Urządzamy » Miesięcznik Moje Mieszkanie » Szczęście jak namalowane

Szczęście jak namalowane

Iwona zakochała się dwa razy. Najpierw w Jurku Jarmołowiczu, potem w jego zamiłowaniu do ceramiki. Dla obu tych uczuć rzuciła miasto. Pieniądze ze sprzedaży mieszkania poszły na piec do wypalania gliny. Teraz w sielskim domu za błękitną bramą spełniają się jej marzenia: o rodzinie i twórczej pracy.

Po studiach w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu przez kilka lat prowadziłam zajęcia plastyczne dla dzieci w klubach osiedlowych w Kielcach. Dużo
satysfakcji, mało pieniędzy. Przeniosłam się do Domu Środowisk Twórczych. Urządzałam wystawy. Pewnego dnia zjawił się tam Jurek, mój przyszły mąż. Zorganizowaliśmy pokaz jego obrazów. Potem wybuchło między nami uczucie. Paliło nas, aby zrobić coś razem, po swojemu. Bez etatów i szefów. Może ceramika? Jurek marzył o wspólnej pracowni... Zaryzykowałam. Rzuciłam pracę i sprzedałam mieszkanie. Przy nim czułam się bezpiecznie, a w sprawach artystycznych dogadywaliśmy się bezbłędnie.

Musiało się udać

Zamieszkaliśmy skromnie, w wiejskiej chacie męża, 30 km od Kielc. Zainstalowaliśmy piec do wypalania gliny, który kosztował tyle, co moje mieszkanie. Nie było odwrotu, musiało się udać. Wygrzebywałam z pamięci to, czego w szkole nauczyłam się o ceramice. Brałam do ręki pędzel - miękki, z naturalnego włosia, lekko wydłużony u nasady, dopasowywał się do mojej dłoni. Gdy napęczniałym od farby muskałam matową powierzchnię surowej gliny, czułam się spełniona i spokojna. Cieniutkie pędzelki zostawiałam na deser. Delikatnie obrysowywałam kontury wzorów, nakładałam na nie szkliwo - i do pieca. Oczekiwanie na efekt jest zawsze ekscytujące. Nie ma pewności, co z niego wyjdzie. Raz jest rozczarowanie, a raz zachwyt, że powstało bajecznie kolorowe cudo.

Moje wypalanki napełniają dom kolorami

Najwięcej jest dzbanów, talerzy i kubków. Mocne barwy cieszą oko. Lubię, gdy spod zupy na talerzu wyłania się listek, a spod sznycla róża. Kolorów naczyń nie dobieram do dań, jednak mój kubek do kawy musi być tęczowy – wtedy od samego rana człowiek się uśmiecha. Najbardziej dumna jestem z pieca w kuchni. Takiego nie ma nikt. Ludzie z naszej wsi przychodzą go podziwiać. Koleżanki z miasta, zaganiane na co dzień, dzwonią: „Słuchaj, już nie mogę, muszę u ciebie trochę polepić”. Przyjeżdżają, zakładają fartuchy, lepią, malują, a ja to wypalam. „Jak wam dobrze” - powtarzają. A my właśnie sadzimy pierwszą winorośl. Na wino dla siebie i dla nich.

Każda kobieta ukrywa w sobie pasję, jestem o tym przekonana. Czasem urządzam babskie spotkania w ogrodzie i koleżanki się zwierzają, że chciałyby coś robić, ale nie wiedzą, jak zacząć. Nie mam recepty na cudze szczęście. Mogę im jednak dodać odwagi, opowiadając o swoim.

Iwona Jarmołowicz i jej mąż Jerzy pokazują w Warszawie swoją ręcznie robioną ceramikę. Można ją obejrzeć i kupić w Galerii Opera, przy ul. Freta 14.

Zobacz również

maluje? świetne!

oceń:

lubię

1%

nie lubię

99%

Pani Iwona maluje swoje szczęście/ czytaj życie/ bajecznie kolorowo. Każdy malunek ma swoją kreskę i kolor, a przy tym jest niepowtarzalny. Dobrze jest mieć w domu takie przedmioty malowane sercem. Ja swoje maluję igłą, no i nie taką skalę, jak pani Iwona. Piękna ceramika.

oceń:

lubię

1%

nie lubię

99%

Czy drabina jest modnym akcentem do nowoczesnych wnętrz?
Czy drabina jest modnym akcentem do nowoczesnych wnętrz?

Czy staroświecka i techniczna drabina jest dobrym rozwiązaniem do współczesnego salonu? Czy dobrze wygląda w domowej biblioteczce? Co sądzicie o drabinie jako designerskiej półce i wieszaku w...

Pogotowie stylistyczne
Eliza
Eliza - stylista

Lubię, gdy wnętrza mają potencjał

Dekoracje salonu w kolorze pomarańczowym
Brązowe meble i szare ściany: jaki kolor dodatków wybrać?

Witam! W salonie mam meble troszeczkę ciemniejsze od tych: http://www.tradefurniturecompany.co.uk/dakota-furniture/dakota-dark?zenid=fb114a34e55af85ef62e3b332a81e889, brązową kanapę i zielone (dwa ...

Okularniczka
Dzień dobry! Połączenie zieleni i brązu we wnętrzach jak najbardziej się sprawdza. Jeśli chciałaby Pani odświeżyć wnętrze i zmienić kolorystykę, to jak najbardziej ...
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Świetna, tania doniczka!

  Postanowiłam wykorzystać plastikowy pojemnik po kapsułkach piorących -tak teraz popularnych w każdym domu...Tworząc swój balkonik potrzebne były mi małe wąskie doniczki(ponieważ balkonik jest mały i wąski).Wpadłam na pomysł,aby wykorzystać plastikowe...

 • Pomysł na nowoczesną łazienkę z umywalką podwójną

  Umywalka podwójna zrealizowana na wymiar przez manufakturę Luxum, z szufladami obłożonymi naturalnym fornirem. Taką umywalkę łatwo jest dostosować do wnęk i na potrzeby konkretnego miejsca.

 • Umywalka, ceramika, wanna

  Witam, chciałbym przedstawić mój pomysł na wyposażenie łazienki w tak modny sposób jakim jest beton architektoniczny przy nowych trendach ma to innowacyjne zastosowanie.