Tapeta papierowa? A może winylowa? Rodzaj tapety należy dobrać do funkcji użytkowej danego pomieszczenia, dlatego też nie każdy rodzaj tapety sprawdzi się w kuchni czy łazience. To samo tyczy się przedpokojów i pokojów dziecięcych. Zanim zabierzesz się za tapetowanie ścian, sprawdź, jaki rodzaj tapety najlepiej nadaje się do urządzanego przez ciebie wnętrza.

Tapetowanie ścian: jaka tapeta sprawdzi się w kuchni i łazience?

We wnętrzach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka, najlepiej sprawdza się tapeta winylowa. Jej spód zrobiony jest z papieru, a wierzch z winylu (płaskiego lub spienionego), jest więc odporna na oddziaływanie wody, a nawet ognia. Winyl płaski jest dość cienki, ale odporny na uszkodzenia i zrysowania, z kolei winyl spieniony jest grubszy, dzięki czemu lepiej maskuje nierówności ścian, jednak o wiele łatwiej się ściera i zarysowuje. Do tego typu pomieszczeń nadają się również tapety z włókna szklanego. One również są odporne na wilgoć i ogień, w dodatku ich cechą charakterystyczną jest struktura przypominającą tkaninę, dzięki której bez problemu można je malować. Minusem tapet z włókna szklanego jest fakt, że dość trudno jest je wymienić – odchodzą razem z tynkiem. W kuchni i łazience nie należy kłaść tapet papierowych oraz tapet typu rauhfaser. Są one wykonane z papieru, a co za tym idzie – bardzo podatne na działanie wilgoci.

Tapetowanie ścian: która tapeta będzie najdłużej czysta?

W korytarzach, pokojach dziecięcych i innych intensywnie eksploatowanych wnętrzach, w których ściany są szczególnie narażone na uszkodzenia i zabrudzenia, najlepiej radzą sobie tapety winylowe i tapety z włókna szklanego. Są to tapety, które najłatwiej jest utrzymać w czystości, ze względu na ich odporność na wodę – wystarczy zmyć je wilgotną gąbką czy szmatką. W tego typu pomieszczeniach również nie zaleca się używania tapet papierowych oraz tapet rauhfaser. Nadają się one natomiast do tapetowania takich pomieszczeń jak pokój dzienny czy sypialnia. Jeśli jesteś zmarźlakiem lub wyjątkowo drażnią cię dźwięki dochodzące z zewnątrz, postaw na tapetę na flizelinie, czyli tapetę winylową lub papierową podklejoną warstwą flizeliny. Tapety flizelinowe są ciepłe i doskonale tłumią hałas.