Jaki wybrać klimatyzator? Wybieramy klimatyzator do mieszkania

2013-05-22 14:10

W twoim salonie robi się latem duszno i gorąco? Klimatyzator może rozwiązać problem. Jak działają klimatyzatory w bloku i ile kosztują: to musisz wiedzieć.

klimatyzator w mieszkaniu
Autor: Daniel Rumiancew

Spis treści

  1. Klimatyzator w bloku
  2. Jaki wybrać klimatyzator?
  3. Czy klimatyzator można zamontować w bloku?
  4. Klimatyzator: koszt montażu

Jaki wybrać klimatyzator do salonu, w którym latem jest duszno i gorąco? Do wyboru masz klimatyzator przenośny lub stały. Oceń, która klimatyzacja będzie dla ciebie lepsza. 

Klimatyzator w bloku

Klimatyzator przenośny stawia się w pokoju. Taki klimatyzator jest wygodny, zajmuje mało miejsca, można go potem schować. Wada: rurkę powietrzną wystawia się za uchylone okno, co zmniejsza skuteczność chłodzenia. Klimatyzator stały składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Taki klimatyzator zapewnia szybkie i efektywne chłodzenie salonu. Wada: wymagają fachowej instalacji, potrzebują odpowiedniej ilości miejsca. Klimatyzator monoblokowy (stały lub przenośny) oraz split (z elementem pokojowym i zaokiennym) nadają się do stosowania tylko w jednym wnętrzu.

Jaki wybrać klimatyzator?

Klimatyzator to zakup na lata. Zanim go wybierzesz, prześledź w karcie produktu jego najważniejsze cechy. Jeśli jesteś wrażliwy na dźwięki, postaw na klimatyzator pokojowy z niskim poziomem hałasu. Masz w rodzinie alergika? Zwróć większą uwagę na filtry.

  • Moc chłodnicza: za duża grozi przeciągami i wysokimi opłatami za prąd. Zbyt niska nie zapewni pożądanej temperatury. Przyjmuje się, że powinna wynosić 0,1 kW na 1 m² pokoju. Przykład: do salonu o powierzchni 20 m² potrzebny będzie klimatyzator o mocy 2 kW.
  • Poziom hałasu Idealnie, jeśli klimatyzator pokojowy emituje dźwięki na poziomie 19-35 dB, a zaokienny nie przekracza 45 dB.
  • Inwerter Czyli regulator temperatury - pomaga utrzymać temperaturę na danym poziomie, tym samym zmniejsza pobór energii klimatyzatora.
  • Filtry oczyszczają, jonizują, odświeżają powietrze.
  • Automatyczne sterowanie ułatwia korzystanie z klimatyzacji w mieszkaniu, dopasowuje tryb pracy do indywidualnych potrzeb (np. cichy tryb nocny, obsługa zdalna z telefonu komórkowego, automatyczne oczyszczanie).
  • Regulacja nadmuchu powietrza umożliwia zmianę kierunku nawiewu.

Czy klimatyzator można zamontować w bloku?

Jeśli chcesz zamontować stały klimatyzator w bloku trzeba miec zgodę właściciela budynku, czyli wspólnoty mieszkaniowej, zwłaszcza gdy jednostka zewnętrzna klimatyzatora będzie umieszczona na ścianie zewnętrznej lub dachu budynku. Montaż instalacji klimatyzacji powinien być przeprowadzony przez autoryzowaną firmę instalacyjną. Trzeba w takim miejscu zamontować klimatyzator w bloku, żeby jednostak zewnętrza (jej praca) nie była uciążliwa dla ciebie i sąsiadów. Nie montuj klimatyzatora w bloku na ścianie w w pobliżu sypialni i innych miejsc, w których hałas mógłby przeszkadzać.

Klimatyzator: koszt montażu

Ile kosztuje montaż klimatyzatora? Instalacja klimatyzatora przeprowadzona przez fachowca kosztuje od ok. 600 zł do 2000 zł. Wszystko zależy od typu klimatyzatora (montaż urządzenia multisplit jest bardziej skomplikowany od instalacji sprzętu typu split). Znaczenie ma też odległość jednostki wewnętrznej od zewnętrznej. Na koszty utrzymania klimatyzatora składają się również serwis urządzenia (w czasie gwarancji obowiązkowy raz do roku, 200–300 zł) oraz opłaty za energię elektryczną. Aby zmniejszyć te ostatnie, warto zainwestować w klimatyzatory klasy energetycznej A+.