Odpowiednia wilgotność w mieszkaniu. Jaka jest optymalna? Jak ją mierzyć, jak regulować?

2022-02-23 14:20

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w naszym mieszkaniu. Zbyt duża lub zbyt mała wilgotność może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, samopoczucie oraz na kondycję naszych sprzętów domowych i materiałów. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jaka powinna być optymalna wilgotność w mieszkaniu, co zrobić w przypadku zbyt dużej lub zbyt malej wilgotności i jak regulować jej poziom w naszym domu.

wilgotnosc
Autor: DEKORIA

Spis treści

  1. Zbyt duża lub zbyt mała wilgotność powietrza w mieszkaniu
  2. Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?
  3. Jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu?
  4. W jaki sposób regulować wilgotność powietrza w domu?
  5. Jak poradzić sobie z dużą wilgotnością powietrza w mieszkaniu?
  6. Najpiękniejsze aranżacje polskich mieszkań:

Zbyt duża lub zbyt mała wilgotność powietrza w mieszkaniu

W przypadku małej wilgotności powietrza, a więc gdy mamy do czynienia z suchym powietrzem (wilgotność wynosi 40% i mniej) możemy zauważyć kilka negatywnych zmian w naszym organizmie. Przede wszystkim przez niską wilgotność w mieszkaniu cierpią nasze oczy oraz górny układ oddechowy. Możemy zauważyć, że nasze śluzówki są wysuszone i że ciągle drapie nas w gardle.

Co więcej, suche powietrze i mała wilgotność negatywnie wpływają na kondycję skóry, prowadząc do stanów zapalnych i reakcji alergicznych. Niestety, to właśnie alergicy mają najgorzej, gdy przebywają w pomieszczeniach o niewielkiej wilgotności, ponieważ wtedy szkodliwe drobnoustroje, kurz i alergeny swobodnie unoszą się w powietrzu (gdy powietrze jest nawilżone, drobinki kurzu łączą się z wodą i opadają na ziemię, nie powodując tak agresywnych reakcji alergicznych).

Ponadto, mała wilgotność w mieszkaniu jest niebezpieczna również dla sprzętów i materiałów, szczególnie tych, które potrafią przyjmować i oddawać wilgoć, a więc papieru, drewna czy wosku. Pod wpływem suchego powietrza mogą one się kurczyć, pękać czy rozrywać.

Z drugiej strony, bardzo wilgotne powietrze (powyżej 60%) również może wyrządzić wiele szkód. Skutkami przebywania w wilgotnych pomieszczeniach są najczęściej: infekcje dróg oddechowych, nieprzyjemne uczucie chłodu, dyskomfort psychiczny, zmęczenie i problemy ze snem. Zbyt wilgotne powietrze może powodować puchnięcie i rozklejanie drewna czy papieru, korozję na elementach metalowych, a nawet zakłócenie pracy urządzeń elektrycznych. Najczęstszymi oznakami dużej wilgotności w mieszkaniu jest skraplająca się para wodna na szybach, pojawienie się na ścianie pleśni i grzybów, zimne i wilgotne ściany oraz unoszący się w mieszkaniu zapach stęchlizny.

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

Skoro już wiemy, jakie skutki wywołuje zbyt niska i zbyt wysoka wilgotność w domu, czas odpowiedzieć na pytanie, jaka wilgotność powietrza w domu jest optymalna. Przyjęło się, że odpowiednia wilgotność w domu powinna utrzymywać się na poziomie 40-60% przy temperaturze pokojowej 20-22 stopni (w sypialni 17-18 stopni). Im w pomieszczeniu jest cieplej, tym wilgotność powinna być mniejsza (45-55%), a im jest chłodniej, tym wilgotność powinna rosnąć (60-65%). Jak widzimy, prawidłowa wilgotność w domu jest w dużej mierze zależna od panującej w nim temperatury.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu?

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu, spieszymy z wyjaśnieniem. Zmierzyć wilgotność powietrza jest bardzo łatwo. Wystarczy zaopatrzyć się w higrometr, czyli urządzenie cyfrowe do pomiaru wilgotności powietrza. Higrometr kupimy w każdym sklepie budowlanym lub przez internet. Jego cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Higrometry często wyposażone są w czujniki temperatury, mogą także określać punkt rosy.

W jaki sposób regulować wilgotność powietrza w domu?

Odpowiednią wilgotność w mieszkaniu możemy uzyskać na kilka sposobów – będzie to zależało, czy punktem wyjścia jest zbyt mała, czy zbyt duża wilgotność.

Regulację poziomu wilgotności w przypadku malej wilgotności (suche powietrze) warto rozpocząć od zakupu dobrej jakości nawilżacza powietrza. Dobrym wyborem będzie model ewaporacyjny, który uważany jest za najzdrowszy i najbardziej skuteczny spośród nawilżaczy dostępnych na rynku. Warto zwrócić uwagę, czy nawilżacz wyposażony jest w higrostat – urządzenie kontrolujące i utrzymujące konkretny poziom wilgotności powietrza (nie musimy sami tego robić, co jest sporym udogodnieniem). W okresie grzewczym, skutecznym sposobem na zwiększenie wilgotności powietrza w mieszkaniu może być rozłożenie na gorących grzejnikach mokrych ręczników.

Jeśli wilgotność powietrza w naszym domu osiąga poziom 75%, bezzwłocznie powinniśmy zainterweniować, ponieważ skutki utrzymywania się tak wilgotnego powietrza mogą być nieprzyjemne i dla nas, i dla naszego mieszkania. Walkę z dużą wilgotnością w domu powinniśmy zacząć od odszukania przyczyny takiego stanu rzeczy. Czy winna jest nieszczelna stolarka okienna, brak izolacji budynku, niedostateczna cyrkulacja powietrza, a może przeciekające rury i awarie instalacji wodnych?

Jak poradzić sobie z dużą wilgotnością powietrza w mieszkaniu?

1. Regularnie wietrz mieszkanie, nawet zimą. By zapewnić odpowiednia cyrkulację powietrza należy każdego dnia wietrzyć mieszkanie przez 10-15 minut.

2. Kup pochłaniacz wilgoci. Urządzenie to osusza powietrze, pochłania wilgoć i pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

3. Zainwestuj w klimatyzator. Nie tylko kontroluje on temperaturę i wilgotność powietrza, ale również usuwa z niego wszelkie zanieczyszczenia. Klimatyzator przydaje się o każdej porze roku.

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności jest niezwykle istotne. Jeśli zauważymy, że powietrze w naszym mieszkaniu jest zbyt suche lub zbyt wilgotne, działajmy. Dzięki utrzymaniu prawidłowej wilgotności powietrza (40-60%) zadbamy nie tylko o nasze mieszkanie, ale również o nasze samopoczucie – i co ważniejsze – nasze zdrowie.

Najpiękniejsze aranżacje polskich mieszkań:

Mokra ściana - wilgoć w domu? Pogotowie Budowlane Muratora
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE