Rozchodnik hiszpański - Sedum hispanicum

2020-07-16 15:42

Rozchodnik hiszpański, zwany także rozchodnikiem sinym, to niska bylina należąca do licznej rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Wbrew swojej nazwie nie pochodzi z Hiszpanii, a z południowo-wschodniej Europy.

Rozchodnik hiszpański
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Rozchodnik hiszpański

Ze względu na niski wzrost (dorasta do 5 cm wysokości), łatwą uprawę, dużą wytrzymałość i niskie wymagania glebowe, rozchodnik hiszpański jest bardzo popularną rośliną ogrodową. Sadzony jest przede wszystkim na skalniakach, skarpach i murkach gdyż doskonale komponuje się z kamieniami i grubym żwirem.

Rozchodnik hiszpański ma mięsiste, igiełkowate zielono-niebieskie listki osadzone na płożących się pędach. Tworzy gęste poduchy, doskonale zadarniając nawet duże powierzchnie. Bardzo dekoracyjnie wyglądają rosnące obok siebie odmiany ‘Aureum’ o złotych listkach oraz ‘Glaucum; o liściach srebrnych. Gęste, kolorowe poduchy obu tych odmian rozchodnika hiszpańskiego przenikają się wzajemnie tworząc malownicze połączenie.

Rozchodnik hiszpański kwitnie dość skąpo, od czerwca do końca lipca, tworząc drobne kwiatki o różowych wierzchołkach i białych nasadach. Kwiaty osadzone są na łodyżkach do 10 cm długości.

Rozchodnik hiszpański najlepiej rośnie na miejscu słonecznym, w glebie suchej, przepuszczalnej, lekko wapiennej. Dobrze znosi mrozy i nie wymaga dodatkowego okrywania na zimę.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 5 cm - 10 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE