Transformersy z krainy jawy i snów

 Transformersy z krainy jawy i snów

Fot. Shutterstock

Zmieniają się w okamgnieniu i stoją na straży domowej przestrzeni, dbając o efektywne wykorzystanie każdego metra kwadratowego. Współczesne łóżka i sofy potrafią nie tylko utulić do snu…

Łóżka coraz częściej prezentuje się dziś jako wszechstronnie wyposażone wyspy, a nowe wcielenia znanych z dawnych lat wersalek i amerykanek dumnie określa się jako wielofunkcyjne sofy z opcją spania. Zmieniło się jednak nie tylko nazewnictwo, lecz także sposób postrzegania i użytkowania mebli wypoczynkowych. Zyskały one bowiem nowe mechanizmy działania, materiały pokryciowe i innowacyjne udogodnienia. Regulowany kąt nachylenia oparcia czy wysuwany podnóżek nie uchodzą już obecnie za fanaberię, lecz jeden z czynników decydujących o codziennym komforcie korzystania z wyposażenia. Dzięki tego typu funkcjonalnościom współczesne transformersy skupiają rozmaite domowe aktywności. Można na nich leżeć, czytać, oglądać telewizję, jeść, pracować, przyjmować gości, a nawet przechowywać w nich rzeczy. Dają one możliwość elastycznego użytkowania i aranżowania pomieszczenia. Cel jest oczywisty: ma być wygodnie!

NOWE OCZEKIWANIA

Duże łóżko, dwa stoliki nocne i szafa wnękowa to standard wyposażenia niemal każdej sypialni. Pod warunkiem, że się ją ma… Nie zawsze jednak jest gdzie wstawić obszerny stelaż z materacem oraz efektownym zagłówkiem. Wielofunkcyjne łóżka i sofy są wtedy niezastąpione. Odpowiadają one szczególnie wymaganiom tych, którzy wykorzystują ograniczoną przestrzeń na wiele sposobów. Dostosowanie do indywidualnego stylu życia to obok kompaktowości jeden z najważniejszych celów, jakie stawia się obecnie designerom. Z jednej strony rozsądek podpowiada, by wybierać meble trwałe o uniwersalnym wzornictwie, których nie będzie trzeba wymieniać zbyt szybko, z drugiej – innowacyjne, wyposażone w szereg wygód. Ideałem są meble modułowe i z wymiennymi elementami, które dzięki odpowiednim akcesoriom można dostosować do swoich bieżących potrzeb czy zainteresowań.

 Transformersy z krainy jawy i snów2

Fot. materiały prasowe VOX

ŁÓŻKO JAK WYSPA

Branża mebli wypoczynkowych nie pozostaje obojętna na nowe oczekiwania, a niektóre współczesne łóżka nie bez przyczyny określa się jako wielofunkcyjne wyspy. Od strony wezgłowia bywają one łączone z regałem na książki, w ramie kryją półki i szuflady – nie tylko na pościel, lecz także ubrania czy niewielki sprzęt sportowy. Wznoszące się pod sufit stelaże wyposażone w uchwyty tworzą nowe możliwości przechowywania. Można zamontować na nich wieszaki, drążki do ćwiczeń, doniczki z kwiatami, a nawet hamak. Zainstalowanie specjalnych drabinek pozwala zawiesić na konstrukcji łóżka telewizor czy głośniki, a specjalna dostawka ułatwia świeżo upieczonym rodzicom kontakt z niemowlęciem, które może spać bliżej nich w dołączanej do ramy łóżka kołysce. Takie rozwiązanie oferują Meble VOX (kolekcja 4 You by Vox). Wielofunkcyjne modele są do zamówenia także u projektantów. O tym, że łóżko może stać się centrum domowego życia, przekonuje biuro projektowe Spamroom. Plus One Berlin to projekt niewielkiej przestrzeni z ogromnym łożem na podeście, w którym kryją się szuflady i dodatkowe siedzisko, a nawet dość szeroki blat, przy którym można zjeść. (...)

Ciąg dalszy w katalogu "Urządzamy dom i mieszkanie" 2017/2018.

Ocena: 0
Tekst: Magda Kowalczyk Zdjęcia: Shutterstock

POLECANE ARTYKUŁY