Rozchodnik okazały - Sedum spectabile

2021-09-29 9:52

Rozchodnik okazały jest byliną z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Pochodzi z Chin i Japonii.

Spis treści

  1. Rozchodnik okazały opis
  2. Rozchodnik okazały uprawa

Rozchodnik okazały opis

Rozchodnik okazały składa się z kilku grubych, mięsistych, prostych, ulistnionych pędów o wysokości 30–50 cm. Podczas wegetacji ozdobą rośliny są grube i mięsiste, owalne, jasnozielone z błękitnym nalotem liście. Tworzy szerokie, poduchowate kępy o interesującym pokroju.

Rozchodnik okazały kwitnie w sierpniu i wrześniu. Liczne kwiaty mają brudnoróżową barwę, są osadzone na szczycie pędów w płaskich podbaldachach o szerokości dochodzącej do 20 cm. Szczególnie atrakcyjne są kwiaty odmian o karminowym zabarwieniu.

Rozchodnik okazały uprawa

Rozchodnik okazały jest łatwy w uprawie, może zdobić ogród cały sezon. Nawet po zakończeniu wegetacji rozchodnik jest dekoracyjny. Części nadziemne można pozostawić na zimę, aby uatrakcyjniały smutny w tym czasie ogród lub balkon – bylina ta może bowiem zimować także w pojemnikach (jest odporna na mróz). Roślina jest odporna na suszę.

Gleba do uprawy rozchodnika okazałego powinna być przeciętnie żyzna, przepuszczalna, średnio wilgotna, a stanowisko słoneczne, chociaż rośliny znoszą także półcień. Rozchodnik okazały najlepiej sadzić w większych grupach, na rabatach jednogatunkowych, na przykład w ogrodzie skalnym, zachowując rozstawę 30 x 30–40 cm. Można go stosować jako jednorodne obwódki rabat składających się z innych roślin.

Co roku wiosną należy usuwać tuż przy ziemi wszystkie zeschnięte, zeszłoroczne części nadziemne (jeśli nie uczyniono tego jesienią).

Rozchodnik okazały można rozmnażać przez podział roślin oraz przez sadzonki pędowe, rzadziej przez nasiona. Lipiec to dobry miesiąc na przesadzanie i rozmnażanie (przez podział) rozchodnika okazałego.

Poznaj inne gatunki rozchodnika:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 50 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VIII - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu