Kwiaty do skrzynek balkonowych. Najlepsze kwiaty na balkon. Co posadzić w dużej donicy na tarasie?

2024-04-26 15:48

Wybierając kwiaty do skrzynek balkonowych, zacznij od określenia położenia balkonu. Nie każda roślina będzie dobrze czuła się na chłodnym i ciemnym balkonie północnym lub słonecznym balkonie południowym. Rośliny do skrzynek balkonowych dobierzmy na podstawie ich wymagań i potrzeb. Jakie są najlepsze kwiaty na balkon, a co posadzić w dużej donicy na tarasie?

Spis treści

 1. Jak przygotować donice pod kwiaty?
 2. Jak sadzić kwiaty w skrzynkach balkonowych?
 3. Co najlepiej posadzić na balkonie? Najlepsze kwiaty do skrzynek balkonowych
 4. Co posadzić w dużej donicy na tarasie?
 5. Kwiaty do skrzynek balkonowych. Zdjęcia
 6. Kwiaty na balkon wschodni. Jakie rośliny posadzić od strony wschodniej?

Jak przygotować donice pod kwiaty?

Zanim posadzimy kwiaty do skrzynek balkonowych, bardzo ważne jest, by odpowiednio przygotować podłoże. Jak to zrobić prawidłowo? Oto instrukcja krok po kroku:

 • KROK 1: Odrobinę ziemi wsypujemy na dno skrzynki, by zasklepić otwory drenujące.
 • KROK 2: Do skrzynki wysypujemy drenaż, którym może być żwir, grys, drobne kamyki, keramzyt.
 • KROK 3: Warstwę drenażu możemy przykryć siatką by podłoże, które będziemy wysypywać, nie zmieszało się.
 • KROK 4: Wsypujemy podłoże. Do skrzynek balkonowych należy stosować podłoże organiczne dobrze utrzymujące wodę oraz powietrze, np. torf wysoki wymieszany z perlitem, korą i dobrze rozłożonym obornikiem.

Jak sadzić kwiaty w skrzynkach balkonowych?

Przed wysadzeniem kwiatów do skrzynek balkonowych dobrze je podlewamy lub wstawiamy do naczynia z wodą na 5 minut, by namoczyć bryłę korzeniową. Po wyjęciu z doniczek, rośliny sadzimy do skrzynek. Przestrzenie między nimi wypełniamy podłożem, by nie powstały kieszenie powietrzne, ale nie ubijamy.

Na powierzchni pozostawiamy pewną przestrzeń, która przy podlewaniu nie pozwoli na wypływanie wody ze skrzynek balkonowych. Początkowo kwiaty posadzone w skrzynkach podlewamy rzadziej, w miarę rozwoju systemu korzeniowego i masy zielonej zwiększamy i podlewamy obficie codziennie lub co drugi dzień, szczególnie gdy jest mocne i długotrwałe nasłonecznienie.

Pamiętajmy o nawożeniu kwiatów balkonowych, które może być stosowane wraz z podlewaniem (1-2 razy tygodniu) lub w postaci granulatów o spowolnionym działaniu (koniec kwietnia/początek maja). Przekwitnięte kwiatostany roślin balkonowych usuwamy.

Co najlepiej posadzić na balkonie? Najlepsze kwiaty do skrzynek balkonowych

Wybierając rośliny balkonowe, kierujemy się najczęściej upodobaniami, warunkami, jakie panują na balkonie i jego wielkością. Dlatego warto przemyśleć swój wybór. W skrzynkach balkonowych zawieszonych na balustradzie ładnie prezentują się rośliny o zwisających pędach, np.: 

Rośliny te szybko się rozrastają, tworząc wspaniałe kaskady kwiatów lub ozdobnych liści, które efektownie ozdabiają nasz balkon. W miejscach wietrznych lepiej posadzić do skrzynek rośliny niższe, takie jak:

Rośliny balkonowe w skrzynkach możemy dowolnie łączyć, tworząc spójne kompozycje kolorystyczne i o zbliżonym kształcie, jak również na zasadzie kontrastu np. czerwone zwisające pelargonie w połączeniu ze srebrnym starcem lub czerwone szałwie o wzniesionym kwiatostanie, przypominającym płomienie ognia, w połączeniu z bakopą zwisającą z białymi kwiatuszkami i charakterystycznym, ziołowym zapachem.

Dobrze prezentują się w skrzynkach posadzone z tyłu rośliny o wzniesionym pokroju, takie jak koleus czy lwie paszcze, a z przodu mocno rozrastające się niższe rośliny i zwisające np. heliotrop, petunie, lobelie zwisające.

Nasza rada: Przy tworzeniu kompozycji roślin w skrzynce balkonowej pamiętajmy, by nie łączyć ze sobą roślin o niskich wymaganiach wodnych, z tymi które potrzebują dużo wilgoci.

Co posadzić w dużej donicy na tarasie?

Te rośliny sprawdzą się dużych skrzynkach lub donicach na tarasie:

 • trawy ozdobne
 • begonia
 • tawułka
 • drzewka owocowe: np. miniaturowe jabłonie lub wiśnie, rajskie jabłonie
 • róża
 • robinia akacjowa
 • klon palmowy
 • bzy lilaki
 • rośliny iglaste

Kwiaty do skrzynek balkonowych. Zdjęcia

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa

Kwiaty na balkon wschodni. Jakie rośliny posadzić od strony wschodniej?

#MuratorOgroduje: Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany