Grusza 'Red Faworytka' ('Starkrimson') - Pyrus communis

2020-07-16 15:52

'Red Faworytka', zwana również jako 'Starkrimson' to czerwony sport odmiany 'Faworytka'. Odmiana została odnaleziona w USA, w 1939 roku.

Grusza 'Red Faworytka' ('Starkrimson')
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Grusza 'Red Faworytka' ('Starkrimson')

Grusza 'Red Faworytka' ('Starkrimson') rośnie silnie, tworząc szerokostożkową, luźną koronę, o silnie zwisających gałązkach (w starszym wieku). Owocowanie rozpoczyna średnio wcześnie, zwykle w 6 roku po posadzeniu, owocują na ogół corocznie i bardzo obficie.Grusza 'Red Faworytka' ('Starkrimson') to odmiana średnio wytrzymała na mróz, dość wrażliwa na parcha i inne choroby. Najlepiej rośnie i owocuje glebach żyznych i głębokich, szczepiona na gruszy kaukaskiej. Na podkładce z pigwy rośnie źle, w związku z tym wymaga stosowania tzw. pośredniej.Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i początek maja, choć w porównaniu do innych odmian gruszy, 'Red Faworytka' kwitnie dość późno i długo, a kwiaty są mało wrażliwe na wiosenne przymrozki.

Grusza 'Red Faworytka' ('Starkrimson') to odmiana obcopylna – do obfitego owocowania przydaje się sąsiedztwo odmian zapylających, np. ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Dobra Ludwika’, 'Bera Boska', ‘Komisówka’. Sama zaś jest doskonałym zapylaczem dla bardzo wielu odmian grusz.Grusza 'Red Faworytka' ('Starkrimson') to odmiana letnia – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą około połowy sierpnia, kilka dni później od 'Faworytki'.Gruszki mają grubą, lekko błyszcząca , czerwoną skórkę (chimera epidermalna). Szerokojajowate, symetryczne owoce są duże lub bardzo duże i wyrównane co do wielkości (9 x 7 cm), osiągają masę ponad 200 g. Ich bardzo smaczny miąższ jest żółtawobiały, soczysty, drobnoziarnisty, masłowaty.W przechowalni gruszki można przechowywać około 10 tygodni (w temp. -1 stopni Celsjusza).Ze względu na jedne z najsmaczniejszych owoców deserowych, doskonałych również na susze i przetwory odmiana może być z powodzeniem uprawiana w ogrodach przydomowych i działkowych. Pamiętać jedynie należy o regularnej kontroli zdrowotności drzew i stosowaniu ewentualnych zabiegów ochrony roślin na parch i inne choroby.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 6 m
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony