Grusza ‘Konferencja’ - Pyrus communis

2020-07-16 15:52 Agnieszka Mike-Jeziorska
Grusza 'Konferencja'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Grusza 'Konferencja'

Grusza 'Konferencja' to angielska odmiana gruszy, jedna najpopularniejszych w zachodniej Europie, także w Polsce.

Jej drzewa rosną średnio silnie, tworząc wzniesioną koronę, o sztywnych, wyprostowanych konarach, z licznymi krótkopędami. Owocowanie rozpoczynają wcześnie, zwykle w 3.–4. roku po posadzeniu, owocują na ogół corocznie i bardzo obficie.

>>Przeczytaj też: Gruszki z własnego ogrodu. Jak uprawiać grusze

Grusza 'Konferencja' - kwitnienie i owocowanie

Kwitnienie gruszy 'Konferencja' w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i początek maja.Odmiana obcopylna – do obfitego owocowania przydaje się sąsiedztwo odmian zapylających, np. ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Dobra Szara’, ‘Komisówka’, ale nie jest konieczne, gdyż owoce często powstają bez zapylenia kwiatów (tzw. partenokarpia).Odmiana jesienna – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą na przełomie września i października. Przed zbiorem nie opadają.

Grusza 'Konferencja' to odmiana średnio wytrzymała na mróz, w zasadzie nie porażana przez parcha, mało wrażliwa na inne choroby. Nie udaje się jedynie na glebach zbyt lekkich oraz ciężkich i podmokłych, na których porażana jest przez raka.

>>Przeczytaj też: Choroby gruszy: rdza gruszy. Rdzawe plamy na liściach gruszy

Gruszki 'Konferencja'

Gruszki mają matową, zielonkawą, ordzawioną brązowozłotawo (głównie w dolnej części) skórkę, z brązowymi przetchlinkami. Wrzecionowato wydłużone owoce zwężają się silnie w górnej części. Owoce są duże (10 x 6 cm). Ich smaczny miąższ jest żółtawobiały, soczysty, delikatny, bardzo słodki i nieco aromatyczny.W przechowalni gruszki można przechowywać do listopada, w chłodni nawet do kwietnia.Ze względu na odporność na choroby i małe wymagania glebowe i klimatyczne odmiana może być z powodzeniem uprawiana w ogrodach przydomowych i działkowych.

>>Przeczytaj też: Grusze w ogrodzie - grusze letnie, jesienne, zimowe - najlepsze odmiany

Poznaj inne odmiany gruszy:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 6 m
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021