Grusza 'Faworytka' ('Klapsa') - Pyrus communis

2020-07-16 15:52
Grusza 'Faworytka' ('Klapsa')
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Grusza 'Faworytka' ('Klapsa')

Grusza 'Faworytka', zwana również jako grusza 'Klapsa' to jedna z najpopularniejszych odmian gruszy, uprawiana we wszystkich częściach świata strefy umiarkowanej, także w Polsce, gdzie jest jedną z najbardziej atrakcyjnych, deserowych odmian letnich gruszy.

Grusza 'Faworytka', zwana również jako grusza 'Klapsa' to amerykańska odmiana gruszy, otrzymana przez Clappa (stąd nazwa), prawdopodobnie z nasion Topki Pękatej (najprawdopodobniej 'Faworytka' to mieszaniec Topki Pękatej z Bonkretą Williamsa').

>>Przeczytaj też: Gruszki z własnego ogrodu. Jak uprawiać grusze

Grusza 'Faworytka' -  odmiana gruszy

Grusza 'Faworytka' rośnie silnie tworząc szerokostożkową, luźną koronę, o silnie zwisających gałązkach (w starszym wieku). Owocowanie rozpoczyna średnio wcześnie, zwykle w 6-tym roku po posadzeniu. Owocuje na ogół corocznie i bardzo obficie. Najlepiej rośnie i owocuje glebach żyznych i głębokich, szczepiona na gruszy kaukaskiej. Na podkładce z pigwy rośnie źle, w związku z tym wymaga stosowania tzw. pośredniej.Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i początek maja, choć w porównaniu do innych odmian gruszy, 'Faworytka' kwitnie dość późno i długo, a kwiaty są mało wrażliwe na wiosenne przymrozki. Odmiana średnio wytrzymała na mróz, dość wrażliwa na parcha gruszy i inne choroby.

>>Przeczytaj też: Choroby gruszy: rdza gruszy. Rdzawe plamy na liściach gruszy

Odmiana obcopylna – do obfitego owocowania przydaje się sąsiedztwo odmian zapylających, np. ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Dobra Ludwika’, 'Bera Boska', ‘Komisówka’. Sama zaś jest doskonałym zapylaczem dla bardzo wielu odmian grusz.

>>Przeczytaj też: Grusze: przycinanie gruszy. Kiedy i jak ciąć grusze w ogrodzie

Gruszka 'Klapsa'

Jest to odmiana letnia – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą około połowy sierpnia. Gruszki mają grubą, lekko błyszczącą, zielonkawożółtą skórkę, z brązowoczerwonym, rozmytym, punktowym rumieńcem i zielonymi, drobnymi przetchlinkami. Szerokojajowate, symetryczne owoce są duże lub bardzo duże i wyrównane co do wielkości (9 x 7 cm), osiągają masę ponad 200 g. Ich bardzo smaczny miąższ jest żółtawobiały, soczysty, drobnoziarnisty, masłowaty.W przechowalni gruszki można przechowywać około 10 tygodni (w temperaturze -1 stopni Celsjusza).Ze względu na jedne z najsmaczniejszych owoców deserowych, doskonałych również na susze i przetwory odmiana może być z powodzeniem uprawiana w ogrodach przydomowych i działkowych. Pamiętać jedynie należy o regularnej kontroli zdrowotności drzew i stosowaniu ewentualnych zabiegów ochrony roślin na parch i inne choroby.

>>Przeczytaj też: Grusze w ogrodzie - grusze letnie, jesienne, zimowe - najlepsze odmiany

Poznaj inne odmiany gruszy:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 6 m
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień