Grusza ‘Konferencja’ - Pyrus communis

2022-03-31 13:30

Grusza 'Konferencja' to angielska odmiana gruszy, jedna najpopularniejszych w zachodniej Europie, także w Polsce.

Grusza 'Konferencja'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Grusza 'Konferencja'

Spis treści

  1. Grusza 'Konferencja' - kwitnienie i owocowanie
  2. Gruszki 'Konferencja'

Jej drzewa rosną średnio silnie, tworząc wzniesioną koronę, o sztywnych, wyprostowanych konarach, z licznymi krótkopędami. Owocowanie rozpoczynają wcześnie, zwykle w 3.–4. roku po posadzeniu, owocują na ogół corocznie i bardzo obficie.

Grusza 'Konferencja' - kwitnienie i owocowanie

Kwitnienie gruszy 'Konferencja' w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i początek maja. Odmiana obcopylna – do obfitego owocowania przydaje się sąsiedztwo odmian zapylających, np. ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Dobra Szara’, ‘Komisówka’, ale nie jest konieczne, gdyż owoce często powstają bez zapylenia kwiatów (tzw. partenokarpia). Odmiana jesienna – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą na przełomie września i października. Przed zbiorem nie opadają.

Grusza 'Konferencja' to odmiana średnio wytrzymała na mróz, mało wrażliwa na inne choroby. Nie udaje się jedynie na glebach zbyt lekkich oraz ciężkich i podmokłych, na których porażana jest przez raka.

Gruszki 'Konferencja'

Gruszki mają matową, zielonkawą, ordzawioną brązowozłotawo (głównie w dolnej części) skórkę, z brązowymi przetchlinkami. Wrzecionowato wydłużone owoce zwężają się silnie w górnej części. Owoce są duże (10 x 6 cm). Ich smaczny miąższ jest żółtawobiały, soczysty, delikatny, bardzo słodki i nieco aromatyczny. W przechowalni gruszki można przechowywać do listopada, w chłodni nawet do kwietnia.

Ze względu na odporność na choroby i małe wymagania glebowe i klimatyczne odmiana może być z powodzeniem uprawiana w ogrodach przydomowych i działkowych.

Poznaj inne odmiany gruszy:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 6 m
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE