Kalendarz ogrodnika na sierpień. Jakie prace ogrodowe trzeba teraz wykonać?

2022-08-02 9:18

Kalendarz ogrodnika na sierpień, obok zbierania plonów owoców i warzyw, przewiduje m.in. przycinanie krzewów i formowanie koron drzew, przesadzanie i dzielenie wielu bylin, usuwanie wilków w sadzie. Ale sierpień w ogrodzie to także czas na nowe nasadzenia oraz pobieranie sadzonek. Co konkretnie trzeba lub warto zrobić w ogrodzie w sierpniu?

Kalendarz ogrodnika na sierpień. Jakie prace ogrodowe trzeba teraz wykonać?
Autor: Getty Images Kalendarz ogrodnika na sierpień. Jakie prace ogrodowe trzeba teraz wykonać?

Spis treści

  1. Kalendarz ogrodnika na sierpień: rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny
  2. Kalendarz ogrodnika na sierpień: drzewa, krzewy i żywopłoty
  3. Obejrzyj galerię! Zobacz krzewy ozdobne do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach
  4. Kalendarz ogrodnika na sierpień: sad, warzywnik i ogródek ziołowy
  5. Kalendarz ogrodnika na sierpień: rośliny balkonowe i doniczkowe
  6. Zainspiruj się naszą galerią! Zobacz najpiękniejsze wnętrza, w których lato trwa cały rok
  7. Kalendarz ogrodnika na sierpień: trawnik i oczko wodne

Sierpień w ogrodzie to wiele przyjemności! Do największych należy regularne zbieranie owoców z krzewów i drzew. Miło jest też usuwać przekwitłe kwiaty – wiele roślin jednorocznych dzięki temu wypuszcza nowe pąki, a część bylin (wśród nich róże) może powtórzyć kwitnienie jesienią. Jest też kilka ważnych spraw, o których przypomina kalendarz ogrodnika na sierpień. Oto one!

Kalendarz ogrodnika na sierpień: rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny

Wszystkie rośliny jednoroczne i dwuletnie, a także bardziej wrażliwe na przesuszenie byliny, regularnie podlewamy – w okresie upałów nawet codziennie.

Ponadto systematycznie usuwamy przekwitłe kwiatostany roślin jednorocznych, bylin oraz róż. Jednym gatunkom przedłuży to czas kwitnienia, inne będzie stymulować do powtórzenia go jesienią.

Pierwsze dni sierpnia to także dobry czas na przycięcie lawendy – dzięki temu pięknie się rozkrzewi.

W sierpniu warto ponadto dzielić kępy bylin kwitnących wiosną oraz w pierwszych tygodniach lata, takich jak fiołki, liliowce, rojniki lub rozchodniki. W ten sposób łatwo odmłodzić rośliny, a także uzyskać darmowe sadzonki.

Kalendarz ogrodnika na sierpień: drzewa, krzewy i żywopłoty

W sierpniu kończymy zasilanie drzew liściastych, krzewów liściastych oraz iglaków nawozami azotowymi, aby tegoroczne przyrosty zdążyły zdrewnieć przed zimą.

W przypadku krzewów iglastych (jak cyprysik, jałowiec, tuja) z pędów tych możemy pobrać sadzonki. Powinny mieć ok. 6-10 cm długości, a na końcu tzw. piętkę, czyli cząstkę starszego pędu. Po zanurzeniu w ukorzeniaczu sadzonki najlepiej umieścić w naczyniu z torfem.

Obejrzyj galerię! Zobacz krzewy ozdobne do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach

Przez cały sierpień możemy z powodzeniem sadzić iglaki (drzewa i krzewy) oraz zimozielone krzewy liściaste uprawiane dotąd w pojemnikach. Te ostatnie przez kilka dni po posadzeniu należy naprawdę obficie podlewać. Z kolei krzewy i drzewa z odkrytym korzeniem (uprawiane dotąd w gruncie) sadzi się albo jesienią, albo wczesną wiosną.

Pod koniec sierpnia po raz ostatni w tym roku przycinamy krzewy liściaste (jak glicynia, jaśminowiec czy żylistek), pnącza i krzewinki. Dzięki temu ich młode pędy będą miały szansę zdrewnieć przed nadejściem zimy.

Kalendarz ogrodnika na sierpień: sad, warzywnik i ogródek ziołowy

Sierpień to czas, gdy dojrzewają letnie odmiany jabłek, gruszek, śliwek i brzoskwiń. Zbieramy je regularnie. A te, które przedwcześnie spadną, niszczymy, aby nie stały się zarzewiem chorób.

Ponadto w sierpniu w sadzie usuwamy wilki, czyli młode pędy wyrastające pionowo w górę. Dzięki temu drzewo zaoszczędzi sił witalnych, a do dojrzewających owoców będzie docierało więcej słońca. W tym czasie również formujemy korony młodych drzew w sadku – usuwamy gałęzie wybujałe, nadmiernie rozrośnięte i konkurujące z przewodnikiem.

Ważne, by w sierpniu zakończyć zasilanie drzew i krzewów owocowych nawozami azotowymi. Dzięki temu ich młode gałązki będą miały szansę zdrewnieć przed zimą.

W sierpniu w warzywniku dojrzewa fasolka szparagowa, a także wiele roślin dyniowatych (dynia zwyczajna, cukinia, kabaczek, ogórki). Pod koniec miesiąca można zbierać uprawiane w gruncie melony i arbuzy. Gdy zwolnią miejsce na grządkach, warto tam posiać warzywa na zbiór jesienny (np. rzodkiewka, koper, kapusta pekińska).

W drugiej połowie lata nadal trzeba pamiętać o wietrzeniu szklarni i tunelu oraz o cieniowaniu prowadzonych w nich upraw. Nadmiernie wysoka temperatura hamuje wzrost roślin, sprzyja chorobom, może spowodować zrzucanie kwiatów.

Kalendarz ogrodnika na sierpień: rośliny balkonowe i doniczkowe

W sierpniu wszystkie rośliny balkonowe i doniczkowe regularnie podlewamy – zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem poszczególnych gatunków, ale w czasie upałów częściej (bardziej wrażliwe nawet codziennie).

Przy okazji obserwujemy je uważnie – sierpień to czas, gdy mogą się na nich pojawić mszyce lub przędziorki. Jeśli tak, w bezwietrzny dzień po zachodzie słońca musimy wykonać odpowiedni oprysk.

Zainspiruj się naszą galerią! Zobacz najpiękniejsze wnętrza, w których lato trwa cały rok

Rośliny doniczkowe kwitnące w sierpniu, a przede wszystkim rośliny balkonowe regularnie czyścimy z przekwitłych kwiatów – dzięki temu chętniej wypuszczą nowe. Tę grupę roślin możemy nadal regularnie nawozić, musimy je też oczywiście systematycznie podlewać.

Kalendarz ogrodnika na sierpień: trawnik i oczko wodne

W sierpniu trawę kosimy wyżej, aby zbyt mocno nie przesychała. O ile nie ma w tej kwestii obostrzeń nakładanych przez władze, w okresie upałów podlewamy trawnik – najlepiej wieczorem. Dobrze jest wykorzystywać do tego zgromadzoną wodę deszczową.

Jeśli w oczku wodnym spadnie poziom wody, trzeba ją uzupełnić. To także będzie przeciwdziałało nadmiernemu rozwojowi glonów (przy niskim stanie woda bardziej się nagrzewa, co daje im znakomite warunki do wzrostu).

Jak uratować usychający trawnik?
Nasi Partnerzy polecają