Przędziorek - czym jest i jak walczyć z tym szkodnikiem? Domowe sposoby na przędziorki

2024-01-17 11:47

Na swoich roślinach widzisz małe pajęczynki oraz pomarańczowe lub żółte plamki, a ich liście opadają lub nie chcą rosnąć? To może oznaczać, że roślina została zaatakowana przez przędziorka chmielowca. Po czym poznać przędziorka, jak się go pozbyć?

Spis treści

  1. Jak wygląda przędziorek chmielowiec?
  2. Jak się pozbyć przędziorka?
  3. Dobroczynek - naturalny wróg przędziorka
  4. Domowe sposoby na przędziorki
  5. Ocet na przędziorki

Jak wygląda przędziorek chmielowiec?

Przędziorek to małe roztocze, które trudno dostrzec gołym okiem. Przyczynia się do tego fakt, że szkodnik ten zwykle nie dorasta nawet do jednego milimetra i lubi przebywać pod liśćmi. Przędziorki lubią suche powietrze, dlatego najczęściej pojawiają się podczas sezonu grzewczego i na roślinach stojących w pobliżu kaloryferów. Chmielowiec szczególnie upodobał sobie bluszcz, kalateę, marantę, begonię, kroton, dracenę fikusa czy cytrusy.

Znacznie łatwiej jest jednak dostrzec rezultaty żerowania przędziorka niż samego szkodnika. Charakterystycznym objawem zainfekowania przez przędziorki są małe pajęczynki widoczne na liściach. Przędziorki żywią się sokiem z liści roślin, a liście po ich żerowaniu zwijają się, stają się suche, matowe i z szorstką fakturą. Pojawiają się na nich również żółtawe plamy.

Jak się pozbyć przędziorka?

Istnieje wiele metod pozbycia się przędziorków - od domowych sposobów, poprzez preparaty ekologiczne, aż po po środki chemiczne. Chmielowce nie lubią wilgoci, zatem według niektórych źródeł wystarczy obficie spryskać liście wodą, umyć przy pomocy opryskiwacza ciśnieniowego lub po prostu wstawić roślinę pod prysznic. Trzeba jednak uważać, aby nie przelać rośliny i nie sprawić, że jej korzenie będą gniły. W tym celu można zabezpieczyć doniczkę folią.

Pomocne może być również podniesienie wilgotności powietrza - aby zwalczyć przędziorki wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić minimum 60 procent. Można postawić donicę obok nawilżacza powietrza lub misy z kamieniami i wodą. Dobrym sposobem na zwiększenie wilgotności wokół rośliny jest także owinięcie jej foliowym workiem po dokładnym umyciu liści.

Dobroczynek - naturalny wróg przędziorka

Do walki z przędziorkami można użyć również jego naturalnego wroga. Dobroczynki kalifornijskie to drapieżne roztocza żywiące się przędziorkami. Można je kupić w odpowiednio przygotowanych saszetkach, które zawiesza się na zainfekowanej roślinie.

Dobroczynki, podobnie do przędziorków, nie lubią wody, jeśli więc zdecydujemy się na ich użycie, nie powinniśmy już opryskiwać roślin. Musimy jednak pamiętać o zwiększeniu wilgotności i zapewnieniu odpowiedniej temperatury - około 20 stopni Celsjusza.

Domowe sposoby na przędziorki

Zdarza się, że prócz mycia roślin lub pomocy dobroczynków, w walce z przędziorkiem potrzeba jednak bardziej zdecydowanych środków. Najprostszym wyborem będzie zmieszanie mydła i wody. Można zastosować również roztwór z szarego mydła i denaturatu. Do przygotowania potrzebne będzie 20 gramów mydła, 10 mililitrów denaturatu i litr letniej wody. Tak przygotowany płyn warto nanieść na liście za pomocą ściereczki.

Kolejnym rozwiązaniem jest użycie rozgniecionej główki czosnku i moczenie jej przez dobę w litrze wody, a później spryskiwanie rośliny powstałym preparatem. Przędziorki nie lubią również zapachu cebuli. Do przygotowania wywaru wystarczy 20 gramów łusek z cebuli zalać litrem wody.

Przędziorki nie lubią również olejków eterycznych, one także mogą przydać się w walce z tym szkodnikiem. Do litra wody należy dodać około 20 kropli olejku i tak przygotowanym roztworem zraszać rośliny co dwa dni. Skutki terapii powinny być zauważalne po około dwóch tygodniach.

Ocet na przędziorki

Ostatnim orężem walki z przędziorkiem, który opiszemy, jest niezastąpiony ocet. Ocet nierozcieńczony niszczy rośliny, dzięki temu może być sposobem na chwasty. By jednak nie zniszczyć naszych domowych roślin, trzeba rozcieńczyć ocet z wodą w stosunku 1:10, do tego można dodać trochę szarego mydła lub kilka kropel ekologicznego płynu do mycia naczyń. Takim roztworem opryskujemy tylko liście i łodygi, nigdy kwiaty, gdyż są bardzo delikatne.

Jeśli domowe rozwiązania nie działają przeciwko przędziorkowi chmielowcowi, trzeba użyć środków chemicznych. Przed ich użyciem należy jednak dokładnie przeczytać zalecenia producenta.

Te artykuły mogą cię zainteresować:

Tuje - choroby i szkodniki atakujące tuje (żywotniki) [WIDEO]