Rojnik ogrodowy - Sempervivum hybridum

2020-07-16 15:42

Rojnik ogrodowy ma duży zasięg występowania: od Maroko po Iran, roślnie także w Alpach, Sudetach, Karpatach czy na Kaukazie. W Polsce znana jest jako roślina uprawna, ozdobna. Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae).

Rojnik ogrodowy
Autor: www.gettyimages.com Rojnik ogrodowy

Spis treści

  1. Rojnik ogrodowy - opis
  2. Rojnik ogrodowy - warunki uprawy
  3. Rojnik ogrodowy - pielęgnacja
  4. Rojnik ogrodowy - zastosowanie

Rojnik ogrodowy - opis

Rojnik ogrodowy to roślina bylinowa, sukulent. Ma zwarty, płożący się pokrój. Najczęściej osiąga od 5 do 15 cm wysokości. Ma bardzo ciekawą budowę: mięsista łodyga otoczona jest różyczkowymi liśćmi, które mają zdolność magazynowania wody. Liście - w zależności od odmiany - mogą mieć kolor zielony, niebieskozielony bądź zielony z różnokolorowym wierzchołkiem. Okres kwitnienia rojnika ogrodowego przypada od lipca do sierpnia. Czerwona lub różowe kwiaty zebrane są w małe kwiatostany i umieszczone na krótkich ogonkach. Owocem są mieszki.

Rojnik ogrodowy - warunki uprawy

Rojnik ogrodowy najlepiej rośnie w miejscu ciepłym i słonecznym, z dala od przeciągów. Podłoże powinno być średnio żyzne, lekkie i przewiewne - najlepsze będą piaszczyste i żwirowate gleby. Roślina słabo rośnie na gliniastym ciężkim podłożu. Bardzo dobrze znosi suszę oraz mróz.

Rojnik ogrodowy - pielęgnacja

Rojnik ogrodowy nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy zadbać o to, aby nie sadzić go w miejscu, do którego może spływać woda. Młode sadzonki wymagają regularnego podlewania. Roślinę rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział. Można też rozmnażać przez wysiew nasion, jednak jest to rzadziej stosowana metoda.

Rojnik ogrodowy - zastosowanie

Większość gatunków rojników, w tym ogrodowy, to podstawowe rośliny na skalniaki. Rojnik ogrodowy idealnie prezentuje się z kamieniami, dobrze wygląda np. ze smagliczką skalną, żagwinem czy starcem popielnym.

>> Przeczytaj też: Ciekawy pomysł: rośliny do wypełniania szczelin w chodnikach, schodach, murkach

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Wysokość 5 cm - 15 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój płożący
Pokrój zwarty
Pokrój lekko wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają