Grusza ‘Konferencja’ - Pyrus communis

2022-03-31 13:30

Grusza 'Konferencja' to angielska odmiana gruszy, jedna najpopularniejszych w zachodniej Europie, także w Polsce.

Grusza 'Konferencja'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Grusza 'Konferencja'

Spis treści

  1. Grusza 'Konferencja' - kwitnienie i owocowanie
  2. Gruszki 'Konferencja'

Jej drzewa rosną średnio silnie, tworząc wzniesioną koronę, o sztywnych, wyprostowanych konarach, z licznymi krótkopędami. Owocowanie rozpoczynają wcześnie, zwykle w 3.–4. roku po posadzeniu, owocują na ogół corocznie i bardzo obficie.

Grusza 'Konferencja' - kwitnienie i owocowanie

Kwitnienie gruszy 'Konferencja' w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i początek maja. Odmiana obcopylna – do obfitego owocowania przydaje się sąsiedztwo odmian zapylających, np. ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Dobra Szara’, ‘Komisówka’, ale nie jest konieczne, gdyż owoce często powstają bez zapylenia kwiatów (tzw. partenokarpia). Odmiana jesienna – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą na przełomie września i października. Przed zbiorem nie opadają.

Grusza 'Konferencja' to odmiana średnio wytrzymała na mróz, mało wrażliwa na inne choroby. Nie udaje się jedynie na glebach zbyt lekkich oraz ciężkich i podmokłych, na których porażana jest przez raka.

Gruszki 'Konferencja'

Gruszki mają matową, zielonkawą, ordzawioną brązowozłotawo (głównie w dolnej części) skórkę, z brązowymi przetchlinkami. Wrzecionowato wydłużone owoce zwężają się silnie w górnej części. Owoce są duże (10 x 6 cm). Ich smaczny miąższ jest żółtawobiały, soczysty, delikatny, bardzo słodki i nieco aromatyczny. W przechowalni gruszki można przechowywać do listopada, w chłodni nawet do kwietnia.

Ze względu na odporność na choroby i małe wymagania glebowe i klimatyczne odmiana może być z powodzeniem uprawiana w ogrodach przydomowych i działkowych.

Poznaj inne odmiany gruszy:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 6 m
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony