Grusza 'Red Faworytka'= 'Starkrimson' - Pyrus communis 'Red Faworytka' = 'Starkrimson'

2020-07-16 15:52 Agnieszka Mike-Jeziorska
grusza 'Red Faworytka' = 'Starkrimson'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

'Red Faworytka', zwana również jako 'Starkrimson' to czerwony sport odmiany 'Faworytka'. Odmiana została odnaleziona w USA, w 1939 roku.

Jej drzewa rosną silnie, tworząc szerokostożkową, luźną koronę, o silnie zwisających gałązkach (w starszym wieku). Owocowanie rozpoczynają średnio wcześnie, zwykle w 6 roku po posadzeniu, owocują na ogół corocznie i bardzo obficie.

Odmiana średnio wytrzymała na mróz, dość wrażliwa na parcha i inne choroby. Najlepiej rośnie i owocuje glebach żyznych i głębokich, szczepiona na gruszy kaukaskiej. Na podkładce z pigwy rośnie źle, w związku z tym wymaga stosowania tzw. pośredniej.
Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i początek maja, choć w porównaniu do innych odmian gruszy, 'Red Faworytka' kwitnie dość późno i długo, a kwiaty są mało wrażliwe na wiosenne przymrozki.
Odmiana obcopylna – do obfitego owocowania przydaje się sąsiedztwo odmian zapylających, np. ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Dobra Ludwika’, 'Bera Boska', ‘Komisówka’. Sama zaś jest doskonałym zapylaczem dla bardzo wielu odmian grusz.

Odmiana letnia – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą około połowy sierpnia, kilka dni później od 'Faworytki'.
Gruszki mają grubą, lekko błyszcząca , czerwoną skórkę (chimera epidermalna). Szerokojajowate, symetryczne owoce są duże lub bardzo duże i wyrównane co do wielkości (9 x 7 cm), osiągają masę ponad 200g. Ich bardzo smaczny miąższ jest żółtawobiały, soczysty, drobnoziarnisty, masłowaty.
W przechowalni gruszki można przechowywać około 10 tygodni (w temp. -1 stopni Celsjusza).
Ze względu na jedne z najsmaczniejszych owoców deserowych, doskonałych również na susze i przetwory odmiana może być z powodzeniem uprawiana w ogrodach przydomowych i działkowych. Pamiętać jedynie należy o regularnej kontroli zdrowotności drzew i stosowaniu ewentualnych zabiegów ochrony roślin na parch i inne choroby.
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 6 m
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony