Żylistek szorstki - Deutzia scabra

2022-03-25 14:52

Żylistek szorstki to krzew liściasty o ozdobnych kwiatach, dorastający do 3 m wysokości. Młodsze pędy są sztywno wyprostowane, natomiast starsze po pod ciężarem liści i bujnych kwiatostanów wyginają się  łukowato. Kora na młodych pędach jest jasnobrązowa, a na starszych – łuszczy się. Liście żylistka szorstkiego są wydłużone, ząbkowane, pokryte szorstkimi włoskami, osiągają do 12 cm długości.

Żylistek szorstki
Autor: www.thinkstockphotos.com Żylistek szorstki

Spis treści

  1. Żylistek szorstki - kwiaty
  2. Żylistek uprawa
  3. Żylistek cięcie

Żylistek szorstki - kwiaty

Żylistek szorstki kwitnie w czerwcu i lipcu. Liczne, drobne białe kwiaty – największa ozdoba krzewu – są zebrane w gęste wiechowate kwiatostany. Kwiaty u gatunku są pojedyncze, ale w sprzedaży spotyka się najczęściej odmiany, które mają kwiaty pełne o barwie białej bądź różowej. Żylistek szorstki kwitnie na zeszłorocznych pędach.

Żylistek uprawa

Żylistek szorstki nie jest trudny w uprawie. Wymaga stanowiska osłoniętego, słonecznego bądź półcienistego (w miejscach bardziej zacienionych będzie kwitł mniej obficie). Krzew żylistka płytko się korzeni, przez co jest narażony na brak wilgoci podczas suchego lata. Dlatego krzew najlepiej sadzić w glebie, która dobrze utrzymuje wilgoć - nie może być ona jednak podmokła. Aby krzewy dobrze rosły, warto je nawozić je co roku dobrze rozłożonym kompostem. Latem, przy braku opadów, roślinę trzeba nawadniać.

Żylistek szorstki nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego powinien być sadzony w miejscach osłoniętych, a na zimę warto krzew okopczykować (podobnie jak kopczykuje się krzewy róż). Ale nawet gdy roślina przemarznie zimą, to łatwo odrośnie, bowiem ma zdolność do szybkiej regeneracji. Żylistek jest też podatny na wiosenne przymrozki (warto okryć krzew agrowłókniną, gdy zapowiadane są przymrozki).

Pod żylistkiem nie należy sadzić żadnych innych roślin (bo będą rywalizowały z nim o wodę).Gatunek żylistka szorstkiego rozmnaża się przez nasiona, natomiast jego odmiany – przez sadzonki półzdrewniałe i zdrewniałe.

Żylistek cięcie

Żylistek szorstki należy systematycznie przycinać. Przez pierwsze 3 lata pędy ścina się tuż nad pierwszym nowym rozgałęzieniem. W kolejnych latach warto wycinać przy samej ziemi najstarsze pędy. Ponieważ żylistek kwitnie na pędach zeszłorocznych, cięcie należy wykonać zawsze tuż po kwitnieniu.

Żylistek szorstki najlepiej prezentuje się posadzony pojedynczo, ale można go także sadzić w grupach.

Poznaj też żylistek szorstki 'Candidissima'

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 3 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Jak sadzić drzewa i krzewy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE