Rojnik ogrodowy - Sempervivum hybridum

2020-07-16 15:42

Rojnik ogrodowy ma duży zasięg występowania: od Maroko po Iran, roślnie także w Alpach, Sudetach, Karpatach czy na Kaukazie. W Polsce znana jest jako roślina uprawna, ozdobna. Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae).

Rojnik ogrodowy
Autor: www.gettyimages.com Rojnik ogrodowy

Spis treści

  1. Rojnik ogrodowy - opis
  2. Rojnik ogrodowy - warunki uprawy
  3. Rojnik ogrodowy - pielęgnacja
  4. Rojnik ogrodowy - zastosowanie

Rojnik ogrodowy - opis

Rojnik ogrodowy to roślina bylinowa, sukulent. Ma zwarty, płożący się pokrój. Najczęściej osiąga od 5 do 15 cm wysokości. Ma bardzo ciekawą budowę: mięsista łodyga otoczona jest różyczkowymi liśćmi, które mają zdolność magazynowania wody. Liście - w zależności od odmiany - mogą mieć kolor zielony, niebieskozielony bądź zielony z różnokolorowym wierzchołkiem. Okres kwitnienia rojnika ogrodowego przypada od lipca do sierpnia. Czerwona lub różowe kwiaty zebrane są w małe kwiatostany i umieszczone na krótkich ogonkach. Owocem są mieszki.

Rojnik ogrodowy - warunki uprawy

Rojnik ogrodowy najlepiej rośnie w miejscu ciepłym i słonecznym, z dala od przeciągów. Podłoże powinno być średnio żyzne, lekkie i przewiewne - najlepsze będą piaszczyste i żwirowate gleby. Roślina słabo rośnie na gliniastym ciężkim podłożu. Bardzo dobrze znosi suszę oraz mróz.

Rojnik ogrodowy - pielęgnacja

Rojnik ogrodowy nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy zadbać o to, aby nie sadzić go w miejscu, do którego może spływać woda. Młode sadzonki wymagają regularnego podlewania. Roślinę rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział. Można też rozmnażać przez wysiew nasion, jednak jest to rzadziej stosowana metoda.

Rojnik ogrodowy - zastosowanie

Większość gatunków rojników, w tym ogrodowy, to podstawowe rośliny na skalniaki. Rojnik ogrodowy idealnie prezentuje się z kamieniami, dobrze wygląda np. ze smagliczką skalną, żagwinem czy starcem popielnym.

>> Przeczytaj też: Ciekawy pomysł: rośliny do wypełniania szczelin w chodnikach, schodach, murkach

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Wysokość 5 cm - 15 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój płożący
Pokrój zwarty
Pokrój lekko wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE