Grusza 'Lipcówka Kolorowa' - Pyrus communis 'Lipcówka Kolorowa'

2020-07-16 15:52

'Lipcówka Kolorowa' to stara, francuska odmiana gruszy, otrzymana w 1857 roku. Obecnie ceniona i uprawiana w całej Europie, również w Polsce.

grusza 'Lipcówka Kolorowa'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska grusza 'Lipcówka Kolorowa'

Grusza 'Lipcówka Kolorowa' rośnie niezbyt silnie, tworząc wyniosłą, stożkową, dość luźną koronę, o lekko zwisających gałęziach. Owocowanie rozpoczyna dość wcześnie, zwykle w 4-5 roku po posadzeniu, owocują bardzo obficie, na ogół co drugi rok, ale odpowiednia pielęgnacja (m.in. przerzedzanie zawiązków) powoduje ich coroczne owocowanie.Odmiana dość wrażliwa na mróz (wymaga stanowisk bardziej zacisznych i osłoniętych niż inne odmiany grusz), całkowicie odporna na parcha. Najlepiej rośnie i owocuje , szczepiona na gruszy kaukaskiej. Na podkładce z pigwy rośnie słabo.Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i początek maja, choć w porównaniu do innych odmian gruszy, 'Lipcówka Kolorowa' kwitnie nieco wcześniej.

Grusza 'Lipcówka Kolorowa' to odmiana obcopylna – do obfitego owocowania przydaje się sąsiedztwo odmian zapylających, np. ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Faworytka’, 'Konferencja', ‘Trewinka’. Sama zaś jest doskonałym zapylaczem dla bardzo wielu odmian grusz, kwitnących w tym samym terminie.

Odmiana letnia – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą od połowy do ostatniej dekady lipca. Zbiera się je na kilka dni przed całkowitym dojrzeniem, które osiągają dość nierównomiernie, co powoduje konieczność kilkakrotnego zbioru, w kilkudniowych odstępach. Przed zbiorem owoce mogą opadać, szczególnie z drzew rosnących na lżejszych glebach. Bardzo szybko przejrzewają, kaszowacieją i pękają.Gruszki mają kruchą, lekko błyszcząca, zielonkawożółtą skórkę średniej grubości, z lekkim, czerwonopomarańczowym, rozmyto-paskowanym rumieńcem i bardzo drobnymi, szarordzawymi przetchlinkami. Jajowate owoce są wyrównane co do wielkości i kształtu (6 x 5 cm) i  osiągają masę 75g. Ich dość smaczny miąższ jest zielonkawokremowy, mało soczysty, średnioziarnisty, niezbyt słodki.Ze względu na wczesność dojrzewania i odporność na parcha, jak również na smaczny miąższ, odmiana może być z powodzeniem uprawiana w ogrodach przydomowych i działkowych.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 6 m
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE