z widokiem na ścianę z oknem. Domyślam się, że tam stoi druga część wypoczynku. Stół z krzesłami odsunęłabym trochę od ściany, aby go pokazać, a w miarę potrzeby zawsze można go wsunąć z powrotem. Zamieniłabym 8-kątny stół na szklany, delikatny, niski stolik kawowy z drewnianymi detalami w podobnym stylu, jak reszta mebli.

Kolory ścian

Jeśli chodzi o kolory proponowałabym świeże odcienie zieleni, fioletu lub czerwieni w zależności od upodobań. Do takiego akcentu coś neutralnego - jasnobeżowy lub café latte. Na ścianach mogłyby znaleźć się farby, w przypadku zielonego np. 3 ściany pistacjowy Dulux, 1 ściana z kanapą café latte Dulux, przy czerwieni - ściana z kanapą karmazynowy przypływ Dulux, reszta w magnolii itd. To są tylko przykłady, takich rozwiązań jest kilka. Na ścianę z kanapą można również położyć wzorzystą tapetę (może w pionowe pasy?), najlepiej zmywalną, a w mocniejszym kolorze pomalować ścianę naprzeciwko z komodą.

Przy wcześniejszym założeniu (bez tapety), na zaakcentowanej ścianie z kanapą (tam, gdzie teraz jest komoda) można powiesić ramki ze zdjęciami w kontrastowym kolorze lub wykonać szablon np. kwiatowy.

Dekoracje wnętrza

Do tego wszystkiego proponuję więcej uwagi poświęcić dekoracji wnętrza, a przede wszystkim stołu, chociażby na czas wizyty gości. Mile widziane wszelkie dekoracyjne obrusy, podkładki, serwetki i świece, jak również naczynia. Kolorystykę dodatków proszę dobierać w tonacji ostatecznie użytych kolorów na ścianach. Również poduszki mogłyby ożywić czarne kanapy, a nowe zasłony w oknach odmieniłyby całkowicie wnętrze.

Niezależnie od wybranych przez Panią kolorów ścian, a ze względu na zielone obicia krzeseł, proszę wpleść zaledwie kilka dodatków w odcieniach zielonego, jaśniejsze lub ciemniejsze (świece, podkładki, poduszka, wazon). To pomoże „związać” ze sobą kolorystykę wnętrza.

Wracając jeszcze do farb, proponuję użyć lateksowych farb bardziej odpornych na wilgoć, plamy i szorowanie stosowanych w szczególności w kuchniach i łazienkach. Otóż takie farby również dobrze sprawdzają się w innych pomieszczeniach, zwłaszcza przy dziecięcych śladach, których łatwiej można się później pozbyć. Efekt tych farb jest zazwyczaj satynowy lub matowy.

Czarne sofy i klasyczne meble: jakie kolory ścian?
Zobacz również