Grusza - Pyrus communis

2022-04-11 14:32

Grusza to drzewo z rodziny różowatych (Rosaceae). Rodzaj grusza (Pyrus) zawiera od 30 do 60 gatunków.

Spis treści

  1. Drzewo grusza
  2. Grusza uprawa
  3. Kwiat gruszy
  4. Gruszki - owoce gruszy

 W ciągu liczącej blisko 30 wieków uprawy gruszy, wyselekcjonowano kilka tysięcy odmian uprawnych polecanych zarówno do uprawy amatorskiej, jak i towarowej. W naturze większość gatunków rośnie w górach i na wyżynach z wyjątkiem Pyrus communis, który występuje na równinach Europy Środkowej i Wschodniej.

Drzewo grusza

Grusza lubi gleby żyzne, przepuszczalne i ciepłe, o lekko kwaśnym odczynie. Drzewo osiąga do 20 m wysokości, często ma krzywy pień. Żyje do 150 lat. Korona zwykle rozwinięta jednostronnie, u starszych drzew kopulasta. Drewno niezróżnicowane na biel i twardziel, czerwonobrązowe, z dobrze widocznymi słojami rocznymi, twarde i ciężkie.Pęd sztywny, w górnej części kanciasty, lekko łukowaty. Na pędach starszych długie, rozgałęzione ciernie z krótkopędami.Liście skrętoległe, spiczasto-jajowate, sztywne, drobno piłkowane, z 8 parami nerwów bocznych nieznacznie wypukłych od spodu, z wierzchu błyszczące, ciemnozielone; od spodu jaśniejsze, nagie. Ogonki zwykle dłuższe niż liście.

Drewno gruszy używane jest do wyrobu przyrządów kreślarskich, instrumentów muzycznych (fortepiany), w meblarstwie m.in. do produkcji sklejki i boazerii.

Grusza uprawa

Grusza preferuje glebę głęboko uprawioną, zasobną w składniki mineralne. Stanowisko przeznaczone do uprawy gruszy powinno być zaciszne i ciepłe. Na jedno drzewo należy przeznaczyć od 5 do 12 m2. Grusza najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Korzystniejsze jest sadzenie w szpalerze, wówczas owoce lepiej dojrzewają i zbiory są obfitsze. Odpowiednie formowanie przyspiesza wejście roślin w owocowanie i poprawia zdrowotność drzew, koronę należy regularnie prześwietlać.Grusza nie znosi nadmiaru wody, ale podczas suszy trzeba ją regularnie, ale niezbyt obficie podlewać. W przeciwnym razie owoce będą małe i mało soczyste.Uprawiane w naszych ogrodach grusze rozmnażane są głównie przez szczepienie.

Kwiat gruszy

Kwiaty gruszy są białe z czerwonymi pylnikami, mają około 3 cm średnicy. Pojawiają się równocześnie z rozwojem liści w kwietniu lub na początku maja. Grusza zawiązuje owoce po zapyleniu pyłkiem innej odmiany. Należy więc pamiętać o odpowiednim zapylaczu (wskazane jest sadzenie w pobliżu innej odmiany zapylającej).

Gruszki - owoce gruszy

Owoce – gruszki – są osadzone na długich szypułkach, w zależności od odmiany maja barwę od zielonej do żółtej, czasem z czerwonym rumieńcem lub całe czerwone. Owoce są twarde, cierpkie, zawierają liczne komórki sklerenchymatyczne. Nadają się do bezpośredniego spożycia, wytwarza się z nich soki i napoje, używane są także jako dodatki do ciast i innych wyrobów. Gruszki, w porównaniu z innymi owocami, zawierają mało witamin oraz składników mineralnych (wapń, potas, magnez i fosfor). Obecne w gruszkach olejki eteryczne nadają im typowy aromat i smak.

W Polsce w produkcji towarowej największe znaczenie mają trzy odmiany: ‘Konferencja’, ‘Lukasówka’ i ‘Faworytka’. Do uprawy amatorskiej najbardziej przydatne są odmiany wczesne i odporne na choroby, takie jak ‘Bonkreta Wiliamsa’, ‘Konferencja’, ‘Carola’.

Poznaj odmiany gruszy:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość do 20 m
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój nieregularny
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE